"Bejan Matur" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1.782 bayt kaldırıldı ,  7 yıl önce
78.185.194.85 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alındı.
(78.185.194.85 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alındı.)
'''Bejan Matur''' (14 Eylül 1968), gazeteci, şair ve yazar.
 
*...Dönseydi, ona dalların bedenleşmesini gösterecektim... Dil ve ruh kardeşti.
Bejan Matur Maraş’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Antep’te okudu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İlk şiirleri aralarında Defter ve Adam Sanat’ın da bulunduğu belli başlı edebiyat dergilerinde yayımlandı. İlk kitabı Rüzgar Dolu Konaklar ile 1997 Orhon Murat Arıburnu ve Halil Kocagöz şiir ödüllerini aldı.1999 yılında yayımlanan Tanrı Görmesin Harflerimi kitabı ile uzun soluklu bir şiirin habercisi olduğunu gösterdi. 2002 yılında, Ayın Büyüttüğü Oğullar ve Onun Çölünde kitaplarını eş zamanlı olarak yayımladı.
:''Onun Çölünde'' (Sf.83)
 
* 35 kişinin F16 uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitirdiği Uludere olayı Türkiye için bir milattır. Bir trafik kazası olsa Başbakan ve bütün kabinesi orada hazır bulunur, acıları paylaşırdı. Uludere olayında aynı duyarlılığı göstermediler, Uludere Türkiye'nin 11 Eylül'üdür.
Şiirleri İngilizceden Çinceye 24 dile çevrildi. Aralarında Grand Street Magazine(Newyork) gibi saygın dergilerin ve Language For a New Century (Norton yayınları) gibi önemli seçkilerin bulunduğu antoloji ve dergilerde yer aldı. Şiirlerinden yapılan bir derleme 2004’de İngiltere’de ARC yayınları tarafından In The Temple of a Patient God adıyla yayımlandı. İngilizcedeki ikinci kitabı 2012’de How Abraham Abandoned Me adıyla okura sunuldu. Bir başka şiir seçkisi Lüksemburg’da PHİ yayınevi tarafından Winddurchwehte Herrenhauser adıyla yayımlandı. 2012 yılında şiirlerinden yapılan bir derleme Barselona’da Katalanca yayımlandı.
 
* [[Kürtler]]in "özne" olma talebi, ne yazık ki sadece devlet katında değil, toplumda da bir karşılık bulamıyor.
2008 yılında yayımladığı İbrahim’in Beni Terketmesi kitabı eleştirmenlerce ‘Hanif şiir’ olarak değerlendirildi. 2009 yılında basılan Doğunun Kapısı Diyarbakır, fotoğraflı bir kent kitabı olarak tasarlandı. Prestij bir eser olarak tasarlanan kitap, Diyarbakır’ın tarihi, kültürel, mimari birikimini fotoğraf ve şiir eşliğinde anlatıyor.
**[http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=1136429 ''Zaman'' gazetesi 20 Mayıs 2011 tarihli köşe yazısı]
 
{{vikipedi}}
2009 yılında Kader Denizi adlı şiir kitabı yayımlandı.
 
[[Kategori:Kişiler-B]]
2010 yılında Dağın Ardına Bakmak adlı kitabı Kürt sorununun anlaşılmasına dönük getirdiği yeni bakış açısıyla uzun süre konuşuldu ve çok okunanlar listelerinde yer aldı.
[[Kategori:Türk gazeteciler]]
 
[[Kategori:Türk yazarlar]]
2011 yılında Bloomsbury Vakfıyla Katar Vakfının ortak yayını olan ve Eric Hobsbawm, Jamal Mahcoub, Shirin Neshat ve Slavoj Zizek gibi isimlerin de yazarı olduğu, Reflection on Islamic Art (İslam Sanatına Yansımalar) kitabında, 10. Yüzyılda ElHücendi tarafından icat edilen Usturlab (Antik dönemde yıldızların uzaklığını ölçen alet) üzerine yazdığı yirmi beş bölümlük “Sonsuzluk Bekçisi” adlı uzun şiiri yer aldı.
[[Kategori:Türk şairler]]
 
[[Kategori:Kürt yazarlar]]
Halen Erbil merkezli Rudaw gazetesinde periyodik yazılar yazmaktadır. Ayrıca çatışma çözümleri konusunda karşılaştırmalı çalışmalar yapan DPI (Demokratic Progress Institute)’in uzmanlar kurulu üyesidir. DPI’ın Türkiye özelinde Kürt sorununun çözümüne dönük çalışmalarına katkı sunmaktadır.
[[Kategori:Kürt gazeteciler]]
[[Kategori:Kürt şairler]]
13.168

değişiklik

Gezinti menüsü