Bin Dokuz Yüz Seksen Dört: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzenleme özeti yok
kDeğişiklik özeti yok
kDeğişiklik özeti yok
*'Önemli olan şapkalar değil,' dedi Winston sabırla. 'Asıl önemli olan, [[kapitalizm|kapitalistler]], onlar ve onların gölgesinde yaşayan hukukçular ve din adamları; yeryüzünün sahipleri onlarmış. Her şey onların yararına işlermiş. Sizler, sıradan insanlar, işçiler, onların kölesiymişsiniz. Size istediklerini yapabilirlermiş. Sizi bir gemiye yükleyip sığır gibi Kanada'ya yollayabilirlermiş. Canları isterse kızlarınızla yatabilirlermiş. Sizi dokuz kuyruklu kırbaç denilen nesneyle dövebilirlermiş. Onlar geçerken şapkanızı çıkarmak zorundaymışsınız. Her kapitalist yanında uşaklarıyla dolaşırmış'
 
*Parti'nin iki amacı vardı: yeryüzünüYeryüzünü tümüyle ele geçirmek ve bağımsız düşünme olanağını sonsuza dek ortadan kaldırmak. Bu nedenle, çözmeye çalıştığı iki sorun vardır. Biri, insanın aklından geçenleri okumak, ikincisi de, bir-iki saniye içinde yüz milyonlarca insanı öldürmek. Bilimsel araştırmaların hepsi bu amaçlara yöneltilmiştir.
 
*En üst sınıf, uzun dönemler süresince, yönetimde kalmış, ama iktidar yetilerinin ve kendilerine olan inancın yittiği dönemler de olmuştur. Böyle zamanlarda, orta sınıf özgürlük ve adalet için çarpıştıklarını öne sürerek alt sınıfı kendi saflarına alarak üst sınıfı devirmişlerdir. Orta sınıf amacına ulaşır ulaşmaz, alt sınıfı eski yerine indirip kendisi üst sınıfı oluşturur. Çok geçmeden bu iki gruptan birinden ya da her ikisinden ayrılanlar, yeni bir orta sınıf oluşturur ve savaşım yeniden başlar. Bu üç grup arasında amacına, geçici bile olsa, ulaşamayan, alt sınıftır.
[[es:1984 (novela)]]
[[eu:1984 (eleberria)]]
[[fa:۱۹۸۴]]
[[fr:1984]]
[[gl:Nineteen Eighty-Four]]
[[it:1984]]
[[he:1984]]
[[ka:1984 (რომანი)]]
[[hu:1984 (regény)]]
[[nl:1984]]
[[ja:1984年]]
[[nn:1984]]
[[pl:Rok 1984]]
[[pt:1984 (livro)]]
[[ru:1984 (роман)]]
[[sl:1984 (roman)]]
[[sr:1984]]
[[sv:1984]]
[[uk:1984 (роман)]]
[[zh:一九八四]]

Gezinti menüsü