Ayn Rand: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
358 bayt kaldırıldı ,  6 yıl önce
kaynak belirtilmeli
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Ayn Rand'a ait olan bir söz eklendi.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği Görsel düzenleme
(kaynak belirtilmeli)
* [[Kapitalizm]], mülkiyet hakkı dahil, bütün birey haklarını tanıyan, bütün mülkiyetin özel bireylerce sahiplenildiği bir sosyal sistemdir.
* Kapitalizmin dış politikasının özü serbest ticarettir; yani ticarette konulan duvarların, korumacı gümrüklerin ve özel imtiyazların kaldırılmasıdır; dünya ticaretinin, birbirleriyle doğrudan ilişkide bulunan bütün ülkelerin vatandaşları arasında, serbest uluslararası değişim ve rekabete doğru yolların açılmasıdır.
* Dünyada “Kamu” diye özel bir varlık bulunmadığına ve bu kavramla kastedilen şey amorf bir bireyler gurubundan ibaret olduğuna göre, birey hak ve menfaatlerinin yerine “kamu yararı” diye bir şeyin geçirilmesi fikrinin sadece bir tek açıklaması olabilir: Bazı bireylerin hak ve menfaatlerinin diğerlerininkinin üstünde tutulması.
* Sosyal yaşamda kazanılan iki büyük değer vardır: Bilgi ve ticaret.
* Özgür toplumu savunmak isteyen bir kimse, özgür toplumun vazgeçilmez temelinin birey hakları ilkesi olduğunu bilmelidir. Birey haklarını muhafaza etmek isteyen bir kimse, kapitalizmin birey haklarını karşılayabilecek ve koruyabilecek tek sistem olduğunu anlamalıdır.

Gezinti menüsü