"Tartışma:Recep Tayyip Erdoğan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
88.227.185.96 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alındı.
(Sayfa boşaltıldı)
(88.227.185.96 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alındı.)
Lütfen [[{{PAGENAME}}]] sayfasında değişiklik yapmadan veya bu tartışma sayfasına görüşlerinizi yazmadan önce '''[[:Vikisöz:Vikisöz ne değildir?|Vikisöz ne değildir?]]''' sayfasını ziyaret edin. Sonra, "Konu ekle"yi tıklayarak görüşünüzü duyurun.
 
== taraflılık... ==
Herkes kendi istediğini yazmış istemediğini silmiş.
Madde "bu şarkı burada bitmez" sözü ile başlamış ilk olarak ama sonra biri silmiş. bu sözü Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediğini herkes bilir. kim hangi sebeple sildi. Şimdiki sözlerden hangisi işe yarar bir söz.
* "10 Kasım'da yaygara kopartıldı." (14.11.1994 - Hürriyet)
* "İçki yasaklansın." (01.05.1996 - Hürriyet)
 
Bu sözlerin ne anlamı var gidipte neden 1994-1996 yılında söylenmiş bazı sözleri cımbızla çekip yazıyorsunuz. "10 Kasım'da yaygara kopartıldı." sözünün ne anlamı var ben bunu Hürriyetin arşivinde mi arayacağım. "İçki yasaklansın." gibi kişisel bir düşünceyi buraya taşıyacaksanız toplayın gazeteleri denilen her şeyi, akşam ne yemiş ne içmiş hepsini yazın.
 
Umarım vikisözde de vikipedi gibi tarafsız bir yer olur.
Ben taraflı şablonu oluşturup sayfaya koydum ama değişiklik yapmadım çünkü bu durumda ben de taraflı hareket etmiş olacağım. --[[Kullanıcı:Torque|Torque]] 17:25, 2 Haziran 2006 (UTC)
 
* Adamın kendi sözleri şimdi bunu nasıl tarafsızlandıracaksın . Şöyle bir şey yapılabilir sözlerini nerede sarfetmiş kaynak gösterilen sözler kalacak diğerleri silinecek . Bir de dediğin gibi herkes duymak istediği şeyi buraya aktarmış bu gibi durumlar için vikisöz kriterlerinin oluşturulması gerekiyor--[[Kullanıcı:Nosferatü|Nosferatü]] 08:25, 3 Haziran 2006 (UTC)
 
aslında adamın her sözünden ziyade vikisöze yazılması uygun olan sözler yazılmalı. gerekli gereksiz her şey yazılmamalı. benim aslında taraflı olarak yorumladığım herkesin kendi duymak istediğini yazması değil durmak istemediklerini de silmesi. şöyle maddenin geçmişini incelerseniz silinen sözler de mevcut. --[[Kullanıcı:Torque|Torque]] 10:03, 3 Haziran 2006 (UTC)
 
Soyledigi sozler uygunsuz diye Hitler'in de mi soylediklerini Vikisoz'e yazmayacagiz? Bu sozler, Recep Tayyip Erdogan hakkinda arastirma yapanlarin onun siyasal gorusunu anlamasi icin cok onemlidir. Silmek, sansurlemeye girer. --[[Kullanıcı:128.12.42.30|128.12.42.30]] 04:58, 2 Temmuz 2006 (UTC)
 
: Bahsettiğiniz sözler toplumda tartışma yaratmış ucu keskin ifadeler. Bunlar taşınmayacak da neler taşınacak? İmaj çalışması mı yapacağız burada? Sizin işinize gelenler konulacak, gelmeyenler konulmayacak? İyi valla!
 
*Katılıyorum kardeşim. Vikisöz'de taraflılık demek, bazı sözleri silmek ya da söz uydurmak demektir. Vikipedi'nin aksine burada taraflılık-tarafsızlık, yanlışlık-doğruluğa dönüşüyor. Bir madde yazarken veya değiştirirken bir şeyler ima edebilirsiniz, propaganda yapabilirsiniz ama burada salt sözler yer alıyor. Yani sözlerin doğru olması, doğru olmayanların silinmesi vikisöz için yeterlidir.
 
Zannediyorum bu sayfada da Recep Tayyip Erdoğan hakkında bir "taraflılık" yok. Hakkında kötü şeylerin yazılması yazarların değil kendinin suçudur. Lütfen yazarlara suç bulmayın.
 
