"René Descartes" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boyutta değişiklik yok ,  9 yıl önce
bilgi kutusu kaldırıldı ve düzenleme
k (r2.7.3) (Bot: Değiştiriliyor: ar:رينيه ديكارت)
(bilgi kutusu kaldırıldı ve düzenleme)
|resim_adı=[[Dosya:Frans_Hals_-_Portret_van_René_Descartes.jpg|thumb|right|René Descartes]]
{{Biyografi
'''[[:w:René Descartes|René Descartes]]''' (d. 31 Mart 1596 - ö. 11 Şubat 1650) Fransız matematikçi, bilimadamı ve düşünür.
|kişi_adı=René Descartes
 
|resim_adı=Frans_Hals_-_Portret_van_René_Descartes.jpg
==Kaynaklı==
|resim_başlığı=Fransız filozof, matematikçi, ve bilim adamı
*Felsefe sözünden "bilgeliği inceleme" anlaşılır. Bilgelikten de yalnız işlerimizde ölçülülük değil, aynı zamanda hayatımızı sürdürebilme, sağlığımızı koruma ve bütün zanaatların icadı için de insanın bilebildiği bütün şeylerin tam bir bilgisi anlaşılır. Bu bilginin böyle olması için de onun ilk nedenlerden çıkarılmış olması gereklidir. Böylece bu bilgiyi edinme yolunu öğrenmek için ''(-ki asıl felsefe budur)'' bu ilk nedenleri, yani ilk ilkeleri aramakla işe başlamak gerekir. Bu ilkelerde de iki koşul bulunmaktadır. Birincisi; bu ilkeler o kadar açık ve apaçık olmalıdır ki insan aklı onları dikkatle incelemeye koyulduğunda doğruluklarından şüphe etmesin. İkincisi; geriye kalan başka bütün nesneler var olmadığı hâlde dahi ilkeler bilinebilmeli, fakat buna karşılık, ilkeler var olmayınca başka şeyler bilinmemelidir. Bundan sonra da ilkelere bağlı olan şeylerin bilgisini öyle ilkelerden çıkarmalıdır ki yapılan dedüksiyonların bütün devamınca apaçık olmayan hiçbir şeye rast gelinmesin.<ref (name="Karasan">**''Felsefenin İlkeleri-MEB Yayınları-Çev.: Mehmet Karasan-s.5-6'')</ref>
|doğum_tarihi=[[31 Mart]] 1596
*Hakikatte ancak ve yalnız Tanrı'dır ki tam olarak bilgedir, yani her şeyin hakikati hakkında tam bilgisi vardır; fakat denilebilir ki insanlar daha önemli hakikatler hakkında az ya da çok bilgi sahibi oldukları ölçüde, az ya da çok bilgelik sahibidirler. Bu noktada bütün bilginlerin hemfikir olamayacağı hiçbir şey bulunmadığını sanıyorum.<ref (''Felsefenin İlkeleri-MEB Yayınları-Çev.: Mehmet name="Karasan-s.5-6'')"/>
|doğum_yeri=Clayton, Fransa
 
|ölüm_tarihi=[[11 Şubat]] 1650
==Kaynaksız==
|ölüm_yeri=
}}
*Eğer gerçeği gerçekten bilmek istiyorsan, yaşamında bir kez olsun bütün şeyler hakkında şüphe et.
*En güçlü beyinler, en yüce erdemlere olduğu kadar en korkunç ahlaksızlıklara da muktedirdir.
*Felsefe bir bilimdir ve geometrik yöntemi metafiziğe uygulamak gerekir, felsefeyi kesin bir bilim yapmak için.
*Tanrı'nın varlığı, bir hakikati ifade eden geometrik teorilerden daha hakikidir.
*Felsefe sözünden "bilgeliği inceleme" anlaşılır. Bilgelikten de yalnız işlerimizde ölçülülük değil, aynı zamanda hayatımızı sürdürebilme, sağlığımızı koruma ve bütün zanaatların icadı için de insanın bilebildiği bütün şeylerin tam bir bilgisi anlaşılır. Bu bilginin böyle olması için de onun ilk nedenlerden çıkarılmış olması gereklidir. Böylece bu bilgiyi edinme yolunu öğrenmek için ''(-ki asıl felsefe budur)'' bu ilk nedenleri, yani ilk ilkeleri aramakla işe başlamak gerekir. Bu ilkelerde de iki koşul bulunmaktadır. Birincisi; bu ilkeler o kadar açık ve apaçık olmalıdır ki insan aklı onları dikkatle incelemeye koyulduğunda doğruluklarından şüphe etmesin. İkincisi; geriye kalan başka bütün nesneler var olmadığı hâlde dahi ilkeler bilinebilmeli, fakat buna karşılık, ilkeler var olmayınca başka şeyler bilinmemelidir. Bundan sonra da ilkelere bağlı olan şeylerin bilgisini öyle ilkelerden çıkarmalıdır ki yapılan dedüksiyonların bütün devamınca apaçık olmayan hiçbir şeye rast gelinmesin. (''Felsefenin İlkeleri-MEB Yayınları-Çev.: Mehmet Karasan-s.5-6'')
*Hakikatte ancak ve yalnız Tanrı'dır ki tam olarak bilgedir, yani her şeyin hakikati hakkında tam bilgisi vardır; fakat denilebilir ki insanlar daha önemli hakikatler hakkında az ya da çok bilgi sahibi oldukları ölçüde, az ya da çok bilgelik sahibidirler. Bu noktada bütün bilginlerin hemfikir olamayacağı hiçbir şey bulunmadığını sanıyorum. (''Felsefenin İlkeleri-MEB Yayınları-Çev.: Mehmet Karasan-s.5-6'')
*Benim bilgime güvenin bu bilgiler gerçekliği kanıttır kanıtlamak düşünmeyi gerektirir.
*Şüpheyi, asla işlerimizi sevk ve idarede kullanmamalıyız.
*Hayatta en kötü şey kararsızlıktır.
*Akıllı olmak da bir şey değil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.
==Kaynakça==
{{kaynakça}}
==Dış bağlantılar==
{{Vikipedi|René Descartes}}
 

Gezinti menüsü