İçeriğe atla

Çin Seddi

Vikisöz, özgür söz dizini
Çin Seddi
Vikipedi maddesi
Vikiveri öğesi

Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan, dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay Körfezi'nde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho Nehri'ni ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 8.851,8 kilometredir. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, MÖ 221 ile MS 608 yılları arasında yapılmıştır. Bir diğer arkeolojik araştırmaya göre tüm kollarıyla birlikte toplam 21.196 km uzunluğa sahiptir.

Hakkında söylenenler

[değiştir]
  • Bir, Musul'u almak istediği kesindir.
    İki, 1992 yılında, gelecek yüzyılın "Türk Yüz Yılı" olacağını açıklamıştı. Önce hamisi ve daha sonra rakibi Demirel, "Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar Türkler" formülasyonu ile, iddiayı daha yükseltmişti. Ben tam o yıllarda, "Emperyalist Türkiye" kitabını çıkartmıştım. 1993 yılındaki, Türk tarihinde eşi olmayan cüretteki, katliam, bunların sonucudur. 1993 yılındaki darbe, Türkiye'deki maksimalist eğilimleri ortadan kaldırmayı ve silmeyi hedef almıştır. Bir dönemdir.
    Üç, faili bellidir. — Yalçın Küçük, Turgut Özal hakkında.

Kaynakça

[değiştir]
Çin Seddi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.