Bitmeyen şarkının bestekarı...
 
== Şahsi, çirkin ve karalamaya yönelik ifadeler ==
 
Tayyip Erdoğan'ı şahsi olarak asla desteklemeyen ama bu ortamın nesnel olunması gereken bir yer olduğunu düşünen bir wikici olarak aşağıdaki çirkin ifadeyi sildim:
 
Ertesi gün yaptığı gafı farkedince ''ASKERLİK TURİSTİK BİR YER DEĞİLDİR DEMEK İSTEMİŞTİM!!!!'' (Bkz. ''Akım derken b.kum demek'') (05.09.2006)
 
Burası ekşisözlük değil arkadaşlar. Biraz dikkatli olalım! {{imzasız|Wapman}}
 
== Söylenen sözler ==
 
Evet bunlar büyük harfle yazılmamalı, sonlarına da üç tane ünlem eklenmemeli eğer bağırarak söylediyse bile tek ünlem eklenir. Düzgün bir formatla yazılmalıdır.
 
Bunun dışındaki sözler, bu tarihlerdeki herhangi bir gazeteye bakıp ulaşabileceğiniz şeylerdir.
 
Turgut Özal'ın "Benim memurum işini bilir" lafına referans aramanız gerekmez, Süleyman Demirel'in de "Dün dündür, bugün bugün" lafına referans aramanız gerekmez. Bu vesile ile "Ananı da al git", "Bunları mı dinleyeceğim ben" laflarına da referans aramanız gerekmez. Lakin bu laflar o günlerde tüm basının ilgisini çekmiş, televizyonlara konu olmuş, bir çok yerde yayımlanmış şeylerdir. Tıpkı Papa'nın peygamber efendimiz aleyhinde söylediği sözlere referans aramanız gerekmediği gibi. Sarfettiği laflar o günün gündeminde oturmuştur. Siz dinlemiş olmuş isterseniz, referans bul demek isterseniz; bu sizin tercihiniz. Ama bunu silmeniz "karalama" silme değil, ört bas etmekdir. Wikipedia da özgür, hiç bir baskının altında kalmayan; sonsuz saygılı ifade özgürlüğü altında bilgileri sunmakla hükümlüdür.
 
Sağlıcakla kalın,
Onur --[[Kullanıcı:Nerval|Nerval]] 21:17, 22 Eylül 2006 (UTC)
 
== Alıntıların sıralanması ==
 
Alıntıların konulara göre değil kronolojik olarak sıralanmasından yanayım, zira hemen hepsi birden fazla konuya değiniyor.
İkincisi, Sözlerin yanlarına yazılan açıklamalar açıklayıcı olmaktan çok uzaklar. 'Radikal dinci imamı savunurken!!!.. vb. böyle cümleler ansiklopedik te değil.
Üçüncüsü, İmla hataları. Pek çok gereksiz ünlem ve tırnak işareti vardı bunların da düzeltilmesi gerek. {{imzasız|81.214.91.90}}
 
== Yorum Temizliği ==
 
''Atatürk ve Cumhuriyet hakkında'' bölümünde ''Cumhuriyeti biz kurduk!" Sevsinler seni, nasıl da kuruyorsun! - ardından - CHP çok partili dönemde asla tek başına iktidar olmamıştır, asıl CHP iktidar olduğu zaman kadrolaşmasının en büyüğünü, en kaşarlısını yapmıştır!'' sözüne yorum yapılmış. Siliyorum. --Hakan {{imzasız|88.233.245.144}}
 
== Laik ve Müslüman olunmaz.. Yazısı ile ilgili ==
 
Laik ve Müslüman olunmaz..!Ya Müslüman olucaksın ya Laik!..Ben Müslümanım diyenin tekrar yanıma gelip bir de aynı zamanda Laikim demesi mümkün değil!..Niye?Çünkü Müslümanın yaratıcısı Allah kesin hakimiyet sahibidir.'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' lafı koskoca bir yalan egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır.
--
Orjinali bu olan yazının, vikisöz sayfasında barınabilmesi için kaynağının ve tarihinin belirtilmesi gerekmektedir. Eğer kaynak ve tarih bilinebiliyorsa tekrardan sayfaya eklenmesinde bir sakınca yoktur. --[[Kullanıcı:Amfetamin|Arya Behkam]] 13:47, 30 Mart 2007 (UTC)
 
