Büyük Adam Küçük Aşk

Vikisöz, özgür söz dizini

Büyük Adam Küçük Aşk, Şükran Güngör, Dilan Erçetin, Füsun Demirel, Yıldız Kenter, İsmail Hakkı Şen'in rol aldığı 2001 yapımı film. 2001 yılında Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 5 dalda aday olmuş ve tamamında ödül almıştır. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde ise "Yılın En İyi Türk Filmi" kategorisinde aday olmuştur

Konusu[değiştir]

Bütün yakınlarını kaybeden küçük Hejar ve bir yargıç emeklisi olan Rıfat Bey'in İstanbul'da kesişen öykülerini konu alıyor. Küçük bir Kürt kızı olan Hejar bir akrabası tarafından bir avukatın evine bırakılır. Ancak bu evde kalan iki örgüt militanı, polisin baskını sonucu öldürülünce Hejar karşı daireye, cumhuriyet ilkelerine son derece bağlı emekli bir hakim olan Rıfat Bey'in evine kaçar. Rıfat Bey, başlarda Hejar'a sadece bir süre bakacağını düşünür ve her anlaşmazlıkta onu ihbar etmek ister. Fakat sonrasında, Türkçe bilmeyen Hejar ile Kürtçe bilmeyen Rıfat Bey aynı evde yaşamaya başlar ve daha sonra aralarında adeta bir baba kız bağı oluşmaya başlar.Okan107 (mesaj) 08.35, 22 Mayıs 2023 (UTC)

Diyaloglar[değiştir]

Rıfat Bey: İnsanlar bozuldu.

Hejar: Ağlama!

Rıfat Bey: İnsanları bozduk.

Hejar: Ağlama!

Rıfat Bey: Biz bozduk. Dengeyi bozduk. Doğayı bozduk. Her şeyi bozduk.

Hejar: Ağlama!

  • Sakine: Ne yapayım Rıfat Bey , sen beni 10 yıldan beri tanıyorsun
  • Rıfat Bey:Bir daha bu evde Kürtçe konuşma.Okan107 (mesaj) 08.41, 22 Mayıs 2023 (UTC)

---

Müzeyyen: Acımasızca geçip giden zamandan geriye kalan sadece yalnızlıklarımız. Siz ve ben... Biz... Hayatımızın geri kalan kısmını birbirimize destek olarak dostça huzur içinde geçirebiliriz diye düşünüyorum. Şaşırdınız biliyorum ama korkmayın, evlenelim demiyorum. Şimdi daha çok şaşırdınız biliyorum ama hem tek başına özgür hem birlikte el ele diyorum.