Tüm genel günlükler

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikisöz için mevcut tüm günlüklerin birleşik gösterimi. Günlük tipini, kullanıcı adını (büyük-küçük harf duyarlı), ya da etkilenen sayfayı (yine büyük-küçük harf duyarlı) seçerek görünümü daraltabilirsiniz.

Günlükler
(en yeni | en eski) (50 daha yeni | ) (20 | 50 | 100 | 250 | 500) gör
 • 19.01, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Türk kahvesi sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Türk kahvesi, daha çok Türk kültüründe önemli yere sahip Osmanlı İmparatorluğu'dan günümüze kadar gelmiş en eski kahve hazırlama ve pişirme metotlarındandır. Kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. * Türk kahvesi 17. yüzyıldan bu yana Ukrayna'da iyi biliniyor. 1672'de imzalanan Bucaş Barış Anlaşması ile Ukrayna'..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.55, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Vasyl Bodnar sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Vasıl Mıronoviç Bodnar (Ukraynaca: Василь Миронович Боднар, d. 20 Eylül 1976, Olesyne köyü, Ukrayna), Ukraynalı diplomat ve Ukrayna'nın Türkiye Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi (2021'den beri) *Bugün Türkiye, her iki tarafı (Ukrayna ve Rusya) geçmişte (savaşın başlamasının ardından) müzakere için bir araya getiren tek ülke. Ayrıca tahıl anlaşması, esirlerin takası gibi pratik soru..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.46, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Milo Djukanovic sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Milo Đukanović (Karadağca: Мило Ђукановић; d. 15 Şubat 1962), Karadağlı siyasetçidir. 2012-2016 yılları arası Karadağ Başbakanı olarak görev yapmıştır. *Karadağ Türkiye’ye çok yakın, çok küçük bir ülke ve şu anda 3 bin 800 Türk şirketinin Karadağ’da olduğunu biliyoruz. Bu önemli bir bilgi ve bu şunu gösteriyor, sadece yakınlığımız değil, sadece coğrafi olarak yakınlık değil, insa..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.39, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Songül Ozan sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Songül Ozan (d. 1961, Ardahan) Türk büyükelçi. *Burası acı çekmiş, savaş görmüş, savaş gören o nesillerin acılarını hala unutmadığı, çok önemli çatışmalara ve soykırımlara sahne olmuş bir bölge. Burada kalıcı barış ve istikrar için Avrupa-Atlantik kurumlarının şemsiyesi şart. Çok güçlü bir NATO üyesi olarak, Türkiye'nin de stratejik hedefi AB. Biz aslında Balkanların en büyük ülkesi olarak..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.22, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Burak Akçapar sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Doç. Dr. '''Burak Akçapar''' (27 Mayıs 1967, İstanbul) Türk Büyükelçi, akademisyen ve köşe yazarı. Mayıs 2021 tarihinden beri Türkiye Cumhuriyeti İspanya Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır. *Türkiye ve İspanya önemli kapasiteleri olan ve her alanda olumlu yönde ilerleyen ilişkilere sahiptir. Ticaretten üst düzey toplantılara kadar her parametrede benzersiz bir şekilde yüksek seviyelerdeyiz. Avrupa, Türkiye i..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.14, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Kubanıçbek Ömüraliyev sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Kubanıçbek Ömüraliyev (Kırgızca: Кубанычбек Өмүралиев, 15 Eylül 1960; Issık-Göl, Kırgızistan SSC), Kırgız diplomat, büyükelçi ve 11 Kasım 2022 tarihinden beri Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri *Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz bu zirvede Türk Devletleri Teşkilatının gözlemci üyesi oldu. İnşallah Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimiz, birlikte dünyadaki çok büyük, güçlü memleke..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.05, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Erol Kaya sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Erol Kaya, (d. 1 Ekim 1959, Akyazı, Sakarya), Türk siyasetçi. *Birleşmiş Milletler (BM), yüzde 10'luk nüfusu eğer 65 yaş üzerine çıktıysa yaşlı toplum olarak görüyor ve Türkiye de bu skalaya girmiş durumda. Türkiye'de artık yaşlı toplumumuz var. Kocaeli'de yavaş yavaş sirenler çalıyor ya da artık sarı ikazları veriyor. <ref>[https://www.aa.com.tr/tr/gundem/tbmm-yaslilarin-sorunlarini-arastirma-komisyonu-ilk-sa..