 
Tekrar olarak gündem yazısıydı; [http://www.milliyet.com.tr/2001/08/21/siyaset/asiy.html Buradan] bir örnek verilebilir. Bu sözler 1994'de RP İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde, Ümraniye İlçe Örgütü binasının açılışında yaptığı konuşmadandı. (Kayıt idi, bir önceki gece Kanal D'de yayımlanmıştı)
 
Bu konuşmadaki sözleri arasında şunlar da bulunuyordu:
 
"Hem laik, hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın, ya laik. İkisi bir arada, ters mıknatıslanma yapar." ,
 
"Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor... Yahu bu millet istedikten sonra, tabii elden gidecek yahu! Sen bunun önüne geçemezsin ki... Millete rağmen bu yürümez zaten. Sonra nedir bu laiklik Allah aşkına? Bir tarif edin diyorsun, tarif etmiyor. Bu ne menem şey yahu... Çıkıyor İçişleri Bakanı, "Devlet dine karışır." Eeee, gerisini niye söylemiyorsun? Din 'devlete karışır' demiyor." ,
 
""Ben Müslümanım" diyenin tekrar yanına gelip bir de "Aynı zamanda laikim" demesi mümkün değil. Niye? Çünkü Müslümanın yaratıcısı Allah, kesin hâkimiyet sahibidir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, koskoca bir yalan. Egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır."
 
"Kaptıkaçtı, maptıkaçtı (Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı) var ya, Anayasa'yı hazırlıyorlar, biz de oradayız... Eski Maliye Bakanı Vural Arıkan, o da tam böyle zil zurna sarhoş, ayakta duramıyor. O da akıl veriyor. Adamlar ayık kafayla hazırlamıyorlar bunu. Sonra iki senede deliniyor."
 
"Avrupa Topluluğu'na girmek için koşturuyorlar. Onlar da bizi almamayı düşünüyorlar. Eee!... Biz de girmemeyi düşünüyoruz. Avrupa Topluluğu'nun asıl adı Katolik Hıristiyan Devletler Birliği'dir."
 
"1.5 milyarlık İslam âlemi Müslüman - Türk milletinin ayağa kalkmasını bekliyor. Kalkacağız. Işıkları göründü. Allah'ın izniyle bu kıyam başlayacak."
 
"Yahu milletin bütünlüğü "Ne mutlu Türküm diyene" ifadesiyle sağlanır mı? Osmanlı, 30'u aşkın etnik grubu ümmet düşüncesiyle bir arada tuttu. Biz de inanç birliğiyle tutacağız."
 
vs.vs. --[[Kullanıcı:Nerval|Nerval]] 20:01, 2 Nisan 2007 (UTC)
(...)
Recep Tayyip Erdoğan belli bir zümrenin değil hepimizin başbakanıdır. Size Tayyip Erdoğan'ı nasıl anlattılar bilmiyorum ama biliniz ki Vikisöz'de adına açılmış olan madde Tayyip Erdoğan'a ait olan sözlerden oluşmaktadır. Zira pek çok sözün altında ne zaman ve nerede sarfedildiği yazılmıştır. Bu sözlerle ilgili hesap sormak istiyorsanız muhatabınız sözü ekleyenler değil sarfeden olmalıdır. Eğer kendisine ait olmadığını düşündüğünüz bir söz varsa bu sayfada belirtebilirsiniz. --'''[[Kullanıcı:Fuzûlî|Fuzûlî]]''' <sup>''[[User Talk:Fuzûlî|ileti]]''</sup> 22:22, 14 Nisan 2007 (UTC)
 
Bakınız sorun o değil kimin ne dediğini bizde biliyoruz. Benim demek istediğim sözler seçilerek koyulmuş oraya aşağıdaki vatandaşla diyalog dahil. Yahu kardeşim bu adamın hiçmi düzgün sözü yok 10'u geçen hiçmi iyi birşey dememiş. Beni o partinin yanlısı sanmayın! sadece belirtmek istediğim Vikisöz'ün bağımsız ve tarafsız olmasıdır. {{imzasız|88.244.15.24}}
 
"Dünyada makamlar, mevkiler baki değildir", "Siyasetin tek limanı ahlaktır" gibi sözleri sayfada mevcut. Recep Tayyip Erdoğan'a ait olan ve özdeyiş sayılabilecek sözlerin eklenmesi durumunda kimsenin sileceğini sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla şimdiye kadar silinmedi de. Tarafsızlık ilkesi sözlerin eklenmesinde değil silinmesinde etkilidir.
 
