İçeriğe atla

İsyan (film, 2002)

Vikisöz, özgür söz dizini

İsyan (İngilizce özgün adıyla Equilibrium), yönetmenliğini Kurt Wimmer'ın üstlendiği, bilim-kurgu türündeki 2002 yapımı ABD filmi.

Erol Partridge[değiştir]

  • (William Butler Yeats'in bir eserini okumaktadır) "Ama zavallı ben, sadece hayallerimle yaşıyorum. Hayallerimi ayaklarının altına serdim. Yumuşak bas, çünkü üstüne bastığın şey benim hayallerim." Umarım hayal ediyorsundur, Preston.

DuPont[değiştir]

  • 21. yüzyılın ilk yıllarında, Üçüncü Dünya Savaşı çıktı. Bu savaştan kurtulanlarımız, insanoğlunun dördüncü bir savaştan kurtulamayacağını biliyordu. Her an patlamaya hazır doğamız daha fazla riske atılamazdı. Bu yüzden yeni bir güvenlik kuvveti yarattık: "Gramaton Rahibi". Görevii yalnızca insanların birbirlerine karşı olan insaniyetsizliklerinin gerçek kaynağını bulup yok etmekti... hissetme yeteneğini.

Diyaloglar[değiştir]

Mary O'Brien: Sana bir şey soracağım (Preston'ın elini tutar). Neden yaşıyorsun?
John Preston: (elini geri çeker) Hayattayım... Bu harika toplumun... devamını korumak için yaşıyorum. Libria'ya hizmet etmek için yaşıyorum.
Mary O'Brien: Bu bir kısırdöngü. Varlığını sürdürmek için varsın. Amacın nedir?
John Preston: Senin varlığının amacı nedir?
Mary O'Brien: Hissetmek. Bunu hiç yapmadığın için ne anlama geldiğini bilemezsin; ancak nefes almak kadar gerekli bir şeydir. Onsuz, aşksız, öfke ve acı olmadan nefes almak, bir saatin tik-taklarından farksızdır.

Oyuncular[değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir]

İsyan (film, 2002) ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.