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 17.47, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Mehmet Sekmen sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Mehmet Sekmen (d. 25 Ocak 1958, Pazaryolu), Türk siyasetçi. *Barış Manço sadece ülkemizde değil yurt dışında da çok sevilen, ülkemizin temsil noktasında birçok güzelliklere imza atmış bir şarkıcımız. Ülkemizin her kesimi tarafından saygıyla ve rahmetle yad edilen Barış Manço için bizlerde ölümünün yıl dönümünde onu anmak adına bir program tertip ettik. Çocuklar önce Barış Manço kostümleri ile sahn..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 17.41, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Melid sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Arslantepe Höyüğü veya Melid, Malatya'nın 7 km. kuzeydoğusunda yer alan bir arkeolojik yerleşimdir. Türkiye’deki en büyük höyüklerden biridir.[1] Höyük, Fırat üzerindeki Karakaya Baraj Gölü’nün batısındadır. Otuz metre yükseklikteki höyük MÖ 5 bin yıllarından MS 11. yüzyıla kadar iskan edilmiştir. Bölge MS 5. ve 6. yüzyıllarda bir Roma köyü olarak, daha sonra da Bizans nekropolü olarak kullanılmıştır...." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 17.35, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Aydın Baruş sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Aydın Baruş (d. 1968, Edirne), Türk bürokrat. * Sizlerle birlikte sabırla mücadele eden ailelerimizin bazılarının evlatlarının da aynı şekilde şehit olduğunu duyduk ona da çok üzüldük. Bizi üzüntüye gark etti ama PKK’nın karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Sizin sabrınız ve metanetiniz onları pes ettirecek. Bu hainlere hiçbir zaman devletimiz kesinlikle taviz vermedi. Sizler de bu sabrı gösterdiğin..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 15.23, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Bilal Şentürk sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Bilal Şentürk (1972, Çaykara, Trabzon), Türk bürokrat. *Bilecik'in ürün çeşitliliği ziyadesiyle var ama biz ürün miktarını artırmaya çalışıyoruz. Tarım teşkilatımız özellikle hayvancılığı destekleme bakımından yem bitkilerinin ekimini ve yem bitkisi üretiminin miktarını artırmak üzere bölgede yoğun bir çalışma içerisinde bulundu. Tohumdan yüksek verim elde edecek şekilde mısır ekiminin yaygınla..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 15.06, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Abdullah Ayaz sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Abdullah Ayaz (d. 1978; Yalvaç, Isparta), Türk bürokrat. 9 Haziran 2020 itibarıyla Çankırı Valisi olmuştur ve hâlen görevini sürdürmektedir. *Anadolu Ajansı, kurulduğu günden bugüne başarılı çalışmalara imza atmış ve atmaya devam etmektedir. Ülkemizin 81 ili ve dünyanın her yerinden doğru ve güvenilir bilgiyi halkımıza en hızlı şekilde ulaştırma vazifesini 102 yıldır başarıyla sürdüren Anadolu Ajan..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 14.56, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Okay Memiş sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Okay Memiş (1970, Piraziz), Türk bürokrat. 27 Ekim 2018'de Erzurum Valiliğine atandı. *Erzurum son 4 yılda yatak kapasitesini 8 binden 12 bine çıkardı. 4 tane daha 5 yıldız standartlarında otel zinciri açıldı. Dağda ekstra 2 bin yatak kapasitesi var. Palandöken ve Konaklı gibi yüksek standartlara tesis bulunur mu bilmiyorum. Diğer kayak merkezlerimizi de çok beğeniyoruz onların da iyi hizmet verdiğine inanıyoruz. O..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 14.39, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Yılmaz Tunç sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Yılmaz Tunç (d. 1 Şubat 1971, Ulus, Bartın), Türk siyasetçidir. *Bir araya geldikleri günden bu yana sürekli hezeyan üreten, eski sistemin krizlerini, kaoslarını vadeden, kendi ikballerini her şeyin üzerinde gören, güdümlerinde olacak sembolik bir aday arayan altılı masanın milletimizde bir karşılığı yoktur. Biz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Cumhur İttifakı olarak milletimizin..