"Vikisöz:Hizmetliler/öneri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(Yeni sayfa: {{çalışma}} '''Hizmetliler''', Vikisöz'nin işleyişi için gerekli olan bazı işlevlere erişimi olan kullanıcılara verilen addır. Bu görevler veya işlevler, sayfa ve dosy...)
 
{{çalışma}}
 
'''Hizmetliler''', Vikisöz'nin işleyişi için gerekli olan bazı işlevlere erişimi olan kullanıcılara verilen addır. Bu görevler veya işlevler, sayfa ve dosya silebilme veya silinen bir sayfayı geri getirebilme, sayfaları geçici olarak korumaya alıp değiştirilmesini durdurma ya da korumasını kaldırıp değişikliğe yeniden izin verme, bir kayıtlı kullanıcı ya da IP adresinden erişimi engelleme ya da yeniden erişimine izin verebilme olarak özetlenebilir. Vikisöz'deki uygulama, Vikipedi'ye etkin ve düzenli olarak katkıda bulunmuş, topluluğun güvenini kazanmış Vikipedistlere, hizmetli görevinin bir [[Vikisöz:Hizmetli başvurularıHizmetlilik_başvurusu|hizmetli başvurusu]] tartışması sonrasında verilmesidir. İlgili işlevler süresiz bir şekilde verilir, ancak ve ancak kullanıcının kendi isteği durumunda geri alınabilir.
 
Vikipedi'de hizmetlilik güç değil, sorumluluk anlamına gelir. Hizmetlilerin topluluğu yönetmeleri söz konusu değildir. Tüm diğer [[Vikipedi:Vikipedist|Vikipedistler]] gibi eşit söz yetkileri vardır; kuralları koymazlar. Hizmetliler deneyimli Vikipedistlerdir. Bunun yanı sıra Vikipedi'de politika ve yönergelere uyulması gibi konuları gözetirler. Yanlış yapanları uyarırlar; onlara yol gösterirler. Gerektiğinde de sorunu çözmek için ellerinde bulundurdukları ek yetkileri kullanabilirler. Öteki kullanıcılardan ayrıcalıkları yalnızca [[wiki]] yazılımının sunduğu birkaç özel işlevi kullanabilmeleridir.
53

değişiklik

Gezinti menüsü