İçeriğe atla

Chrysler Binası

Vikisöz, özgür söz dizini

Alıntılar[değiştir]

  • "Fransa'daki Art Deco eserler Amerika’daki eşdeğerlerini 1920’lerin New York gökdelenlerinde buldular. Chrysler Binası….bu stilde inşa edilmiş en başarılı çalışmalardan birisidir."
— John Julius Norwich, Dünya Mimarlık Atlası (İngilizcesi: The World Atlas of Architecture) adlı kitaptan alıntı
  • "Orjinal olarak müteahhit William H. Reynolds için çizilmiş planlar en sonunda, gökyüzüne değmek üzere olan bir bina değil de onu delip geçecek ve provoke edici bir bina isteyen, Walter P. Chrysler’e satıldı. En azından Empire State Binası tamamlanan kadar bir süreliğine 77 katı ile dünyanın en yüksek binasi oldu – aynı zamanda süslü tepesi ile New York siluetinin yıldızı da oldu. Anlatılan bir söyletiye göre Van Allen son derece dramatik bir anda projeyi ortaya çıkarmıştır: Yedi kattan oluşan özel çelik kaplamadan oluşan binanın zirvesi önce binanın içinde bir araya getirilmiştir, daha sonra çatıya doğru çıkarılmış ve en sonunda zirveye sadece bir buçuk saatte monte edilmiştir. Birdenbire oraya konmuştur – sansasyonel bir emirvaki."
— Peter Gossel ve Gabriele Leuthauser, Yirminci Yüzyılda Mimarlık (İngilizcesi: Architecture in the Twentieth Century) adlı kitaptan bir alıntı
  • "Paslanmaz çeliğin devasa bir bina cephesine uygulanmasının ilk örneklerindendir. Dekoratif şekilde süslenmiş tuğla duvarlar her cephe hareketinde değişiyor ve birkaç katlı sepet örgütü şeklinde tasarımları, radyatör kapağö şeklinde gargoyler ve bir seri soyut araba şekillerinden oluşuyor. Bina lobisi Afrika mermeri ile krom çeliğin modern bir kompozisyonundan oluşuyor."
— Elliot Willensky ve Norval White, New York için AIA Rehberi
Chrysler Binası ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.