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 14.38, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Bülent Turan sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Bülent Turan (17 Ocak 1975) Türk hukukçu ve siyasetçi. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili. *Sonuç yine sıfır. Adayda uzlaşamayınca Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda eski bilinen hukuk dışı iddiaları tekrar etmişler. Oysa Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ikinci dönem için aday olduğunu, adaylık önünde hiçbir engel olmadığını defalarca anla..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 14.24, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Mehmet Özhaseki sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Mehmet Özhaseki ( 27 Mayıs 1957, Kayseri), Türk siyasetçi. 1994 ve 1998 yılları arasında Melikgazi Belediye Başkanlığı, 1998 ve 2015 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürmüştür. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kayseri milletvekili olarak meclise girmiştir. 2016 ve 2018 yılları arasında Çevre ve Şehircilik Bakan..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 14.10, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Kur'an hâfızı sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Hafîz (Arapça: Arapça: الحفيظ), İslâm geleneğinde Kur'an'ın tamamını ezbere bilen kişi. *Ülkemizde şu an belgeli hafızlık imtihanına girip başarmış yaklaşık 160 bin hafız var. Buradaki kardeşlerimiz de bu sayının içinde ama yeterli değil. Bu ülkenin insanlarının yüzde 1'i hafız olsa 820 bin hafız eder ama bizim şu anda hafız sayımız binde 2'ye denk geliyor, bu yeterli değil. <ref>[https://www.aa.com.tr..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 14.02, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Vedat Demiröz sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Vedat Demiröz (d. 1956, Bitlis), Türk siyasetçi. *Geldiğimizde bir hayli vesayet odakları vardı. Basın, sermaye vesayeti, oligarşik bürokrasi, vesayet, vesayet... Hepsiyle tek tek mücadele edildi, bunlar hiç kolay olmuyor. Bugün bir başörtü meselesini unutmamak lazım. Bakın aradan 10 yıldan fazla geçmiş, içlerinde ukde var. Adam çıkıyor ne diyor, 'başörtülü bir hakim benimle ilgili doğru karar veremez' diyor...." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 13.54, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Mustafa Açıkgöz sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Mustafa Açıkgöz (d. 1971, Nevşehir), Türk siyasetçi. *1225 gündür annelerimiz burada evlatları için çırpınıyor. Niye HDP binası önünde duruyorlar? Çünkü HDP il binası eli kanlı PKK terör örgütünün taşeronluğunu yaptı. Bizler Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin katkılarıyla annelerin sesini duyurmak, onlara destek olmak için buradayız.<ref>[https://www.aa.com..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 12.44, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Faiz sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Faiz, ekonomi biliminde iki anlamda kullanılmaktadır. Birinci anlamda faiz, bir borç anlaşmasının satışı sonucu elde edilen gelir oranıdır. İkinci anlamda ise üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayenin gelir oranıdır. Bu iki anlam iktisadi açıdan birbirlerinden farklı değillerdir ve iktisatçılar tarafından faiz olarak nitelendirilirler. *Alın teriyle artırdığımız milli gelirimizin büyük kısmı artık, fai..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 12.35, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Likya Yolu sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Likya Yolu, Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotasıdır. Likya Yolu, Türkiye'nin güneybatısındaki antik Likya kıyılarının bir bölümünde uzun mesafeli bir patikadır. *Fethiye-Antalya arasındaki Likya Yolu'nda uzun yıllar tek başıma yürüyüşler yaptım. Issız..