İçeriğe atla

Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu

Vikisöz, özgür söz dizini
(Vikisöz:BB sayfasından yönlendirildi)
Kısayol:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikisöz topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[değiştir]

Bürokratlık başvuruları hakkında[değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar herhangi bir kullanıcının kullanıcı adını değiştirebilir ve hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikisöz:Bürokratlar ve Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Hizmetlilik başvuruları hakkında[değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikisöz yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verirler, ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikisöz'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir, zira diğer Vikisözcüler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları
Vikisöz'de en az 1 aydır üye ve 250 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikisöz'ün yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikisöz yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Bir diğer önemli husus da hizmetli adayının Vikisöz altında tanımlı bir e-posta adresi olmasıdır. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.
Karar aşaması
Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren bir hafta (7 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme veya reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır, ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 7 günün (1 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilir. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.
Fikir belirtmek
Kullanıcı hesabı olan her Vikisöz kullanıcısı Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikisöz kullanıcısı yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nâzik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikisöz:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına hoş bakılmaz.

Başvurular[değiştir]

Bürokratlık Başvurusu[değiştir]

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Hizmetlilik Başvurusu[değiştir]

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarılı. Kadı oylama sonucunda hizmetli seçilmiştir. Wooze (mesaj) 21.08, 7 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 9
 Destek: 9
 Karşı: 0
 Tarafsız: 0
 Oran: %100

Kadı[değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 20:57, 7 Eylül 2023 (UTC)

Kadı (MesajKatkılarİstatistikler) – Herkese merhaba. Ben, Kadı. Halihazırda Türkçe Vikigezgin ve Commons'ta hizmetliyim. Vikisöz'ün temizliğine yardım ediyorum. Günün birçok saati aktif olmamdan ötürü buradaki temizlik işlerine de yardım etme arzusundayım. Süpürge ve kova rica ediyorum sizlerden. Saygılarımla, Kadı Mesaj 20.57, 31 Ağustos 2023 (UTC)[yanıtla]Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikisöz çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir]
  1. Burada bazen spam sayfa gördüğümde silinmesi için meta'da "Global sysop requests" sayfasına yazıyorum çünkü sil etiketi konsa da günlerce bekliyor genelde. O yüzden aktif bir hizmetli faydalı olacaktır. Kullanıcının diğer projelerdeki hizmetlilik tecrübesi de bu işi hakkıyla yapabileceğini gösteriyor. Tehonk (mesaj) 23.06, 31 Ağustos 2023 (UTC)[yanıtla]
  2. Vikisöz politikaları gereği oy kullanma hakkım var mı bilmiyorum ancak varsa; kullanıcının diğer projelerdeki hizmetliliği ve buraya olan ilgisi ve hakimiyeti nedeniyle bu sorumluluğu üstlenmesinde sakınca görmüyorum. Başarılar. Justinianus (mesaj) 15.01, 1 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  3. Hizmetli olmasının önünde bir engel göremiyorum. Hayırlı olsun.Wooze (mesaj) 12.09, 2 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  4. Başarılar. --ToprakM 21.25, 2 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  5. Politikalara hakimiyeti ortadadır. Hayırlısı olsun.--Can (mesaj) 13.32, 3 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  6. Destekliyorum. Felecita 17.21, 3 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  7. Politikalara hakim bir kullanıcı.--Axis09 (mesaj) 18.16, 4 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  8. Vikisöz'ün hizmetli eksiği olan bir proje olduğunu ve Kadı'nın da bu eksiği azaltacak kabiliyette biri olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olsun. Mustafa MVC 06.15, 5 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
  9. İlgili, aktif, yetkin ve hâlihazırda hizmetlilik deneyimine sahip bir kullanıcı. --Victor Trevor (mesaj) 17.26, 7 Eylül 2023 (UTC)[yanıtla]
Olumsuz Olumsuz[değiştir]
Tarafsız Tarafsız[değiştir]
Geçersiz Geçersiz[değiştir]
Yorum Yorum[değiştir]

Arşiv[değiştir]

Bu sayfada arşivlenmiş bürokratlık, denetçilik, hizmetlilik ve gözetmenlik başvuruları bulunmaktadır. Lütfen genel düzenleme işlemleri haricinde aşağıdaki arşiv sayfalarında herhangi bir değişiklik yapmayın. Reddedilen başvuruların listesi, Ret sayfasında tutulmaktadır.

Aday Gösteren Tür Başvuru Karar Destek Karşı Tarafsız Yüzde Kapatan Sonuç
Feyyaztiftik Reality006 Hizmetlilik 2010/07/05 2010/07/10 7 0 0 %100 Dferg
Başarılı
Ayshe17 Ayshe17 Hizmetlilik 2011/08/15 2011/09/14 2 0 0 %100 Sabri76
Başarısız
Vitruvian Vitruvian Hizmetlilik 2011/09/13 2011/09/24 6 0 0 %100 Sabri76
Başarılı
Koc61 Koc61 Hizmetlilik 2012/01/01 2012/01/07 4 4 0 %50 Vitruvian
Başarısız
Nanahuatl Nanahuatl Hizmetlilik 2012/08/17 2012/08/28 11 6 0 %64.71 Vitruvian
Başarısız
Nanahuatl 2 Nanahuatl Hizmetlilik 2012/11/26 2012/12/07 8 4 1 %66.67 Vitruvian
Başarısız
Uncitoyen Uncitoyen Bürokratlık 2014/12/08 2014/12/20 2 3 0 %40 Vitruvian
Başarısız
Zaitsév Zaitsév Hizmetlilik 2015/03/01 2015/04/04 1 5 0 %16.67 Babatolian
Başarısız
Berram Kibele Hizmetlilik 2015/03/15 2015/03/22 7 0 0 %100 Uncitoyen
Başarılı
Babatolian Kibele Hizmetlilik 2015/03/15 2015/03/22 7 0 0 %100 Uncitoyen
Başarılı
ToprakM ToprakM Hizmetlilik 2017/09/09 2017/09/20 2 2 0 %50 HakanIST
Başarısız
Pivox Pivox Hizmetlilik 2018/01/10 2018/02/01 3 3 0 %50 HakanIST
Başarısız
ToprakM 2 ToprakM Hizmetlilik 2018/03/13 2018/04/06 1 0 0 %100 ToprakM
Başarısız
ToprakM 3 ToprakM Hizmetlilik 2018/05/27 2018/06/11 4 0 0 %100 ToprakM
Başarılı
Elvorix 07 Hizmetlilik 2021/08/04 2021/08/19 1 0 0 %100 Elvorix
Başarısız
Felecita Modern primat Hizmetlilik 2022/07/13 2022/07/27 9 0 0 %100 ToprakM
Başarılı
Mustafa MVC Mustafa MVC Hizmetlilik 2023/04/01 2023/04/08 7 0 0 %100 Mustafa MVC
Başarılı
Kadı Kadı Hizmetlilik 2023/08/31 2023/09/07 9 0 0 %100 Wooze
Başarılı