İçeriğe atla

İklimler

Vikisöz, özgür söz dizini

İklimler, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği ve oynadığı 2006 yapımı Türk filmi. 20 Ekim 2006'da gösterime girmiştir.

Konusu:

Farklı bölgelerinin kendine has iklimleri olduğu gibi, ruhların da kendi iklimleri vardır. İsa ve Bahar, çalkantılı ruhlarının farklı iklimlerinde ortak bir mutluluğu paylaşamamaktadırlar. Mimar olan İsa ile televizyonda çalışan Bahar, iki farklı iklimin yaşandığı Kaş ve Ağrı’da, bir araya gelirler. Kaş, güneşin, sıcak ve aydınlatıcı hali ile Ağrı ise soğuk ve karın ketumluğunun aksine, kar beyazının aydınlığı ile, hayatlarında ve ilişkilerinde hiçbir bilinmeyen bırakmayacaktır. İklimler duygunun mantıkla çelişmesinin bireyde ve ilişkilerde meydana getirdiği iletişimsizliği işlemektedir

Replikler:

1- Bahar: Merak etme bizim mutsuzluğumuz onlara iyi gelir (12.04)

2- İsa: Bahar sana bir şey söylemek istiyorum ama yanlış anlama. Bir süre yalnız kalmayı denesek nasıl olur? Yine dost kalırız fazla da bir şey değişmez yani. Yine Beyoğlu’na çıkarız, yemek yeriz, sinemaya gideriz. (19.00)

3- İsa: Sen gençsin güzelsin elini sallasan elli kişi bulursun. Belki de senin söylediğin gibi hakikatten ben senin için çok yaşlıyım. Aramızdaki yaş farkı zorlamaya başladı. (20.58)

4- İsa: Anne abartma bu kadar, çocuğum olmayı versin benim de.

5- İsa: Valla boş ver uzun hikâye. Biraz kül biraz duman işte şarkının dediği gibi.

6- İsa: Tabii ki senin için geldim. Güzelim, çok değiştim ben eskisi gibi değilim seni hiçbir zaman mutlu edemediğimi biliyorum. Ama yemin ediyorum çok değiştim artık. Yani diyorum ki bırak bu işi yarın benimle beraber İstanbul’a gel.

7- Bahar: Artık çok geç, kusura bakma.