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 12.28, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Kemal Öztürk sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Kemal Öztürk (d. 22 Eylül 1966, Ağrı), Türk haberci, yönetmen, danışman ve yazar. *Bugün İtalya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Almanya başta olmak üzere neredeyse tüm Avrupa’da tıpkı Endülüs’te olduğu gibi, Müslümanları, Yahudileri ve tüm yabancıları dışlayan, ötekileştiren ve Avrupa’dan sürmek isteyen çok kuvvetli bir rüzgar esiyor.<ref>[https://www.haberturk.com/yazarlar/kemal-ozturk/3559451-avrupada-..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 12.23, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Reconquista sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Reconquista, Endülüs döneminde İber Yarımadasındaki Hristiyanların, yarımadadaki Müslümanların varlıklarını ortadan kaldırma amaçları, ve çabalarına verilen addır. 1492 yılında son Endülüs devletinin yıkılmasıyla başarıya ulaşan Reconquista, İspanyolcada "Yeniden fetih" anlamına gelir. *Endülüs medeniyetini yıkmak, Yahudi ve Müslümanları Avrupa topraklarından atmak için Hristiyanların başlattığı “R..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 12.17, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, FIFA Dünya Kupası sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} FIFA Dünya Kupası, uluslararası alanda futboldan sorumlu en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin erkek millî takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası. 1930'daki ilk turnuvadan beri, II. Dünya Savaşı sebebiyle gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları dışında dört yılda bir düzenlenmektedir. *"Dünya Kupası başladığı zaman bütün Afr..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 02.28, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Mezar taşı sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Mezar taşı mezarlık'larda gömülen kişiye ait kimlik bilgileri, dua vb yazıları kazınmış olarak üzerine bulunduran ve mezarın baş ucuna dikilen stel ve taştır.. * "Taş" deyip geçmemek gerekir, zira hemen her mezartaşının üzerindeki sembollerde ayrı bir sır vardır ve o sırra vákıf olabilmek için, taşların esrarını bilmek gerekir. Taşın üzerindeki süs zannedilen küçük bir çıkıntı yahut bir çentik veya b..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 02.13, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Vakıf sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Vakıf, gerçek ve tüzel kişi veya kişilerin, belirli bir mülk ve hakla belirli ve sürekli bir amaca tahsis edilmesi ile oluşan müessesedir. * Vakıf, kişinin maliki ve sahibi bulunduğu serveti, Allah rızası için hayırlı ve faydalı yüksek bir gaye uğrunda harcamak üzere kendi mülkiyetinden çıkarıp, hedeflenen amacın kullanımına sunması demektir. Vakıf müessesesi, İslam medeniyetinin ruhundan fışkıran ve bugünk..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 02.00, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Miraç sayfasını oluşturdu ("'''Miraç''' (Arapça: معراج; birebir yazımla Mirac), İslam dini anlatımlarında, Muhammed'in göğe yükselip, Allah ve öte âlemleri görüp geriye döndüğü rivayetlerine verilen isimdir. * BUGÜN mübarek Miraç Kandili’ni bir kere daha idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hicretten yaklaşık 1.5 yıl önce böyle bir Recep ayının 27’nci gecesi Sevgili Peygamberimiz, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. O..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 01.52, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Mehmet Nuri Yılmaz sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Mehmet Nuri Yılmaz (d. 1943, Erzurum), Türk ilahiyatçı ve 15. Diyanet İşleri Başkanıdır. *Uzun zamandan beri yapılan toplumsal ve diplomatik uyarıların da ne yazık ki bir etki yapmadığı görülmüştür. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan 2 milyara yakın Müslümanı rahatsız eden, rahatsız etmekle de kalmayıp ayağa kaldıran bu saygısızlıklara artık bir son verme zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bu..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 01.38, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Ali Birinci sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Ali Birinci (25 Ağustos 1947; Hendek, Sakarya), Türk tarihçi. Türk Tarih Kurumu'nun eski başkanıdır.