Black Mirror: Bandersnatch

Vikisöz, özgür söz dizini
Black Mirror: Bandersnatch
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Black Mirror: Bandersnatch (ayrıca kısaca Bandersnatch olarak da bilinir), bilim kurgu antolojisi dizisi Black Mirror'ın 2018 yapımı interaktif filmidir. Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker tarafından yazılan ve David Slade tarafından yönetilen yapım, serideki ilk bağımsız film olarak 28 Aralık 2018'de Netflix'te yayımlandı.


  • İnsanlar tek bir gerçeklik var sanıyor ama bir sürü var. Hepsi kökler gibi gizlice ilerler. Bir yolda yaptıkların diğer yolları etkiler.
  • Zaman görecelidir. İnsanlar geri dönüp bir şeyleri değiştiremeyeceğini düşünür ama değiştirebilirler. Geriye dönüş budur, geçmişe gidip farklı seçimler yapmaya davettir.
  • Bir karar verirken kendinin verdiğini sanırsın ama değildir. Yaptıklarımıza dünyamıza bağlı olan ruh karar verir ve biz sadece onun peşine takılıyoruz.
  • Aynalar zamanda yer değiştirmeni sağlar.
  • Devlet insanları izler. İnsanlara yakınların gibi davransınlar diye para verir ve yemeğine ilaç koyup seni filme alır.
  • Her oyunda mesajlar vardır, Pac-Man mesela. PAC’in açılımını biliyor musun? P-A-C: Program ve Kontrol. O programlayıp kontrol eden adam. Hepsi bir metafor.
  • Pac-Man özgür iradesi var sanıyor ama aslında bir labirentte. Sistemde mahsur kalmış. Yapabileceği tek şey tüketmek. Muhtemelen sadece aklında olan şeytanlar onu kovalıyor ve labirentten sıvışıp kaçabilse bile ne oluyor? Diğer taraftan geri giriyor. Bunu mutlu bir oyun sanıyorlar. Mutlu bir oyun değil. İçine ettiğimin bir kâbus dünyası ve en kötüsü bunun gerçek olması ve içinde yaşamamız.
  • Nereye gidip gidemeyeceğini dikte eden kozmik bir akış şeması vardır.

Diyaloglar[değiştir]

Colin Ritman: Bir yoldayız... Şu an... sen ve ben.. Ve bir yolun bitiş şekli önemsizdir. Önemli olan o yoldayken kararlarımızın bütünü nasıl etkilediğidir. Bana inanıyor musun?
Stefan Butler: Ben... Ben bilmiyorum.
Colin Ritman: Kanıtlayayım. Birimiz gidiyoruz... Oraya.
Stefan Butler: Ölürsün, ölürsün!
Colin Ritman: Fark etmez. Çünkü başka zaman çizelgeleri var. Pac-Man'in ölüşünü kaç kere izledin? Onu etkilemiyor, tekrar deniyor. Birimiz atlayacağız, peki hangimiz? Burası da iyi esiyormuş. E hadi! Hangimiz atlıyoruz?
Black Mirror: Bandersnatch ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.