Deniz Bilgin

Vikisöz, özgür söz dizini
Deniz Bilgin
Doğum tarihi 14 Nisan 1956
Ölüm tarihi 8 Kasım 1999
Ölüm yeri Ankara
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi
Deniz Bilgin ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.

Hakkında[değiştir]

 • Orhan Koçak: "Hem sınırsız bir özgürlüğün, hem de buna direnen bir katılık ve değişmezliğin ürünüdür."[1]
 • Murathan Mungan: "Kitaplarımın kapakları için yaptığı çalışmaları her zaman çok sevdim. İçeriği yansıtan değil, derinleştiren kapaklardı onlar. Benim yazdıklarımla onun çizdiği desenler arasında büyük uyum vardı."
 • Latife Tekin: "Deniz Bilgin, resmin Doğu'nun bilgisi olduğunu da hatırlatmak istedi bize. Çünkü resim, akademik çevrede hep Batı'nın bilgisi olarak kalmıştı. O resmini bize şiirsel bir nakış olarak sundu."
 • Lale Müldür: "Ben Deniz'in intiharını daha çok dünyevi planlarla izah ettiğim için, Deniz bir gece rüyada bana gözüktü ve aynen şöyle dedi: "Bütün bunlar canlılar yüzünden oluyor. Dikkat et, senin de var!"
 • Necmi Zeka: “Deniz Bilgin’in işleri, bir resim geleneği ile açık ya da örtük herhangi bir hesaplaşmaya girmediğinden, sanat üretimiyle ilgili belirgin bir tutum, hatta niyet ortaya koymadığından, neredeyse hiçbir kavramsal bilgi yükü taşımadığından, kısacası ‘anlamlandırılmayı umursamaz’ tavrından dolayı, özellikle ve öncelikle profesyonel izleyiciye zor gelen işler oldu hep."[2]
 • Meltem Ahıska: "Son bitmiş guaj resme bakıyorum. (...) "Minareden at beni, in aşağı tut beni". Zemin dokusuna karışan yazı oyunun adını böyle koyuyor. Oyunun kuruluşundaki umudu, sondaki imkansızlıktan daha çok merak ediyorum. Çünkü son, sonradan geriye dönülerek anlamlanıyor, kesinleşiyor. Resimdeki oyunda ise bir beklenti var... Bu resimde, o çocuksu kaybedip bulma oyununda, geleceğin dehşetini erteleyen kuvvetli bir "sen" çağrısını duyuyorum aynı zamanda. Yazının beklentisi de bu zaten. Çok mu geç? Bir bakıma öyle, kaderin başkalığı beni de seni de terk etmiş. ama bu resimlerdeki başkalığı, örneğin bir başka resimde, bir kız çocuğunun sınır çizgisine kadar gidip gördüğü, görüp de de bize anlatamadığı bir başka dünyayı dile getirmek için geç olmayabilir. Yabancılığın payından duyulan umut gene."[3]
 • İnci Eviner: "Sanat Tarihinin neresinde durduğun umrumda değil, hiçkimse senin kadar sahici olmayı başaramadı çünkü resim sendin ve bunun gururunu yaşamayı redettin ve oyunu sonuna kadar sürdürdün ve tıpkı resmindeki gibi tamamladın."[4]

Kaynakça[değiştir]

 1. "Kitabın ruhunu o resimlemişti". http://www.milliyet.com.tr/. 23 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2016.  |eser= dış bağlantı (yardım)
 2. "deniz bilgin / ressam / painter". http://senseoftime.inenart.eu. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
 3. "Bir yabanıl dünya". http://www.radikal.com.tr. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2016.  |yayıncı= dış bağlantı (yardım)
 4. Ressam Deniz Bilgin’e mektup-İnci Eviner