Bizim Aile (film)

Vikisöz, özgür söz dizini

Bizim Aile, 1975 yılında vizyona giren Bizim Aile filmi, yönetmenliğini Ergin Orbey'in yaptığı dram-komedi türündeki bir sinema filmidir.

Diyaloglar[değiştir]

Yaşar Usta: Saim Beyi görecektim.
Sekreter: Randevunuz var mı?
Yaşar Usta: Yok. Ama Yaşar Usta derseniz beni kabul eder. Çok önemli.
Sekreter: Hiç sanmıyorum ama bir sorayım. (Telefonda) Saim Bey, Yaşar Usta diye biri sizinle görüşmek istiyor. Peki efendim. (Yaşar Usta'ya) Sizi bekliyorlar, buyrun.
(İçeri girer)
Saim Bey: Söyle ne istiyorsun?
Yaşar Usta: Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmaz! Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören! Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Hıh! Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey! Sen mi büyüksün? Hayır ben büyüğüm, ben, Yaşar Usta! Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok! Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme! Dokunma çocuklarıma! Dokunma oğluma! Dokunma gelinime! Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar Usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile!
(Odadan çıkar)

Yaşar Usta: Dokunma artık aileme! Dokunma çocuklarıma! Dokunma oğluma! Dokunma gelinime! Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar Usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! Anlıyor musun? Vururum! Vururum ve dönüp arkama bakmam!
Melek: Hadi kalk bakiyim,hadi.
Tuncay: Bugün de okula gidilir mi?
Melek: Niye gidilmezmiş? Bugün Allah'ın günü değil mi, ha?
Tayfun: Şu halimize baksana, sokakta kaldık.
Melek: Ne varmış halimizde oğlum? Aç değiliz açıkta değiliz.
Melek: Biz yani şimdi açıkta değil miyiz?

Replikler[değiştir]

Yaşar Usta: Asıl şimdi daha güçlü olmamız lazım. İşimize dört elle sarılmamız lazım. Bize kötülük edenlere mağlup edilmeyeceğimizi ancak böyle anlatabiliriz.
Bizim Aile (film) ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.