II. Mehmed: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kendi fikri ve duruşu hakkında bilgi sağlanmıştır. Sıkı bir takipçiyim teşekkürler.
Değişiklik özeti yok
(Kendi fikri ve duruşu hakkında bilgi sağlanmıştır. Sıkı bir takipçiyim teşekkürler.)
 
* Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız törelerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz!
:''Babası Sultan II. Murad'ın tahtı kendisine bırakıp Manisa'ya çekilmesini fırsat bilip savaş hazırlığına başlayan Hristiyan ordusuna karşılık babasına yazdığı mektuptan. '''Bu sırada sadece 12 yaşındaydı.'''''
 
* Babası en çok kardeşini sevdiği için bir çok defa sitem etse de o asla ihanet etmedi ve her zaman sözünün arkasında durdu o müjdelenen padişahtı. [https://www.jetdiziizle.com/ Dizi izle] Bundan ötesi yoktu tüm padişahlar ondan sonra onu bilecekti.
 
* Ve her kimesneye evladımdan saltanat müyesser ola, karındaşların nizam-ı alem içün katletmek münasiptür. Ekser ulema dahi tecviz itmiştir. Anınla amil olalar.
 
:'''Günümüz Türkçesi: Çocuklarımdan hangisine padişah olmak kısmet olursa, kardeşlerini devlet düzeni için öldürmek uygundur. Alimlerin çoğunluğu da bunu onaylamıştır. Bunu uygulasınlar.'''
:''(Fatih Kanunnamesi'nin padişahların kardeş katline izin veren maddesi)''
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü