Çalgı Çengi

Vikisöz, özgür söz dizini

Çalgı Çengi - Baş rollerini Murat Cemcir ve Ahmet Kural'ın oynadığı, yönetmenliğini Selçuk Aydemir'in yaptığı 2010 yapımı Türk filmi.


Çalgı Çengi ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.

Diyaloglar[değiştir]

1. Nakliyatçı: Abiler, bizim şu hesabı halledelim?
Salih: Ne hesabı la? Lahmacun söyledik ya.
1. Nakliyatçı: Ne lahmacunu yaa?! Sizden lahmacun isteyen mi oldu? Çocuklar, siz lahmacun istediniz mi?
2. Nakliyatçı: Ben dönerciyim.
3. Nakliyatçı: Ben kebapçıyım.
1. Nakliyatçı: (İmalı bir tavırla) Ben de şişçiyim! Nedir?!
Salih: (Gürkan'ın kulağına eğilerek) Nerden buldun la bunları?! Argadaşım, biz sizi çağırırken, hani mahallenin gençlerisiniz, yardımcı olursunuz diye şeettiydik.
1. Nakliyatçı: Conconlar! Biz alt katta 12 numarada oturan nakliyatçılarız! (Fona bağlama sesi girer) Anadolu denen garip yerden geldik! Terimiz toprak kokar... Öfkemiz acı olur...
Gürkan: Şşşş! Taam la ağnadıh uzatma. Ne gadar istiyonuz?!
1. Nakliyatçı: Aslında biz kamyon çalışırız, böyle tekil işlerde bir tarifemiz yok. (Gürkan'a doğru "ciğerini sökerim" der gibi bir hareketle) Gönlünüzden ne koparsa!
Gürkan: (1. Nakliyatçı'nın hareketini taklit edip bir çeşit "nah" hareketiyle süsler) Benim gönnümden hiçbişii gopmuyo, naabacaz?! İnsanın gönlünden durup dururken para vermek geçer mi dayıoğlu?
1. Nakliyatçı: Elli!
Salih: Ne ellisi la?
1. Nakliyatçı: Elli diyorum! 50 lira verseniz yeter. E, sizin de durumunuz belli! (Burun çekerek derin bir nefes alır)
Salih: Abisi... Ben şimdi sağa 50 lira virüsem, sade bu çekyatı değil, evin bütün eşyalarını 10 defa indürüp çıkarttururum rahat ol! (Gürültülü bir şekilde burnunu çeker)
Gürkan: (Cebinden bozuklukları çıkarır) Alın şunlarla idare edin. (Parayı 1. Nakliyatçı'nın başının üstünde "başımın gözümün sadakası olsun" manasında bir iki çevirip adamın gömleğinin cebine koyar) Hıh! Anadolu'dan gelmişmiş. Biz nerden geldik la?! Bizanslı mıyız biz?! Şu sıfata bahele! (Bak hele) Angara'lıyız la biz! İncesu çocuğuyuz! Ahıllı ol!

Biz Nasıl Adamlarız?![değiştir]

(Salih'le Gürkan caminin şadırvanındaki yaşlı amcanın hırsızlık imasına bozulmuşlar, tırım tırım camiden çıkmaktadır)

Gürkan: Teyzeoğlu... "Ne olursan ol gel" diyen adamlar, "Sen gelme" dediler la resmen... Ya taam... Belki namaz gılmıyoz. Oruç dutmuyoz. Zekat vermiyoz. Hacca gitmiyoz. Alkol alıyoz. Zina yapıyoz. Ot iç... (Duraklar, yüzünü buruşturur) La bebe biz nasıl adamlarız la!
Salih: (Ellerini Mafya karakter [Tuna Orhan] gibi birleştirip onu taklit ederek) Bebeğiiimmm! Biz sanatçıyıız!... Unutma! Sanatçıyııız!
Gürkan: Valla doğru söylüyon la! Yüce Rabbım bizim göğnümüzü görüyo de mi?... Bizim içimiz temiz dimi dayıoğlu!
Salih: Kalbimiz temiz!
(Kendi kendilerini ikna etmenin verdiği büyük iç huzuruyla uzaklaşırlar)


  • "Tam aletlerimizi çıkarıyorduk siz geldiniz neler diyorsunuz ya kafamda canlandırmaya çalışıyorum."
  • "Adam gibi cevap verin Yoksa bak geliyor, geliyor, geliyor."
  • "Şimdi çocuklar bunun ağzını açın, bir bakın bakalım altın diş falan var mı. Varsa Sökün parmaklara bakın yüzük müzük. Çıkarın, çıkmıyorsa sökün parmakları da, cüzdan müzdan ne varsa alın tamam mı?"