İçeriğe atla

Vikisöz:Vikisöz ne değildir?

Vikisöz, özgür söz dizini
(Vikisöz:VND sayfasından yönlendirildi)
Bu sayfa Vikisöz'ün resmî politikalarından biridir. Sayfanın içeriği, uygulanması gereken bir standart olarak yazarlar tarafından benimsenmektedir. Sayfada değişiklik yapmadan önce, bu değişikliklerin yazarlardan onay aldığına emin olun. Uygun görmediğiniz bir madde varsa, tartışma sayfasında sebepleri ile açıkça belirtin.
Kısayol:

Vikisöz:Hakkında sayfasında kısaca Vikisöz'ün ne olduğu tanımlanır. Bu sayfa ise Vikisöz'ün ne olmadığı hakkındadır.

Vikisöz bir ansiklopedi değildir[değiştir]

Vikisöz kardeş proje olan Vikipedi ile aynı değildir. Her ne kadar sözlerin (deyişlerin) konusuna dair, okuyucuya sözlerin nelere odaklandığı hakkında fikir vermek açısından sözlerin konusuna dair kısa bir giriş yazılması önerilen bir davranış olsa da, konu hakkında tam maddelerin (makalelerin) yazılması uygun değildir.

Vikisöz bir sözlük değildir[değiştir]

Kardeş projemiz Vikisözlük'ten farklı olarak Vikisöz, sözlük tanımlarının barındırıldığı bir yer değildir. Sözler belirli bir tema üzerine, örneğin aşk, olabilir fakat rastgele bir kelime üzerine olamaz.

Vikisöz bir ders kitabı değildir[değiştir]

Vikisöz rehberlerde ve ders kitaplarında bulunan bilgilerin bir derlemesi değildir. Bu tip bir proje için bakınız: Vikikitap.

Vikisöz kamu malı belgeler için bir depo değildir[değiştir]

Vikisöz, kaynak kodlar, özgün tarihî belgeler, mektuplar, kanunlar, tam kitaplar veya tam şiirler gibi kamu malı belgelerin bir derlemesi değildir.

  • Tarihî değeri olan konuşmalar vb. metinler Vikikaynak'ta barındırılabilir.
  • Kamu malı olan tam kitaplar Vikikaynak veya Vikikitap'a eklenebilir.
  • Genel bilgi parçaları, metinler Vikikaynak için uygun olabilir.
  • Resimler, ses dosyaları ve diğer formatlardaki medya unsurları ise kamu malı oldukları sürece Wikimedia Commons'a eklenebilirler.

Vikisöz kişisel bir web sitesi değildir[değiştir]

Vikisöz Myspace değildir. Her kayıtlı kullanıcı, bir Vikisözcü olarak kendileri hakkında bir kullanıcı sayfasına sahip olurlar fakat bu sayfayı Vikisöz ile ilgili olmayan konularda bir şeyler yayımlamak için, örneğin özgeçmişler veya kişisel dosyalar gibi, kullanmamalıdırlar. Kullanıcı sayfaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen Vikisöz:Kullanıcı sayfası sayfasına göz atınız.

Vikisöz sizin kişisel sözlerinizin bir derlemesi değildir[değiştir]

Her kullanıcı kullanıcı sayfasına kendisinin veya arkadaşlarının çeşitli sözlerini yazabilir; fakat kendi sözleriniz için ana madde alanında kendinize bir sayfa açmanız yasaktır.

Vikisöz bir internet dizini değildir[değiştir]

Maddeler söz derlemeleri içindir, rastgele bağlantılar için değil. Salt favori sitelerinizi, rastgele telefon numaralarını veya diğer benzeri gereksiz bilgileri listelemek amacıyla sayfalar oluşturmamalısınız.

Vikisöz bir tartışma forumu değildir[değiştir]

Kullanıcıların birbirlerine ilgili kullanıcı mesaj sayfalarını kullanarak mesajlar göndermelerine izin verilir, bununla birlikte konuşmalar sadece o sayfalarda kalmalıdır ve madde tartışma sayfalarına kaymamalıdır zira bu sayfalar sadece ilgili oldukları madde ile ilgili tartışmalara ayrılmışlardır.

Vikisöz bir weblog değildir[değiştir]

Vikisöz çeşitli webloglarındaki günlük girdilerinin bir derlemesi değildir. Kullanıcılar düşüncelerini kullanıcı sayfalarında belirtebilirler fakat bu sayfaları sadece bir weblog amacıyla kullanmamalıdırlar.

Vikisöz telifli eserlerden önemli oranda alıntıların eklenebileceği bir yer değildir[değiştir]

Vikisöz şarkı sözleri veya tam şiirlerin bir derlemesi değildir ve adil kullanım altında bile çağdaş şarkı veya şiirlerin birkaç satırdan öte kullanımında çeşitli telif hakkı meseleleri oluşmaktadır. Aynı şey film veya TV programlarındaki diyaloglar için de geçerlidir. Her ne kadar kamu malı olan tam şiirlerin veya şarkı sözlerinin kullanımında herhangi bir yasal engel bulunmasa da, şiirlerin veya şarkı sözlerinin tüm metinlerinin kullanımı tavsiye edilmez ve bunun yerine genellikle bir şiirdeki veya şarkıdaki belirli ve önemli ifadeler seçilir. Telif hakkı saklı eserlerin internette yayımlanması onları kamu malı yapmaz. Lütfen bakınız: Vikisöz:Telif hakları.

Vikisöz bir reklam derlemesi değildir[değiştir]

Vikisöz'de reklam sloganlarına yer olsa da, Vikisöz gereksiz reklamcılığın hiçbir türüne izin vermez (spam). Israrla ticarî web sitelerine veya kişisel web sitelerine bağlantılar ekleyen ve uyarılmalarına rağmen buna devam eden kullanıcılar Vikisöz'de değişiklik yapmaktan engellenebilirler.

Vikisöz kâhin değildir[değiştir]

Vikisöz barındırdığı sözlerin doğruluğunu sağlamak için güvenilir kaynaklara atıfta bulunur. Henüz yayımlanmamış kitaplar, filmler, oyunlar ve diğer eserler doğrulanabilir değillerdir ve bu yüzden bu konulardaki maddeler ve bunlardan alıntılanan sözler, ortada bunları önizlemiş veya gözden geçirmiş güvenilir yayınlar olmadığı sürece, kabul edilebilir değillerdir. Eserin yayımlanması sonrası gerekli bilgilerin ekleneceği taslak maddeler özellikle uygunsuzdurlar zira bunlar söz, deyiş arayan kullanıcılara hiçbir değer sunmazlar ve söz içeriği barındırmadıkları için hızla silinebilirler.

Kardeş projelerdeki benzer politikalar[değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir]