Emma Goldman: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boyutta değişiklik yok ,  5 yıl önce
k
düzenleme özeti yok
(78.186.173.201 adlı kullanıcının son değişikliği reddedilerek SamoaBot sürümüne (109844) geri dönüldü)
kDeğişiklik özeti yok
 
*Anarşizm: İnsan yapımı yasayla kısıtlanmayan bir özgürlüğe dayanan yeni bir sosyal düzenin felsefesi; bütün hükümet biçimlerinin şiddete istinat ettiğini ve bu yüzden gereksiz olduğu kadar yanlış ve zararlı olduğunu söyleyen teori.
*Anarşizm, insan aklının din egemenliğinden ve insan bedeninbedeninin mülki baskıdan özgürlüşmesiözgürleşmesi için; devletin zincir ve kısıtlamarındankısıtlamalarından özgürleşmek için vardır. Bireylerin özgürce gruplaşmasına dayalı bir sosyal düzendir.
*Kadının gelişimi, bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi, hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı, istemediği sürece çocuk yapmamalı, tanrının, devletin, kocasının, ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak, yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur.
*Bütün [[savaş]]ları dövüşemeyecek kadar korkak olan, bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.
*Oy vermek bir şeyleri değiştirseydi yasaklanırdı.
*Dans edemediğim [[devrim]], devrim değildir.
2

düzenleme

Gezinti menüsü