İçeriğe atla

Bekir Kalyoncu

Vikisöz, özgür söz dizini
Bekir Kalyoncu
Doğum tarihi 11 Ağustos 1950
Doğum yeri Sarıyer
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Bekir Kalyoncu, (d. 1950, Sarıyer), Türk orgeneral, Jandarma Genel Komutanı.

Açıklamalarından alınan sözler

[değiştir]

Çevre ve doğa hassasiyeti

[değiştir]

Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkan Vekili Tümgeneral Bekir Kalyoncu imzası ile 2004 yılının Ağustos ayında Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'ne gönderilen cevap yazısında şöyle denildi:

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca, Çevre ve Orman Bakanlığı ile EÜ tarafından yapılan incelemelerin sonuçları dikkate alınarak, 2'nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı tarafından kullanılan rotalar, İzmir Gediz Deltası Av-Yaban Hayatı Koruma Sahası'nı (İzmir Kuşcenneti) ihlal etmeyecek şekilde yeniden düzenlenmiş ve Çiğli meydanı görerek, trafik paterni, anılan sahayı temizleyecek şekilde daha batıya kaydırılmıştır.

Ayrıca, İzmir Gediz Deltası Av Yaban Hayatı Koruma Sahası'nın mecburi haller dışında kullanılmaması hususunda askeri pilotların uyarılması için (tahditli saha) olarak ilan edilerek, havacılık haritalarına işaretlenmesi konusunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca ayrı bir çalışma başlatılacaktır.'

Afganistan ve terörle mücadele

[değiştir]

Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti'ne (ISAF) ilişkin Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen 2 Mayıs 2006 tarihli toplantıda Genelkurmay Harekat Başkanı olarak konuşan Korgeneral Bekir Kalyoncu, şunları söylemektedir:

NATO'nun yüksek hazırlıklı 6 kolordusunun bir rotasyon çerçevesinde Afganistan görevini yürütüyoruz. Komuta sırası gelirse almamız söz konusu olabilecek. Ancak, biz faaliyetlerimizi şu anda Kabil'e yoğunlaştırmış durumdayız. Terörle mücadele, sabır gerektiren bir konu. Taliban ve El Kaide'de ne kadar başarılı olunduğunu izliyoruz. Bu birden bitecek bir harekat değil. Ancak, Kabil ve çevresinde halkın yaşam seviyesinin yükseldiğini görüyoruz.

TSK personel reformu

[değiştir]

Yine 2 Mayıs 2006 tarihli Genelkurmay Başkanlığı basın toplantısında, Korgeneral Bekir Kalyoncu, gazetecilerin, Görev devri, TSK'da personel tasarrufu sağlayacak mı? sorusuna şöyle karşılık vermektedir:

Uzun bir süreç söz konusu. TSK, dinamik bir yapı içinde. Kendi teşkilatımızı ve personel mevcutlarımızı sürekli sorgulayan, uzun vadeli insan yetiştirme planları olan bir kurumuz. Bunlar gündeme gelmeden özellikle Batı sınırlarımızda birliklerimizi azaltmıştık. Bu yeni süreç de sadece sınır birlikleri açısından değil, TSK'nın insan gücü yetiştirme planlarında mutlaka dikkate alınacaktır.AB'nin kendine göre kuralları var, bu müktesebat kapsamında çalışmalar yapılıyor. Bu yapının kurulması demek, TSK ve diğer emniyet güçlerinin tamamen bu işten ayrıldığı anlamında değil. Devletin bütün kurumları birbiriyle işbirliği içinde faaliyetlerini sürdürecek. TSK'nın tamamen arınması söz konusu değil, gerektiği zaman sınır birliklerine yardım edeceğiz. Çünkü konu, doğrudan güvenlikle ilgili bir konu. AB müktesebatında da bu tür faaliyetlerden bizi alıkoyan herhangi bir madde veya anlayış yok.

Sınır ötesi operasyon

[değiştir]

Korgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay Harekat Başkanı sıfatıyla konuştuğu 2 Mayıs 2006 tarihli Genelkurmay Başkanlığı basın toplantısında sınır ötesi operasyon konusuna da değinmektedir:

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’ye tehdit oluşturan tüm unsurlar bertaraf edilene dek tedbir almaya devam edecektir. Sınır güvenliği her şartta sağlanacaktır. Alınan tüm önlem ve bütün faaliyetler egemen bir ülkenin güvenlik sorunudur. Bu, Birleşmiş Milletler’in ilgili maddesinde de açıkça ifade edilmektedir. Eğer şartlar doğarsa Türkiye de haklarını kullanır.

Eleştiri

[değiştir]

2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız:

Üstün vasıfları olan, tecrübeli, kendini her alanda geliştirmiş, bugüne kadar üstlendiği görevleri üstün başarıyla yerine getirmiş bir generaldir. 7. Kolordu, emin ellere teslim edilmiştir.
Bekir Kalyoncu ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.