[1][2][3] Türk Tarih Kurumu "Şeref Üyeleri" arasında yer almaktadır. *1908’de II. Meşrutiyetin ilânıyla gelişip serpilen Türk matbuatında tarihe dair yorumlar ve bilhassa hâtırat tefrikaları hep yerini muhafaza etmiştir. Bu bakımdan bir tarih araştırmasında bazen en hassas bilgiler en umulmadık bir mecmuanın vey..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 01.01, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Mübahat Kütükoğlu sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Mübahat S. Kütükoğlu, (d. 1932, İzmir, Türkiye) Türk tarihçi ve akademisyen. *Bir kere gündüz çalışmayı severim. Erken kalkar ve uzun süre çalışırım. Şimdi pek yapamıyorum. Çünki gözümde bir arıza var. Eskisi gibi devamlı çalışamıyorum. Ama çok sıkı çalıştığım senelerde sabah 6’da kalkar, yemek araları hariç, saat dörde beşe kadar çalışırdım. Ve böyle çalışmadıktan sonra da hiçbir..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 00.33, 29 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Danilo Zanna sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Danilo Zanna (d. 15 Nisan 1982), İtalyan şef, sunucu ve restoran işletmecisi * Ben bir yabancı olarak tüm Türk halkına teşekkür ediyorum. Çünkü ben bu misafirperverliği hiçbir yerde görmedim. Çok sıcakkanlı insanlarsınız. Bana Türkler İtalyan’lara benziyorlar mı diye sorduklarında “Benzemiyorlar, tıpatıp aynılar.” diyorum. Biz birebir aynıyız. Yemeklerimiz bile aynı. Sadece yeme şeklimiz farklı. Bizler..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 19.08, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Stevo Pendarovski sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Stevo Pendarovski (Makedonca: Стево Пендаровски; 3 Nisan 1963), Makedon akademisyen ve siyasetçi. 12 Mayıs 2019 tarihinden beri Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaktadır.[1][2][3] * AB'ye üyelik için gerçek kriterlerle hiçbir ilgisi olmayan engeller olmazsa, bu süreci daha hızlı tamamlayabileceğimize inanıyoruz. Belki 5 veya 6 yıl sürecek müzakereler sonunda gerçekleşebilir. <ref>[https://ww..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.47, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Alinur Aktaş sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Alinur Aktaş (d. 25 Ekim 1970; İnegöl), Türk siyasetçi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanıdır. * Çınar, bir ağaç olmanın çok ötesinde, Bursa için kadim medeniyetimizin sembolüdür. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin rüyasında gördüğü çınar, beylikten cihan devletine giden yolun müjdecisidir. Bu nedenle Bursa'nın her köşesinde kadim tarihimize tanıklık eden, yaşları 100 ila 600 arasında deği..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.40, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Rüstem Minnihanov sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Rüstem Nurgaliyeviç Minnihanov (Tatarca: Рөстәм Нургали улы Миңнеханов, Rusça: Рустам Нургалиевич Минниханов; 1 Mart 1957), Tatar bir politikacı ve Tataristan'ın ikinci ve şimdiki Cumhurbaşkanı. * Tataristan'da Türk yatırımcıların kendilerini daha güvende hissetmesine büyük önem veriyoruz. İki ülke arasındaki ortak projelerin sürmesinde Türkiye ve Rusya cumhurbaşka..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.22, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Nüfus sayımı sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Nüfus sayımı; ev, meslek, eğitim düzeyi, çocuk sayısı gibi alanları kapsayan özellikleriyle ülke nüfusunun nicel ve nitel durumunu belirlemek amacıyla belirli aralıklarla yapılan sayım. * Geçen hafta nüfus sayımı sonuçları açıklandı. Türkiye 80 milyonu, İstanbul ise 15 milyonu geçti. Yakın zamana kadar hem sayım şekli hem de sonuçları hep tartışılırdı. Teknolojinin düzgün kullanılmasıyla birlikte TÜİK..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.17, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Fetva sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Fetva (Arapça: فتوى), geleneksel olarak sosyal bir soruna, dini otoriteyi temsil eden müftünün anlayışına göre, dinin bu soruna yaklaşımını yansıtan ve caizdir, ya da caiz değildir şeklinde bir sonuç ve hüküm cümlesiyle bitirilen cevabına denir. * Fetva denince, aklımıza padişahların savaş için aldıkları fetvalar gelir. Ancak yalnız padişah değil herkes fetva makamına başvururdu. "Pırasa yenilir mi?", "Saka..