İçeriğe atla

Arjantin

Vikisöz, özgür söz dizini
Arjantin
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Arjantin, resmi adıyla Arjantin Cumhuriyeti (İspanyolca:República Argentina), topraklarının büyük bölümü Güney Amerika kıtasının güneyini kaplayan Güney Konisi’nde yer alan ülke.[1] Arjantin Şablon:Dönüştürme'lik toplam yüzölçümü ile Güney Amerika'da ikinci, dünyada ise en büyük sekizinci ülkedir.[1] Kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya, batıda Şili, doğuda ise Uruguay komşusudur.[1] Güneyini Drake Boğazı, batısını And Dağları ve doğusunu Atlas Okyanusu çevreler.

Hakkında söylenenler[değiştir]

  • Arjantinli bir sanatçı olarak, birçok sanatçı arkadaşımın “kaybolduğu” dönemde ülkemi terk etmek zorunda kaldım. İspanya'ya gittim ve biçimlendirici yıllarımı Madrid'de önde gelen yönetmenlerle öğrenerek ve çalışarak geçirdim. Sansür ve tehditlerle sadece kendi ülkemde değil, aslında tarihimizin başlarında burada DC'de ürettiğim ve 1960'ların sonlarında Arjantin'de iktidarda olan askeri diktatörlüğü eleştiren bir oyunla karşı karşıya kaldım... Ben bu yolda şehit olmak zorunda kalmadığım ve dünyanın her yerindeki savaş ve baskıcı rejimler hakkında, tarihin yıkıcı olaylarını tekrarlamamak için hafızayı korumanın gerekliliği hakkında toplumsal bilinci artırmaya yardımcı olan işler üretebildiğim için mutluyum.[2] - Hugo Medrano

Kaynakça[değiştir]

  1. 1,0 1,1 1,2 Menutti, Adela; Menutti, María Mercedes (1980). Geografía Argentina y Universal (İspanyolca). Buenos Aires: Edil. 
  2. On how he related his personal background to the play ¡Ay, Carmela! (which started the 2011-2012 GALA Hispanic Theatre season) in “An Interview with GALA Hispanic Theatre’s Hugo Medrano” in MD Theatre Guide (2011 Oct 8), İngilizce Vikisöz'den alınmış kaynak.
Arjantin ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.