İçeriğe atla

Diego Armando Maradona

Vikisöz, özgür söz dizini
Diego Armando Maradona
Doğum tarihi 30 Ekim 1960
Doğum yeri Lanús
Ölüm tarihi 25 Kasım 2020
Ölüm yeri Dique Luján
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
Diego Maradona (2010)

Diego Armando Maradona, Arjantinli efsane futbolcu.


 • O el, Tanrı'nın eliydi.
(1986 Dünya Kupası'nda İngiltere'ye elle attığı gol sonrası)
 • Çağdaş futbolda fizik gücün elbette önemi vardır ama teknik hiçbir zaman bir kenara atılamaz. Sadece fizik gücüne dayalı futbol olur mu? Lütfen! O zaman gidip Carl Lewis'le sözleşme yapsınlar!
 • Bu maç bizim için bir final gibiydi. çünkü, bir takıma karşı değil, bir ülkeye karşı kazanmış olacaktık. Maçtan önce futbolun Falkland Savaşı'yla ilgisi olmadığını söyleyip duruyorduk, ama orada birçok Arjantinli çocuk ölmüştü; onları kuş yavruları gibi öldürmüşlerdi... Bu bir rövanş olacaktı, sanki Malvinas'ın intikamını alacaktık. Yaptığımız röportajlarda hepimiz, bunları birbirine karıştırmamak lazım; futbol ve politika ayrı şeylerdir filan diyorduk, ama yalandı hepsi, düpedüz yalan! İşte bunun için, sanırım attığım gol, golden öte bir şeydi...
(İngiltere'ye elle attığı gol hakkında)
 • Bazen, ilk attığım, elimle attığım gol daha çok hoşuma gidiyor. o sıralarda söyleyemediğimi şimdi söyleyebilirim artık, o dönemde golü ‘tanrı'nın eli’ diye açıklamıştım. ne tanrı'sı yahu! basbayağı Diego'nun eliydi! ve sanki İngilizler’in arka ceplerinden cüzdanlarını yürütüyordu (Aynı İngilizlerin yüz yıllar boyunca Dünya’nın arka cebinden yürüttüklerinin yanında lafı mı olur)... Kimse farkına varmadı: Kendimi bütün gücümle fırlattım. Bu kadar yükseğe nasıl zıpladım, bilmiyorum. Sol yumruğumu ve kafamı geriye attım, kaleci Peter Shilton anlamadı ve arkadan gelen Fenwick itiraz eden ilk kişi oldu. Bir şey gördüğünden değil, zıplayarak kaleciyi nasıl aştığımı anlayamadığından. Yan hakemin orta yuvarlağa gittiğini görünce, babamın bulunduğu tribüne koştum, bağırdım. Bizim ihtiyar beline kadar sarkmıştı, golü kafamla attığımdan emindi! Sol yumruğumu golü kutlamak içinmiş gibi yukarıda tutuyor, bir yandan da hakemlerin nerede olduğuna, bir şeyden şüphelenip şüphelenmediklerine bakıyordum. Hiçbiri bir şey anlamamıştı. İngilizler protesto ediyordu, Valdano da parmağını dudaklarına götürmüş, şşt yapıyordu bana, hastanedeki hemşire fotoğrafları gibi."
(İngiltere'ye elle attığı gol hakkında)
 • ... Brasil!
(Kokain kullandığı tespit edilerek men cezası aldığı 1994 Dünya Kupası sırasında olayla ilgili yaptığı basın toplantısının sonunda "Kupayı kim kazanır?" sorusuna cevabı)
 • Evet kokain kullandım ama hiç değilse Amerikalılar gibi binlerce masum insanı öldürmedim!
(2002 Dünya Kupası için gideceği Japonya'nın, kokain kullandığı gerekçesiyle kendisine vize vermemesi üzerine, ABD'nin Japonya'ya attığı atom bombalarına gönderme yaparak...)
 • Şampiyon olursak Buenos Aires sokaklarında çırılçıplak koşacağım!
(Arjantin Milli Takımı'nın başında katıldığı 2010 Güney Afrika Dünya Kupası başlarken)
"( 2010 Dünya dünya kupasında Artantin'in Almanya'ya elenmesinin ardından)"
 • Ronaldo bambaşka bir seviyede. Tam bir canavar. Keşke Arjantinli olsaydı.[1]
 • Messi'nin olimpiyat madalyası var. Ama Dünya Kupası'nı takımın yardımı olmadan tek başına kazanamaz. Bunu başaramasa da onu hatırlamaya devam edeceğiz.

Hakkında Söylenenler[değiştir]

 • "Boca es mi religion, Maradona es mi dios, La Bombonera es mi iglesia"
(Boca Juniors'un stadı La Bombonera'nın girişindeki yazı. Türkçesi: "Boca dinim, Maradona Tanrım, La Bombonera mabedimdir.")
 • "Hep söylerim... Maradona Kariyerindeki tek kafa golunü eliyle atmıştır. ( Pélé )
 • Pélé puede ser el rey pero El Diego es Dios!
(Hayranlarının bir sloganı. Türkçesi: "Pele kral olabilir ama Maradona Tanrı'dır!")
 • "Ben onun portakalla mandalinayla yaptığı hareketlerin yarısını futbol topuyla yapamıyordum."
(Jorge Luis Burruchaga - Milli takımdan arkadaşı)
Diego Armando Maradona ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.