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.09, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Deprem sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Deprem, yer sarsıntısı, seizma veya halk arasında zelzele,[1] yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. * Yapılan araştırmalarda İstanbul'un kuruluşundan bu tarafa 550'den fazla depremle sarsıldığı ortaya çıkmıştır. Bunların bir kısmı İstanbul civarındaki faylardan kaynaklanan ve fazla hasara yol açan depreml..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 18.05, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Türkçe ezan sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Türkçe ezan, Arapça olan ezanın Türkçe sözlerle, makamına uygun şekilde seslendirilmesidir. Türkçe ezan konusu Türkiye tarihinde; Türkçülük, dili öztürkçeleştirme ve sekülerizm eksenlerinde tartışma konusu olmaya devam etmektedir. * CHP’li Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın geçen hafta tekrar gündeme getirdiği Türkçe ezan dayatmasını Türk milleti, hapis cezalarına rağmen istemedi. İmam ve müezzinler Türkç..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 17.46, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Kuzey Afrika sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Kuzey Afrika, Afrika'nın kuzeyindeki bölgeye verilen isim. * Osmanlılar'ın, Habsburglar'ın İspanyol kanadını Kuzey Afrika'dan uzaklaştırarak burada hâkimiyet kurmaları, bu bölgelerin Hıristiyanlaşmasını ve sömürgeleşmesini önledi. Eğer Osmanlılar'ın müdahalesi olmayıp İspanyol ve Portekiz hâkimiyeti sürseydi, bugün buralarda durum çok farklı olurdu. Akdeniz'de ve Kuzey Afrika'da hâkimiyet kuramayan Habsburglar..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 17.37, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Akıncı sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Akıncı, (Osmanlı Türkçesi: آقنجى Aḳıncı) veya çoğul şekli ile Akıncılar, Osmanlı İmparatorluğu'nun askerî teşkilâtında, sınır bölgelerinde, düşman ülkelerine akınlar, baskınlar tertipleyerek yıpratma harekâtında bulunan hafif süvari birlikleridir. * Akıncılar, Orhan Bey zamanında süvari ve piyade birliklerinin kurulmasına kadar Osmanlı'nın temel askeri gücüydüler. Devletin Balkanlar'da genişlemey..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 16.35, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Kuraklık sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Kuraklık Bir bölgede nem miktarının geçici dengesizliğinden kaynaklanan su kıtlığı * Kuraklık aslında meteorolojik, tarımsal ve hidrolojik kuraklık olarak üçe ayrılıyor ve şu anda yaşadığımız kuraklık meteorolojik bir kuraklıktır. En son 2008 yılında böyle bir kuraklıkla karşı karşıya kaldık ve bu kuraklık neticesinde su kaynaklarımızda ciddi oranla azalma yaşandı. Tarım maliyetlerinde ve üretimde hem..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 16.30, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Van Gölü sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Van Gölü, Van ve Bitlis illeri sınırları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşmuş bir volkanik set gölüdür. * Van Gölü'müz hep mavi kalacak. Dünyanın incisi Van Gölü'müzü korumak, en güzel haliyle geleceğe taşımak için canla başla çalışıyoruz. Bugüne kadar 807 bin metreküp dip çamuru temizliği yapıldı. <ref>[htt..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 16.24, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Feridun Sinirlioğlu sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Feridun Hadi Sinirlioğlu (30 Ocak 1956, Görele), Türk diplomat ve siyasetçi. 21 Ekim 2016'dan beri Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimî Büyükelçisi olarak görev almaktadır. Bundan önce 2009-2016 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve 2015 Türkiye genel seçimleri sonrasında oluşturulan geçici seçim hükûmetinde Türkiye Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. Ocak 2021'de Cumhurbaşkanlığı at..