"Muhammed/A" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2.176 bayt eklendi ,  5 yıl önce
hadisler saygfasından kopyalandı.
k
(hadisler saygfasından kopyalandı.)
* At ey Saad! Anam babam sana feda olsun.
**''Uhud Savaşı sırasında, Müslümanların en büyük okçularından [[Sa'd bin Ebi Vakkas|Saad bin Ebi Vakkas]]'a söyledikleri''
 
* Âdemoğlunun bir dere altını olsa ikincisini ister. Onun ağzını topraktan başka bir şey doldurmaz. Allah tövbe edenin tövbesini kabul eder.
 
* Âhiret'e nazaran Dünya'nın değeri, ancak sizden birinizin parmağını denize daldırmasına benzer. Parmağı ile denizden aldığı suyu göz önüne getirsin.
 
* Akıllı kimse, kendisini sorguya çeken ve ölümden sonrası için çalışandır. Âciz kimse, nefsini hevasına tâbî kılar ve Allah’tan, olmayacak şeyler bekler.
 
* Allah’a yemin ederim ki, Allah’ın bir kimseye senin sayende hidayet vermesi, senin için kırmızı develere malik olmaktan hayırlıdır.
 
* Allah bütün işlerde yumuşaklığı sever.
 
* Allah erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere lanet etsin.
 
* Allah bir kuluna hayır murâd ederse onun gönlüne zenginlik ve kalbine takvâ verir. Bir kuluna da şer dilediği vakit fakirliği iki gözünün önüne getirir.
 
* Allah katında en sevgiliniz, ahlâkı güzel olan, halk ile geçinenler ve kendisiyle geçinilen, yumuşak huylu olanlardır. Ve Allâh yanında buğuz edilenleriniz de insanla arasında birbirine lâf götürüp getirmekle uğraşan, onların kusurlarını arayarak din kardeşlerinin aralarına tefrika sokanlardır.
 
* Allah Teala sizin kalıbınıza ve malınıza bakmaz, kalbimize ve amellerinize bakar.
 
* Allah’a amellerin en sevimlisi, az da olsa devamlı olanıdır
 
* Allah’ı zikir, kalplerin şifasıdır.
 
* Allah-u Teâlâ zâlimi imhâl eder (bir müddet cezasını tehir eder), tâ ki gazabına uğrayınca onu kimse kurtaramaz.
 
* Allah-u Teâlâ buyurdu ki: "Bir kimse benim velilerimden birine düşmanlık ederse, ona karşı harp ilan ederim. Hiçbir kulum, kendisine farz ettiğim şeylerden bence daha sevimli bir şeyle bana yakınlık kazanmamıştır. Nafile ibadetlerle durmadan bana takarrüb eder, nihayet onu severim ve onu sevince de işitir kulağı, görür gözü, tutar eli ve yürür ayağı olur, benden bir şey isterse elbette veririm, bana sığınırsa muhakkak korurum." (Buhârî, Rikâk, 38)<ref>[http://www.herkul.org/yazarlar/Bir-Demet-Hadis-Tahlili-5/ herkul.org]</ref>
 
==Kaynakça==
3.527

değişiklik

Gezinti menüsü