Chernobyl (mini dizi)

Vikisöz, özgür söz dizini
Chernobyl
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Chernobyl, Çernobil Faciası'nı konu alan İngiliz-Amerikan yapımı beş bölümlük tarihi drama türünde çekilen TV mini dizisidir.

Yalanların bedeli nedir?

Alıntılar[değiştir]

Kadnikov: Profesör Legasov, eğer olanlardan bir şekilde Sovyet Devletinin sorumlu olduğunu ima etmek istiyorsanız, o zaman sizi uyarmalıyım, tehlikeli bir zeminde ilerliyorsunuz.

Legasov: Zaten tehlikeli zeminde yürüdüm. Sırlarımız ve yalanlarımız yüzünden şu anda tehlikeli bir zemindeyiz. Pratik olarak bizi tanımlayan onlar. Gerçek bizi gücendirdiğinde, biz - onun orada olduğunu bile hatırlayamayana kadar yalan söyleriz. Ama o...hala orada. Söylediğimiz her yalan gerçeğe bir borçtur. Er ya da geç bu borç ödenir. Bir RBMK reaktör çekirdeği böyle patlar: Yalanlar ile.


Legasov: Bilim adamı olmak saf olmaktır. Gerçeği aramaya o kadar odaklandık ki, onu bulmamızı ne kadar az kişinin gerçekten istediğini dikkate alamıyoruz. Ama biz görsek de görmesek de, istesek de istemesek de o her zaman oradadır. Gerçek, ihtiyaçlarımızı veya isteklerimizi umursamıyor. Hükümetlerimiz, ideolojilerimiz, dinlerimiz umurunda değil. Her zaman pusuda yatacak. Ve bu, sonunda, Çernobil'in hediyesi. Bir zamanlar gerçeğin bedelinden korkardım, şimdi sadece soruyorum: "Yalanların bedeli nedir?"

Dış bağlantılar[değiştir]

Chernobyl (mini dizi) ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.