Kategori tartışma:Edebiyatçılar: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
*Bu kategorinin hâli nedir böyle, el atmamız lazım. :D [[Sinestik]]
 
:Aslında diyorum ki, bunun yerine Türk yazarlar, Türk şairler gibisinden alt kategorilerle yola devam etsek. Zaten ben de böyle yapılıp kategorinin boşaltılması ve silinmesi taraftarıydım. Bir Suut Kemal Yetkin kalmış, tek başına. :) --[[Kullanıcı:Vitruvian|<font color="#222000">'''Vitruvian'''</font>]] 19:58, 13 Mart 2012 (UTC)
::::Anlıyorum, ben olsam ben de öyle yapardım. Sonuçta içerik daha önemli. [[Sinestik]]
 
* Edebiyatçı kime denir önce bunu tartışmak lazım. Yazar olan bir şahıs aynı zamanda edebiyatçı olmuyor mu? Dil tarihçisi midir edebiyatçı? Yoksa bunun eğitimini veren midir? Bence bu tarz kategoriler karşıklığa yol açacaktır. Nedeni ise edebiyatçılık teriminin bir mesleğe değil, meslekler bütününe verilmesidir. Şair, hikayeci, roman yazarı, deneme yazarı gibi mesleklerin hepsini kapsıyor. Genel bir kavram olan bu kategori karışıklığa sebeb olacağını düşündüğümden kaldırılması taraftarıyım.--[[Kullanıcı:Dabeon|Dabeon]] ([[Kullanıcı mesaj:Dabeon|tartışma]]) 08:18, 14 Mart 2012 (UTC)
 
:Bana göre edebiyatçı, okuyan kişinin ne düşleyeceğini ve ne hissedeceğini belirleme çabası içindeki sanatçıdır. Kitap okumak hayal gücünü geliştirir denilir, fakat, başarılı edebiyat kitabı, herkesin zihninde sahneyi yaratabilen, duyguyu hissettirebilen kitaptır. Aslında burada anlaşılması gereken şey, mesela bilimsel ya da felsefi bir bulgunun, edebi olarak anlatılabileceğidir. Edebiyat, yazıya sanat yüklemektir. Ama burada bir çan eğrisi var, yazılanların çoğunda edebiyat hissi uyandırmalı ki, edebiyat denilebilsin. Aksi halde, birçok bilimsel ya da makale yazarı, biraz edebiyatçıdır denilir ve yanlış anlama oluşur. Bu kabul edilemez, edebiyatçı denilebilmesi için, çan eğrisini aşacak kadar edebi olmalıdır. [[Sinestik]]
214

düzenleme

Gezinti menüsü