Thomas Jefferson: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikisöz tarihinde bir ilk :)
(kaynaksızdan kaynaklıya geçiş)
(Vikisöz tarihinde bir ilk :))
* Bazen insanın kendisini yönetmesine güvenilmemesi gerektiği söylenir? O zaman insanın başkalarını yönetmesine güvenilebilir mi? Veya insanı yönetmesi için krallar kılığına bürünmüş melekler bulabilir miyiz? Bırakalım bunun cevabını tarih versin.
* Güç sözkonusu olduğunda, insanlara hiç bir zaman güvenme ve onları kötülük yapmamaları için anayasanın zincirlerine bağla.
* En az yöneten devlet, en iyi devlettir.
* Dürüstlük, bilgelik kitabının ilk bölümüdür.
* Hiçbir şey doğru zihinsel yaklaşıma sahip birini amacından saptıramaz. Yanlış yaklaşım içinde olana ise yapılacak bir şey yoktur.
* İnsan aklı daha da geliştikçe, daha da aydınlandıkça yeni keşifler yapılıp yeni gerçekler gün ışığına çıkarıldıkça, şartların değişmesiyle birlikte tutum ve fikirler de değişir, kurumlar da ilerler ve zamana ayak uydurur.
* Yönetim, vatandaşların doğrudan ve sürekli denetiminden ne kadar uzaklaşırsa o denli az cumhuriyetçi öze sahip olur.
 
== İthaf edilenler ==
* En az yöneten devlet, en iyi devlettir.
** ''[[w:The United States Magazine and Democratic Review|The United States Magazine and Democratic Review]]'' isimli derginin sloganı olup, derginin ilk sayısında yazdığı bir denemede editör [[w:John L. O'Sullivan|John L. O'Sullivan]] tarafından kullanıldı (Ekim 1837, [http://books.google.com.tr/books?id=HGtJAAAAMAAJ&pg=PA6&dq=%22governs+least%22&redir_esc=y sf. 6]). [[Henry David Thoreau]]'nun bir denemesinde Thomas Jefferson'a ithaf edilen bu alıntıya, Jefferson'ın yazılarında rastlanmadı.
 
== Kaynakça ==
4.453

düzenleme

Gezinti menüsü