İçeriğe atla

Ayn Rand: Revizyonlar arasındaki fark

1 bayt kaldırıldı ,  7 yıl önce
k
temizlik, düzen, imla AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Mavrikant (mesaj | katkılar)
++Kategori
Mavrikant Bot (mesaj | katkılar)
k temizlik, düzen, imla AWB ile
9. satır:
}}
{{vikipedi|Ayn Rand}}
 
* Amerika'daki zenginlik ortak bir amaç uğruna insanların kamusal fedakarlıkları sayesinde değil, kendi kişisel amaçları ve servetlerini kazanma doğrultusunda hareket eden özgür insanların üretken dehası sayesinde kazanılmıştır.
* Birey haklarını ihlal etmek demek, onu kendi yargısının aksi yönde davranmaya zorlamak veya onun değerlerini kamulaştırmak demektir. Esas olarak bunu yapmanın yalnız bir yolu vardır: Fiziksel zor kullanımı. [[İnsan]] haklarının iki olası ihlalcisi vardır; suçlular ve siyasi yönetim
Satır 19 ⟶ 18:
* Onların gerçeklere, fikirlere, yapılan ve yapılacak işe kaygısı yok. Onların tüm ilgisi insanlara dönük. "Bu doğru mu?" diye sormuyorlar. Yargılamak için değil, tekrarlamak için. Yapmak için değil, yapıyormuş izlenimi vermek için. Yaratmak değil, göstermek. Yetenek değil, dostluk. Nitelik değil, fors.
* Benim felsefem, özünde, hayattaki ahlaki amacı kendi mutluluğunu olan, varlığının yegane amacı ve en yüce eseri olarak yaratıcı üretkenliğini gören kahramansı bir varlık, bir insan konseptidir.
* İnsan önce Tanrının tutsağıydı. Zincirlerini kırdı. Sonra kralların tutsağı oldu. Yine zincirlerini kırdı. Artık hiçkimseninhiç kimsenin tutsağı olmamalı.
* Paranın tüm kötülüklerin kaynağı olduğunu söylüyorsunuz. Pek hiç tüm bu paranın kaynağının ne olduğunu sordunuz mu? ''(Atlas Shrugged Romanından)''
* Para bir araçtır. Sizi istediği yere götürür ama hiçbir zaman sürücü koltuğuna oturtmaz.
:''(Atlas Shrugged Romanından)''
 
 
[[Kategori:Kişiler-A]]
4.647

düzenleme