Böyle Buyurdu Zerdüşt: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzenleme özeti yok
kDeğişiklik özeti yok
 
==Kitaptan alıntılar==
:*insanİnsan, hayvanla üst-insan arasına gerilmiş bir iptir, -uçurum üstünde bir ip. ( sayfa 21)
 
:*İyilere ve doğrulara bakın!en En çok kimden nefret ediyorlar? Kendi değer levhalarını parçalayandan, bozandan, yasa bozandan: -oysaOysa o, yaratıcıdır. (29)
 
:*Dünyayı yitirmiş olan kendi dünyasını kazanır. (33)
:*Bizi en çok görünmeyen eller eğer ve üzer. (45)
 
:*Evet yaralanmaz, gömülmez bir şey var içimde, kayaları parçalayacak bir şey: buBu benim istemim'dir -sessiz ilerler o ve değişmeden, yıllar boyu. (109)
 
:*Ama yurt bulamadım hiç bir yerde: bütünBütün kentlerde tedirginim ben, ve bütün kapılarda ayrılış. Son zamanlarda yüreğimin beni yönelttiği bugünün kişileri, yabancı ve alay gibi geliyor bana; bense sürülmüşüm ana yurtlarıyla babayurtlarından.(117)
 
:*"Raslantı"; -yeryüzünün en eski soyluluğu; geri verdim onu her şeye, her şeyi ben amaç tuksaklığından kurtardım.(158)
 
:*"özgürlükÖzgürlük" diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokca böğürme ve duman bulunan "büyük olaylara"a inanmayı unuttum. (127)
 
:*Yeni değerler bulanların çevresinde döner dünya: sessizceSessizce döner.(127)
 
:*Her bilgi, tedirgin bir vicdanın dibinde yeşermiştir şimdiye dek! Parçalayın, ey gören kişiler parçalayın eski levhaları!(191)
:*Bir de bedel ödensin istiyorsunuz, siz erdemliler! Erdem için ödül, yeryüzü için cennet, ve bugününüz için sonsuzluk mu istiyorsunuz?
 
:*Evet, hala tüm mezarları yıkansın sen: selam sana, istemim! ve yalnızca mezarların olduğu yerde gerçekleşir dirilişler.
 
:* Onlara göre erdem, alçakgönüllü ve uysal yapan şeydir; böylelikle kurdu köpeğe, insanı da insanın en evcil hayvanına çevirdiler.
32

düzenleme

Gezinti menüsü