İçeriğe atla

Eşkıya

Vikisöz, özgür söz dizini
(Eşkıya (film) sayfasından yönlendirildi)
Eşkıya
{{{Film afişi}}}
Yönetmen Yavuz Turgul
Yapımcı
Senaryo yazarı Yavuz Turgul
Yazar {{{Yazar}}}
Oyuncular Şener Şen
Uğur Yücel
Sermin Şen
Yeşim Salkım
Kamuran Usluer
Ülkü Duru
Özkan Uğur
Görüntü yönetmeni Uğur İçbak
Görüntüler
Kurgu
Müzik Erkan Oğur
Gösterim tarihi {{{Gösterim tarihi}}}
Yapım yılı, ülkesi 1996, Türkiye
Yapım şirketi
Dağıtım şirketi
Süre 121 dakika
Dil Türkçe
Diğer adlar {{{Diğer adlar}}}
Bütçe
IMDb sayfası
 • Berfo: Demek sen benim yaptıklarıma ihanet diyorsun ha? İyi, peki öyle olsun. Peki şimdi ben sana şöyle desem; ben bunları yaptım, çünkü aşıktım ben, yani vurulmuştum, ölüyordum aşkımdan. Bunun üzerine kim bana ne diyebilir ha? İhanet mi? Aşkım için yaptım ulan! Ahlaksızlık mı? Evet yaptım. Ben en yakın arkadaşımı seni, jandarmaya ihbar etmiş adamım. Sen yapabilir miydin benim yaptığımı? Ha? En sevgili arkadaşına ihanet edebilir miydin? Onu jandarmaya ihbar edebilir miydin? Arkadaşının altınlarını çalabilir miydin? O altınlarla arkadaşının sevdiği kadını anasından babasından satın alabilir miydin? Arkadaşını ölüme gönderebilir miydin? Ama ben yaptım. Aşkım için ulan!... Şimdi söyle bana; hangimizin aşkı Keje'ye daha büyük ha? Hangimizin? Hangimiz Keje için böyle büyük bir günaha girmeyi göze alabildik? Ben bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım. Ya sen?
 • Baran (Şener Şen): Beni hapiste vurdular Keje, ölmedim. Hastalandım bi' ciğerimi orada bıraktım gene ölmedim. Çok dövdüler beni kan kustum ama ölmedim. Yaşadım... Seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. Şimdi bana dediler ki, kimse sesini duyamıyormuş, susmuşsun. Benimle de konuşmayacak mısın Keje? Sesini duyamayacak mıyım?

Cumali Vurulma Sahnesi

[değiştir]
 • Cumali (Uğur Yücel): Çok korkuyorum Eşkıya. Beni bırakma, çok korkuyorum... çok.
  Baran: Korkma sadece toprağa gideceksin... Sonra toprak olacaksın... Sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin... Oradan özüne ulaşacaksın... Çiçeğin özüne bir arı konacak... Belki... belki o arı ben olacağım.
 • Berfo (Kamuran Usluer): Sevdiğin kadını kıytırık bir herifin hayatı için harcadın. Halbuki o kadın seni bir ömür bekledi. Hayatın sevda karşısında ne önemi var?
  Baran: Doğru... Sevdanın karşısında hayatın ne önemi var?

Bu Defa Son...

[değiştir]
 • Çocuk: O adamı niye öldürmedin? O annemi hep dövüyor. Hani sen ekşiyaydın?
 • Baran (Şener Şen): Eşkiyalık eskidendi. Artık değilim.
 • Cumali (Uğur Yücel): Kim yaptı bunu? Gene o adama gittin dimi? S*ktir sen aşağıya!
 • Baran (Şener Şen): Onlar yapmadı. Aşağıda küçük bir kaza oldu. E hani o iş yoktu?
 • Cumali (Uğur Yücel): Bu son eşkiya. Bunu kimse bilmiyor. Sen de bilmiyorsun. Denizcan'ın verdiğinden artık, avanta. Duyarsa ağzıma sıçar.
 • Baran (Şener Şen): Yapmayacağım dedin:
 • Cumali (Uğur Yücel): Anam avradım olsun tamam ya! Emel'in abisi için yaptım. 200 milyon lazımdı. Valla bu son ya, bak bunu kimse duymasın! Bizim tayfalar bile...

Diyaloglar

[değiştir]

Mahmut: Neden buradasın biliyor musun? Keje’nin yanına gidip konuşacaksın. Eğer Keje seninle de konuşmazsa anlarım ki dünyaya küsmüş, kimseyi istemiyor. Kendini diri diri mezara gömmüş. Baran: Ya konuşursa?

---

Baran: Sen de gel benimle. Kurda kuşa yem olacaksın Ceren Ana. Ceren Ana: Kurt ve kuş bizdendir oğul. Asıl kötülük başka yerde.

---

Cumali: Sen İstanbul’a niye geldin emmi? Baran: Birini arıyorum. Cumali: Nerde o biri? Baran: Bilmiyorum. Cumali: Nasıl bilmiyorum? Baran: Nerde olduğunu bilmiyorum. Cumali: E nasıl bulacaksın koca istanbul’da? Baran: Bulacağım. Cumali: Ya bu şehirde 10 milyon insan yaşıyor be amca. Baran: Gerekirse 10 milyonunun da yüzüne bakacağım.

---

Baran: Burası neresi? Cumali: İstanbul. Baran: İstanbul ha! Cumali: Neresi olacak ki? Baran: İstanbul ha, buradan görünüşü bizim oralara benziyor. Ovalar, dağlar, şehirler vardır. Cudi’nin tepesindeyim sanki!

---

Cumali: Ya nerdesin be amca ya? Bak bu kadar insan merak ettik seni ya, kayboldun sandık. Baran: E kayboldum gardaş. Cumali: İyi halt ettin. Nasıl buldun burayı? Baran: Yav eski usullerle, iz sürdüm. Bu şehir hapishane Cumali. Nefes alamıyorum. Hayvan ölüsü gibi kokuyor. Koğuşlar böyle kokardı.

---

Baran: Daha ne kadar yaşarım bilmiyorum; ama son nefesimi vermeden senden vazgeçmem. Her şeye rağmen bir gün, bir gün çıkıp gelebilirim Keje. Keje: Ben susarım Baran, sen dönene kadar.
Filmden Replikler

[değiştir]
 • Cumali: Çok korkuyorum Eşkıya,beni bırakma çok korkuyorum.
 • Baran: Korkma! Sadece toprağa gideceksin, sonra toprak olacaksın, sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin oradan özüne ulaşacaksın. Çiçeğin özüne bir arı konacak belki de o arı ben olacağım.
 • Baran: Hayatın sevda karşısında ne önemi var...
 • Baran: Sende gel benimle. Kuşa kurda yem olacaksın Ceren Ana.
 • Ceren Ana: Kurt ve kuş bizdendir oğul. Asıl kötülük başka yerde.
 • Baran: Niye silah taşıyorsun, düşmanın mı vardır?
 • Cumali: Burası İstanbul, düşmanın olması gerekmez. Herkes düşmandır.
 • Cumali: Neresi olacak ki?
 • Baran: İstanbul ha, burdan görünüşü bizim oralara benziyir. Ovalar, dağlar, şehirler vardır… Cudi’nin tepesindeyim sanki!

"Bu aşk için cehennemde yanmaya hazırım, ya sen?""Kaldı mı artık dağlarda eşkıya emmi, eşkıya artık şehirde."

Eşkıya ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.