İçeriğe atla

Özden Örnek

Vikisöz, özgür söz dizini
Özden Örnek
Doğum tarihi 2 Şubat 1943
Doğum yeri İzmit
Ölüm tarihi 29 Nisan 2018
Ölüm yeri İstanbul
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Özden Örnek (2 Şubat 1943 – 29 Nisan 2018), Türk asker. Eski Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı.

Sözleri

[değiştir]
  • Kendi meslektaşlarım dahil hepsi "Bunu yapamazsınız" dediler. Esas hançeri Tersane eski Komutanlarından yedim, açık açık "Siz bu işi başaramazsınız" dediler, ben de "Başarırız" dedim. Kavga da buradan çıktı zaten.[1]

(Milli Gemi Projesi hakkında konuşurken)

  • Cesur olun. Bu proje sorunsuz yürüyemez. Zira Don Kişot gibi yel değirmenleri ile savaşıyoruz. Eğer korkunuz "ya yapacağımız gemi kızaktan inince batarsa" şeklinde bir korkuysa getirin bir kağıt size senet vereyim. Bütün mali cezayı ben kişisel olarak ödeyeceğim. Benim size güvenim var, sizin de kendinize güveniniz olsun.[2]

(MİLGEM projesi toplantısında)

Hakkında söylenenler

[değiştir]
  • Oramiral Özden Örnek’i maalesef Balyoz kumpası sonrası kaybettik. Kendisi vizyoner bir komutandı. Şunu söyleyebilirim ki Türk Deniz Kuvvetleri'ni 21. yüzyıla hazırlayan kuvvet komutanı odur. Nur içinde yatsın.[3] — Cem Gürdeniz (Emekli Tümamiral)

Kaynakça

[değiştir]
  1. "ÖZDEN ÖRNEK: Başaramazsınız dediler, başardık!". marinedealnews.com. MarineDeal News. 5 Ekim 2017. Erişim tarihi: 23 Şubat 2023. 
  2. Örnek, Özden (2016). Milgem'in Öyküsü. İstanbul: Kırmızı Kedi Yayınevi. s. 135. 
  3. "Amiral Cem Gürdeniz Odatv'ye anlattı: Milli torpidoyu örnek komutan başlattı". odatv4.com. OdaTV. 24 Mart 2022. Erişim tarihi: 23 Şubat 2023.