Thomas Jefferson: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
kaynaksızdan kaynaklıya geçiş
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(kaynaksızdan kaynaklıya geçiş)
* Eğer gazetesiz yönetimler ile yönetimsiz gazeteler arasında seçim yapmam gerekseydi, hiç duraksamadan ikincisini seçerdim. Fakat bununla, her insanın bu gazetelere erişebilmesini ve onları okuyacak yetkinlikte olmasını kastediyorum.
** Albay [[w:Edward Carrington|Edward Carrington]]'a yazdığı mektup (16 Ocak 1787)
* HükümeteHükûmete direniş ruhu bazı durumlarda o denli kıymetlidir ki bu ruhun her daim canlı tutulmasını dilerim. Esasen bu direniş, çoğu zaman haksız nedenlerle olur ancak böyle olması, hiç olmamasından iyidir.
** [[w:Abigail Adams Smith|Abigail Adams Smith]]'e yazdığı mektup, [[w:Shays İsyanı|Shays İsyanı]]'na ithafen (22 Şubat 1787)
* Özgürlük ağacı, belirli aralıklarla vatanseverlerin ve vatan hainlerinin kanlarıyla sulanmalıdır.
** [[w:William Stephens Smith|William Stephens Smith]]'e yazdığı mektup (13 Kasım 1787)<ref>[http://www.let.rug.nl/usa/presidents/thomas-jefferson/letters-of-thomas-jefferson/jefl64.php]</ref>
* Uluslar, yönetim adı altında, kurtlar ve koyunlar olarak iki sınıfa bölünüyor..
* Her kişinin kendi bölge cumhuriyetinin ya da başka yüksek mercilerin idaresinde pay sahibi olduğu ve işlerin yönetimine, yılda bir gün sadece seçimde değil, fakat her gün katkıda bulunduğunu hissettiği yerde, devlet işlerinde yer alabilmek için büyük ya da küçük herhangi bir konseyin üyesi olmak gerektiğinde; insanlar iktidarın bir Sezar ya da Bonapart tarafından ellerinden alınmasındansa ölmeyi tercih edecektir.
* Hükümete direniş ruhu bazı durumlarda o denli kıymetlidir ki bu ruhun her daim canlı tutulmasını dilerim. Esasen bu direniş, çoğu zaman haksız nedenlerle olur ancak böyle olması, hiç olmamasından iyidir.
* Eğer bir adamdan küçük bir çocukken giydiği ceketi bugün de giymesini isteyebilirsek ancak o zaman medeni bir toplumdan barbar atalarından kalma bir yönetim altında yaşamasını isteyebiliriz
* İnsan aklı daha da geliştikçe, daha da aydınlandıkça yeni keşifler yapılıp yeni gerçekler gün ışığına çıkarıldıkça, şartların değişmesiyle birlikte tutum ve fikirler de değişir, kurumlar da ilerler ve zamana ayak uydurur.
4.453

düzenleme

Gezinti menüsü