Mehmed Emin Resulzade: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Resulzade hakkında kısa bilgi.
k (Bot: Migrating 1 langlinks, now provided by Wikidata on d:q361311)
k (Resulzade hakkında kısa bilgi.)
}}
 
Azerbaycanlı gazeteci, yazar ve devlet adamı. İlk Türk cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurucusudur.
* Bir kere yükselen [[bayrak]] bir daha inmez!
Mehmet Emin Resulzâde 1884'te Bakü'de dünyaya geldi. Çalışma hayatına on dokuz yaşında iken gazete yazarlığı ile başladı. Tiflis'te yayınlanan Şark-i Rus, Azerbaycan'da Hüseyinzâde Ali Bey Turan'ın Hayat ve Füyuzat ile Ahmet Ağaoğlu'nun İrşad ve Terakki gazetelerinde yazdı. Bakü'de haftalık Tekâmül, Yoldaş dergilerini yayımladı.
* Sen bizimsin, bizimsin durdukça vücutta can; yaşa, yaşa, çok yaşa, ey şanlı [[Azerbaycan]]!
1905'te siyâsete atıldı. Çarlık yönetimine karşı gizli bir dernek kurdu. Takibata uğrayınca Türkiye'ye kaçtı. 1913'te Çarlık yönetimi af çıkarınca Bakü'ye döndü.
* [[Türk]]üm bu açıdan kendimi mutlu hissediyorum!
1917'de Bağımsız Azerbaycan fikrini savunan Müsâvât Partisi'nin başkanı oldu. Türkistan'daki diğer Türk Cumhuriyetleri'nin de Rusya'dan ayrılması ve Türk Devletleri Federasyonu kurulması fikrini savunuyordu.
* [[İnsan]]lara [[hürriyet]], [[millet]]lere [[istiklal]]!
28 Mayıs 1917'de Azerbaycan Cumhuriyeti kuruldu ve ilk cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet iki yıl yaşadı. Kızıl Ordu Azerbaycan'ı işgal edince Resulzâde önce Almanya'yla gitti. Ikinci Dünya Savaşı sonunda Almanya teslim olunca Türkiye'ye geldi, Ankara'ya yerleşti.
6 Mart 1955'te vefat etti.
 
{{Vikiler|
1

düzenleme

Gezinti menüsü