Thomas Jefferson: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
* [[Tarih]] bize şunu göstermektedir ki bir iktidar güçlendikçe özgürlükler azalır.
* Bazen insanların yönetiminin kendilerine emanet edilemeyeceği söylenir. Peki o zaman insanlara başkalarını yönetme işi nasıl emanet edilebilir?
* Basınsız bir hükümet idaresine, hükümetsiz bir basın idaresine tercih ederim.
* İnsanların zihni üzerindeki her tür zorbalığa karşı sonsuz bir nefret duyacağıma ve düşmanlık göstereceğime Tanrı önünde yemin ettim.
* Bir insanı inanmadığı ve nefret ettiği fikirlerin yayılması için maddi katkı sağlamaya zorlamak haincedir, zalimcedir.
* Ölüler, yeryüzü üzerinde ne iktidara ne de hakka sahiptir.
* Toplumun her üyesi için bireysel olarak doğru olan şey aynı zamanda topluca üyelerin hepsi için de doğru olur çünkü bütünün hakları, bireylerin haklarının toplamından fazlası değildir.
* Ekilmemiş çok miktarda toprağı olan bir ülkede, çalışmak isteyen çok sayıda insanın dilenmesine izin verilmesinin ardındaki neden ne olabilir diye kendi kendime sordum. Bu topraklar sadece vave sadece oyunun kuralını bozmamak adına bomboş bırakılıyor. Öyle görünyorgörünüyor ki mülk sahiplerinin inanılmaz zenginliği, bu toprakların işlenmesine izin verildiği takdirde meydana gelecek gelir artışına kayıtsız kalmalarına neden oluyor
* Mülkün adaletli dağılımının uygulanabilir olmadığının bilincindeyim ancak bu korkunç adaletsizliğin sonuçları büyük insan kitlelerinde bu denli sefalete neden olurken yasamanın mülk dağılımı için bulduğu tek yöntem, bu dağılımın insanın doğal eğilimlerine boyun eğmesine göz yummaktan ibaret.
* Dünya, tüm insanlara, hem işlemek hem de yaşamak için verilen ortak bir kıymettir.

Gezinti menüsü