İçeriğe atla

Önder Sav

Vikisöz, özgür söz dizini
Önder Sav
Doğum tarihi 14 Kasım 1937
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Önder Sav (d. 14 Kasım 1937, Manyas), Türk siyasetçidir.

Sözleri[değiştir]

  • Son sözlerimi söylüyorum: yokluk içinde bağımsızlık savaşı veren bir ulusun milletvekilleri olarak; bir komşu Müslüman ulusun bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, doğal kaynaklarına el uzatılmasına izin vermememeliyiz. Kendisi yalınayak cepheye mermi taşıyan, kağnı arabasının arkasında yürüyen; bebesinin örtüsünü "Devlet malıdır, nem kapmasın." diye mermilere örten analarımızın, nenelerimizin kemiklerini sızlatmayalım. Geliniz Yüce Atatürk'ün Dolmabahçe önünde demirlenmiş düşman zırhlılarına bakarak ve yumruklarını sıkıp "Geldikleri gibi gidecekler!" dediği gibi biz de İskenderun Limanına demirlemiş olan düşman gemilerini ve Türkiyeye akın akın gelen Amerikan Askerlerine "Geldikleri gibi gitsinler!" diyelim; bu tezkereye ret oyu kullanalım diyorum. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Sayın başkan sabrınız için teşekkür ediyorum. 1 Mart tezkeresi hakkında yaptığı meclis konuşmasından.[1][2]
  • Türkiye'nin dini yok. Türklerin var.
  • Gerçekten acınacak durumdalar. Demokrasinin kaynağı TBMM'de kavga edilmesi kadar budalaca bir şey olamaz. İsterseniz devlet şeklini oligarşi yapalım? Kendinize gelin.

Kaynakça[değiştir]

  1. "CHP Ankara Milletvekili Önder Sav'ın TBMM'de yaptığı 1 Mart Tezkere konuşması". istanbulgercegi.com(TBMM tutanakları). 1 Mart 2003. 4 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. "Video hâli". ULUSAL YAYIM(Youtube kanalı). 1 Mart 2003.