Şâfiî: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
10 bayt kaldırıldı ,  16 yıl önce
k
düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
 
kDeğişiklik özeti yok
*"Allahü teâlâyı bilen necat (kurtuluş) bulur. Dininde titizlik gösteren, kötülüklerden kurtulur. Nefsini ıslah eden saadete kavuşur.
*"Kim şu üç şeyi yaparsa imanı kâmil olur: 1- Emr-i bil-maruf yapmak, yani Allahü teâlânın emirlerini yapmak ve yaymak. 2- Nehy-i anil-münker yapmak, yani Allahü teâlânın yasaklarını yapmamak ve yapılmaması için uğraşmak. 3- Her işinde Allahü teâlânın dinde bildirdiği hudutlar içinde bulunmak.
*"Dünyada zahid ol, dünya malına bağlanma! Ahireti isteyici ol, onun için çalış! Her işinde Allahü teâlâyı hatırla. Böyle yaparsan, kurtulmuşlardan olursun. Ruhsat ve teviller ile uğraşan âlimden fayda gelmez."
*"İnsanları tamamen razı ve memnun etmek çok zordur. Bir kimsenin bütün insanları kendinden hoşnut etmesi mümkün değildir. Bunun için kul, daima Rabbini razı ve memnun etmeye bakmalı, ihlas sahibi olmalıdır."
*"Resulullahın ve Esbabının yolunda olmayanı havada uçar görsem, yine doğruluğunu kabul etmem."
*"Herkese akıllı denmez. Akıllı kimse, kendisini her türlü kötülükten koruyandır."
*"Kalbine ilahi bir nur penceresinin açılmasını isteyen şu dört şeyi yapsın: *1- Günün belli bir vaktinde yalnız kalsın ve huzura dalsın. *2- Midesini pek fazla doyurmasın. *3- Sefih kimselerle düşüp kalkmayı bıraksın, kötü kimselerle düşüp kalkmasın. *4- İlimleriyle yalnız dünyalık arzu eden kimselere yaklaşmasın."
*"Dünyayı ve Yaradanını bir arada sevdiğini söyleyen kimse yalancıdır."
*"Hiç bir vakit yoktur ki, ilim mütalaası, hüzün ve kederi yok etmesin, ilmi mütalaa, kalbin en ince ve en gizli noktalarını harekete geçirir, insanda yüce duygular uyandırır.
*"Sadık dost, arkadaşının hüzün ve sevinçte ortağı olandır."
*"İki kişinin, darıldıktan sonra birbirinin ayıplarını ortaya çıkarması, münafıklık alametidir."
62

düzenleme

Gezinti menüsü