İçeriğe atla

Dexter

Vikisöz, özgür söz dizini

Dexter Morgan: Adım Dexter, Dexter Morgan. Beni içinde bulunduğum yola ne soktu bilmiyorum ama bu neyse içimde büyük bir boşluk bıraktı. İnsanlar ikili ilişkilerde birbirlerini kandırıyorlar ama ben sanki hepsini kandırabiliyorum ve bunu da gayet iyi yapabiliyorum. Sanırım bu benim sorumluluğum. Ama bunun için üvey ailemi suçlamıyorum. Harry ve Doris Morgan beni çok iyi yetiştirdiler. Fakat şu anda ikisi de ölü. Onları ben öldürmedim... Gerçekten.

Dexter Morgan: Ben Dexter'ım ve ne olduğumdan emin değilim... İçimde karanlık bir şeyin olduğunu biliyorum ve onu saklıyorum. Kesinlikle o konuda konuşmuyorum. Fakat o orada, her zaman. Bu karanlık yolcu ve kontrolü ele geçirdiğinde kendimi canlı hissediyorum; kati yanlışlığın verdiği heyecanla yarı hasta hissediyorum. Onunla savaşmıyorum. Savaşmak istemiyorum. O benim sahip olduğum tek şey. Başka hiçbir şey beni sevemez. Hatta kendim bile... Özellikle kendim bile. Yoksa bu karanlık yolcunun söylediği bir yalan mı? Çünkü son zamanlarda öyle anlar oluyor ki; kendimi başka bir şeye bağlanmış hissediyorum. Başka birine. Sanki maske kayıyor ve her şey, insanlar, daha önce önemsiz olan şeyler aniden önemli olmaya başlıyor. Bu beni çok korkutuyor.

Dexter Morgan: Eğer gözler ruhun penceresiyse, keder de kapısıdır. Kapalı kaldığı sürece bilmek ve bilmemek arasındaki barikattır. Ondan uzaklaşın ve sonsuza dek kapalı kalsın. Ama onu açıp içeri girdiğinizde acı, gerçek olur.

Dexter Morgan: Uzun süre karanlıkta yaşadım. Yıllar içinde gözlerim alıştı. Karanlık, dünyam haline geldi ve görmeye başladım.

Dexter Morgan: Hayattan bu kadar kopuk olmama şaşmamak gerek. Eğer hislerim olsaydı bu durumda duygulanırdım.

Dexter Morgan: Kötü rüyalarım yoktur. Uyuduğumda tüm benliğim ile uyurum. Dexter'ın gecesini hiçbir şey bozamaz.

Dexter Morgan: Eğer Tanrı'nın mucizeler yarattığına inanıyorsanız, Şeytan'ın da birkaç numarası olduğuna inanmalısınız.

Dexter Morgan: Derler ki, ev kalbinin olduğu yerdir. Belki de bu benimkini bıraktığım yerdir.

Dexter Morgan: Hayatta gizli şeyler yoktur. Sadece saklı gerçekler vardır. Ve bu yalanlar suyun altındadır.

Dexter Morgan: Kan... Bazen dişlerimi sıkmama neden oluyor, diğer zamanlar ise kargaşayı kontrol etmeme yardımcı oluyor. Üvey babam Harry'nin sözü yerine getirildi.Benim de öyle. Harry Miami'nin iyi polislerinden biriydi. Ama nasıl onlar gibi düşüneceğimi, izimi nasıl saklayabileceğimi öğretti. Ben çok zarif bir canavarım.

Dexter Morgan: Ateşin içinden geçtim ve küllerimden yeniden doğdum. Yine! Asla daha büyük bir gücün varlığına inanan bir insan olmadım. Ama eğer emin olmasaydım, yaptığım şeyi yapmama devam etmemi isteyen bir gücün varlığına inanmak zorunda kalırdım.

Dexter Morgan: Her nefesimiz son nefesimiz olma potansiyeline sahip.

Dexter Morgan: Eminim askeri harekatlarda seni esir alanın kafasını karıştırman öğretilmiştir. Ama seni uyarmam gerek, çavuş. Benim duygularımla oynayamazsın. Onlardan yok bende.

Dexter Morgan: Yalnız bir insan rolüne bürünmeyi seviyorum. Tamamen yalnız... Belki kıyamet sonrası, belki de bir salgın hastalıkta veya normal davranmamı gerektirecek herhangi birinin kalmadığı bir zamanda gerçek kimliğimi saklamaya gerek kalmayacak. Özgürlük öyle bir şey olmalı.

Morg görevlisi (1. sezonun 5. bölümü): Ne tür bir geri zekâlı bir can simidinin onu açık denizde 90 mil götürebileceğini düşünebilir ki? Eğer bana sorarsan adamım bu Darwin'in evrim teorisinin işleyişidir.

Dexter Morgan: Cadılar bayramını severim. Sadece benim değil, herkesin maske giydiği yılın tek günü. İnsanlar, kendilerini canavar yerine koymayı çok eğlenceli buluyorlar. Ben ise öyle olmadığım rolüne bürünerek hayatımı geçiriyorum.

Dexter Morgan: Hayatta pek çok kez insan denen yapbozun bazı parçalarının kendimde eksik olduğu hissine kapılırım.

Dexter Morgan: Herkes en azından bir kez olsun kim olduğunu saklar. Bazen o parçanızı o kadar derine gömersiniz ki orada olduğunun hatırlatılması gerekir. Ve bazen tamamen kim olduğunuzu unutmak istersiniz.... Onun olmamı istediği canavar değilim, yani ne insanım, ne bir hilkat garibesi... Tamamen yeni bir şeyim... Ben karanlık yolcuyum...

Dexter Morgan: Eğer her bir saman tanesi bilgisayara kaydedildiyse, samanlıkta iğne aramak o kadar da zor değildir.

Dexter Morgan: Bu yeri sevmiyorum. İsimsiz bir şey burada doğdu. İsmi Dexter olan şeyin en derin ve en karanlık yerinde yaşayan bir şey.

Dexter Morgan: Ben ne yaptım? Beni kabul eden erkek kardeşimden kaçtım. Öğrendiğinde beni reddedecek bir üvey kız kardeş ve beni kandırmış üvey baba için.

Vince Masuka: Bu bir fare kılı. Galiba parazit kaptım.

Debra Morgan: Tıknaz, tombul yanaklı, kahrolası bir bok makinesi mi?

Dexter Morgan: Kalbi durdurmanın birçok yolu vardır.Elektroşok, kötü beslenme. Aortu kesmek. En sevdiğim yöntemdir. Ama bir tanesinin atmasını sağlamak, işte bu ilk defa oluyor.

Dexter Morgan: Kendimi bildim bileli, kendimi canavar olarak görmeme rağmen dünya üzerinde var olan kötülüğün derinliğiyle her yüzleşmemde hâlâ çok şaşırıyorum.