İçeriğe atla

Azınlık Raporu

Vikisöz, özgür söz dizini

Azınlık Raporu (İngilizce özgün adıyla Minority Report), konusunu Philip K. Dick'in aynı adlı hikâyesinden alan ve yönetmenliğini Steven Spielberg'in üstlendiği, bilim-kurgu türündeki 2002 yapımı ABD filmi.

Dr. Iris Hineman[değiştir]

  • Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki genellikle ebeveynler, çocuklarını olmasını istedikleri gibi görürler, oldukları gibi değil.
  • Bazen ışığı görmek için karanlıkta kalmayı göze alman gerekir.
  • Tüm canlıların birbirine benzemesi ne kadar komik. (Mutasyona uğramış bir bitkiyi sıkmaya başlar) Savunmalar düştüğünde, baskı arttığında, Dünya üzerindeki her canlı sadece ama sadece tek bir şey üzerinde yoğunlaşır: (bitki, Hineman'ın elini keser) Hayatı.

Lycon[değiştir]

  • Körler diyarında, tek gözlü adam kral olur.

Diyaloglar[değiştir]

John Anderton: (Witwer'ın babası hakkında) Seçtiğin meslek hakkında ne düşünüyor?
Danny Witwer: Bilmiyorum. 15 yaşımdayken Dublin'deki kilisemizin basamaklarında vuruldu ve öldürüldü. Yakın birini kaybetmenin ne demek olduğunu iyi bilirim, John. Tabii, hiçbir acı evlat acısına bemzemez. Benim hiç çocuğum yok. Ben bu acının neye benzediğini sadece tahmin edebilirim. Oğlunu öyle halka açık bir yerde kaybetmek... En azından şu anda elimizde böyle bir şeyin bir başkasına olmasını önlemek için bir fırsat var.
John Anderton: Neden gevezeliği kesip gerçekte ne aradığını anlatmıyorsun, Danny?
Danny Witwer: Kusurlar.
John Anderton: Altı yıldır hiç cinayet işlenmiyor. Yanlış giden hiçbir şey yok. Sistem mükemmel.
Danny Witwer: (Aynı anda) Mükemmel. Kabul ediyorum. Ancak, insandan kaynaklanan bir kusur olabilir. Bu her zaman böyledir.

(Lamar Burgess, elindeki silahı John Anderton'a doğrultmaktadır)
John Anderton: Kahinler bunu önceden görmüştür.
Lamar Burgess: Kesinlikle.
John Anderton: İkilemi görüyorsun, değil mi? Beni öldürmezsen kahinler hata yapmış demektir. Suç Öncesi'nin işi biter. Beni öldürürsen seni yakalarlar; ama sistemin çalıştığını ispatlarsın. Kahinler yanılmamıştır. Şimdi ne yapacaksın? Ne kadar değerli? Sadece küçük bir cinayet... Sen kafanda haloyla çürüyeceksin ama insanlar Suç Öncesi'ne inanmaya devam edecekler. Yapman gereken tek şey öngörüldüğü üzere beni öldürmek. Tek fark, kendi geleceğini biliyor olman. Bu da demektir ki eğer istersen geleceğini değiştirebilirsin. Bir şansın var, Lamar. Benim gibi.

(Leo Crow cinayetinin işlendiği mekândadırlar)
Danny Witwer: Federal olmadan önce cinayet masasındaydım. Biz buna "delil seli" deriz. Bir cinayet masası polisi olarak kaç tane sel gördüm, biliyor musun?
Fletcher: Kaç tane?
Danny Witwer: Hiç. Bunların hepsi önceden ayarlanmış.

Danny Witwer: Kahinle ne yapabilir ki?
Bakıcı Wally: Sizce ne yapabilir? Kimse bilmeden istediğini öldürebilir!

(Anderton elindeki topu, masanın diğer ucundaki Witwer'e doğru yuvarlar)
John Anderton: Niye yakaladın onu?
Danny Witwer: Düşecekti de ondan.
John Anderton: Emin misin?
Danny Witwer: Evet.
John Anderton: Ama düşmedi, yakaladın. Bir şeyin gerçekleşmesini önlemen, o şeyin gerçekleşecek olduğu hakikatini değiştirmez.

Oyuncular[değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir]

Azınlık Raporu ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.