İçeriğe atla

Aysun Gültekin

Vikisöz, özgür söz dizini
Aysun Gültekin
Doğum tarihi 1963
Doğum yeri Çamlıkaya
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Aysun Gültekin, TRT Türk halk müziği sanatçısı. Erzurum'un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Lise öğrenimini Ağrı Kız Meslek Lisesi'nde tamamladı. TRT'nin açmış olduğu radyo sınavlarını kazanarak 1982 yılında TRT Erzurum Radyosu'nda göreve başladı. 1992 yılında TRT İstanbul Radyosu'na tayin oldu ve hâlen burada görevine devam etmektedir.

Sözleri[değiştir]

  • Zara'nın TRT'deki programına konuk olmuştuk. Zara odasına götürdü. Şaşırdım, kuaför vardı saçını bir güzel yaptı. Makyöz makyajını yaptı. Beş on dakika sonra modacısı özel olarak diktirdiği elbisesini odaya getirdi. Bir daha şaşırdım. Ben ondan daha eski bir sanatçıyım, böyle şeyler yaşamadık. Biz saçımızı, makyajımızı kendimiz yapar. 20 küsür senedir şu kurumda sanatçıyız, bir gün çantamızı taşıyan olmadı, zaten çantamı da ben kimseye taşıtmam. Buna izin vermem.
  • Benim kadınlardan favorim Zara'dır. Duruşu, kendisi, sesi her şeyi tamam. Bir de TRT’deki oğlumuz Mustafa Arı, muhteşemdir.

(Peki ya beğendiğiniz başka ünlü türkücü var mı? sorusuna)

  • Dışarısı beni hep korkutmuştur. Hem düzgün olup hem de iyi bir sanatçı olmak çok zor. Gördüklerimden yola çıkarak bunu söylüyorum. Ben hoplayan zıplayan bir insan değilim, ağırım. Hiçbir zaman gözüm yükseklerde olmadı. Şöhret olmak istemedim. Çok para kazanma gibi bir hırsım yoktu. Halimden çok memnunum. TRT benim baba ocağım oldu. Çok şükür şöhretin bedelini ödemedim. Piyasadakiler gibi değilim.

(Sizin gibi büyük bir sesin müzik piyasasında bir tane bile albümü yok, neden? sorusuna)

Aysun Gültekin ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.