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 16.15, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Savcı Sayan sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Savcı Sayan (d. 1971; Tutak), Türk siyasetçi ve mevcut Ağrı belediye başkanı. * 19 Mayıs'ta Diyarbakır annelerinin huzurunda olacağız. Ellerinden, ayaklarından öpmek ve acılarını paylaşmak için yanlarında olacağız. Türkiye'nin her yerindeki gençleri yürüyerek Diyarbakır'a çağırıyorum. Diyarbakır'da kardeşlik ve özgürlük yükselecektir. Türkiye'nin birliği ve beraberliği bu kadim topraklarda başkaları..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 10.47, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Sarıkamış Harekâtı sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Sarıkamış Harekâtı, I. Dünya Savaşı sırasında, 22 Aralık 1914 ve 6 Ocak 1915 arasında Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış ve çevresinde (Oltu, Narman, Penek, Horasan, Bardız, Mecingirt, Karaurgan, Divik) gerçekleşen muharebeler olup Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri taktik hatalarıyla başarısızlıkla sonuçlanan bir askeri girişimdir. * Sarıkamış Harekatı'nın 108'inci yıl dönüm..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 10.42, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Murat Zorluoğlu sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Murat Zorluoğlu (d. 1971; Haymana, Ankara) Türk bürokrat, siyasetçi ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı. * Kızlar Manastırı'mız, yeni yüzüyle müzikten tiyatroya, resimden edebiyata, sanatın her alanında, kültür sanat merkezi olarak turizme katkı sağlayacak. Salgın süreci olmasaydı çalışmaları tamamlanan ve gece ışıklandırması da yapılan Kızlar Manastırı'nı çoktan hizmete açmış olacaktık. Açı..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 10.20, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Luiz Inácio Lula da Silva sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Luiz Inácio Lula da Silva (d. 27 Ekim 1945, Caetés) veya tanınan kısa adıyla Lula, Brezilyalı siyasetçi, sendikacı ve Brezilya devlet başkanıdır. * Brezilya, halkının elinde silah olmasını istemiyor ve buna gerek de yok. Daha adil bir ülke olabilmemiz için kültüre, kitaplara ihtiyacımız var. Yakıt ve diğer malzemeleri ithal etmenin hiçbir anlamı yok. Brezilya, uluslararası ekonominin ön saflarında yer almalı. <..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 09.59, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Karahantepe sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Karahantepe ya da Karahan Tepe, Türkiye'nin Şanlıurfa ilinde yer alan arkeolojik sittir. Şehir merkezine 46 km uzaklıkta olan Karahantepe, ilk kez 1997 yılında Bahattin Çelik tarafından keşfedildi. * Göbeklitepe merkez olmak üzere proje kapsamında Karahantepe'nin ülkemizde yer alan Neolitik Dönem yerleşimleri arasında en önemli duraklardan biri haline getirilmesi hedeflenmektedir. Özellikle belirtmek istiyorum, isimlerde bir..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 09.49, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Somut olmayan kültürel miras sayfasını oluşturdu ("{{wmbb}} Somut olmayan kültürel miras, UNESCO tarafından desteklenen ve kültürlerin somut olmayan yönlerine odaklanan bir program. * UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiğimiz 21 unsur ile en çok kültürel değer kaydettiren ilk 5 ülke içinde yerimizi almış bulunuyoruz. <ref>[https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/bakan-ersoy-turkiye-en-cok-kulturel-deger-kaydettiren-ilk-5-ulke-icinde/2471313 Bakan Ersoy: Türkiye en..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 • 09.37, 28 Ocak 2023 Tarih Mesaj katkılar, Nicolás Maduro sayfasını oluşturdu ("{{Biyografi}} Nicolás Maduro Moros (d. 23 Kasım 1962, Caracas), Venezuela Devlet Başkanı. * Türkiye'nin büyümesini her zaman memnuniyetle karşılıyoruz. Şimdiden haftada 7 uçuşumuz var ve bu artarak sürecek, çünkü Türkiye sadece Karakas'ı birleştirmiyor aynı zamanda İstanbul, Güney Amerika ve tüm bölgeleri birleştiriyor. <ref>[https://www.aa.com.tr/tr/gundem/ticaret-bakani-musun-venezueladaki-temaslari/2796467 Ticaret Bakanı Mu..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
(en yeni | en eski) (50 daha yeni | ) (20 | 50 | 100 | 250 | 500) gör