:Sözün özü: Recep Tayyip Erdoğan bizim yegâne devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanıdır. Başbakanımızdır. Kendisine ait olmak kaydıyla anlamlı her sözü buraya eklenebilir. Yöneticiler de bu konuda tarafsızdırlar.--'''[[Kullanıcı:Fuzûlî|Fuzûlî]]''' <sup>''[[User Talk:Fuzûlî|ileti]]''</sup> 10:31, 15 Nisan 2007 (UTC)
 
== Tatile gidenler belli ==
 
Seçim tarihinin tatil dönemine denk gelmesiyle ilgili: http://ntvmsnbc.com.tr/news/407052.asp {{imzasız|81.215.238.124}}
 
ben böyle birşeyin kabul edilemez olduğuna inanıyorum. (...) herkes herkesi istediği gibi yansıtma hakkına sahip mi? lütfen eklenti yaparken masumaneliğin ve 'ben sadece bulduğumu ekliyorum'un arkasına sığınıp sağlam kaynak göstermeksizin böyle şeyler yazmayınız. (...) ayrıca söz ekleme konusunda daha iyi kriterler olmalı.kimse kimsenin sayfasına kafasına estiği gibi eklenti yapmamalı..............bu konuya acil müdahale edilmeli.....{{imzasız|.us.}}
 
Bu yansıtma değil,bu site yorumlardan değil,kişilerin söylediği sözlerden oluşuyor.Belgeli sözleri koymanın neresi küstahlık anlamadım.[[Kullanıcı:Woodstuck|Woodstuck]] 13:08, 6 Mart 2008 (UTC)
 
== Kaynaksız Sözler ==
 
*Kaynaksız sözler, alt kısma alınmalıdır.
*Kaynak belirtilmeyen ama herkesce bilinen önemli metinler kalmalıdır.
*Sözler özlü ve anlamlı olmalıdır. Vatandaşla diyaloğu oraya koymak propoğanda amaçlıdır.
*Askerlik yan gelip yatma yeri değildir, lafını ben de paşalardan çok duymuşumdur. O yüzden kaldırılmalıdır. --[[Kullanıcı:3210|3210]] 08:39, 12 Ağustos 2007 (UTC)
 
Paşalardan duydunuz diye Tayyip Erdoğan bu sözü söylememiş mi oluyor?[[Kullanıcı:Woodstuck|Woodstuck]] 13:06, 6 Mart 2008 (UTC)
 
== Sayın Başbakanımızın 10. Yıl Marşı ve kurucu iktidar hakkındaki sözleri ==
 
Sayın başbakanımızın Cumhuriyetimizin kurucu iktidarı ve 10. yıl marşımız hakkındaki sözlerini de gelecekteki olası araştırmalara ışık tutması açısında araştırmacıların dikkatlerine sunalım.
 
* '''"Onuncu Yıl Marşı okumakla Türkiye raylarla donanmıyor. Bu işler lafla olmuyor. Marşı oku, demir ağlarla ör. Neyi ördün yahu, neyi?"'''
 
* '''"Yurdu demir ağlarla ördük dediler. Ne ördünüz laftan başka? Ama bak, biz örüyoruz. Öreceğiz inşallah. Daha da devam edeceğiz."'''
 
İkinci sözü sayın başbakanımız Konya-Ankara demir yolu temel atma töreninde söylemişti sanırım. İzledim, hatırlıyorum yani.
 
Kaynak olarak görüntüye ulaşamadım şimdilik yazılı kaynaklar var sadece. İlgili konuşmaların kayıtlarını bulunabilirse daha sağlam bir kaynak olacaktır. Yotube'da falan vardır bakmak lazım.
 
Kaynaklar: http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=212044 http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=123626
 
Saygılar, iyi çalışmalar.
 
== Gençlere hitaben söylediği sözler ==
 
GENÇLER! ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN.KENDİNİZ İÇİN ÜLKENİZ İÇİN,İNSANLIK İÇİN İDEALLERİNİZİ YİTİRMEYİN.ÇÜNKÜ İDEALLERİNİ YİTİRENLER,BENLİKLERİNİ DE YİTİRİRLER.
 
== Vatan gazetesinden bir derleme ==
 
http://www9.gazetevatan.com/erdogandan-cok-tartisilacak-aciklamalar/306808/1/Manset
 
--[[Kullanıcı:Nevit|Nevit]] 19:58, 24 Mayıs 2010 (UTC)
13.185

değişiklik

Gezinti menüsü