Tahir Musa Ceylan: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeni sözler eklendi
Değişiklik özeti yok
(Yeni sözler eklendi)
*Her insanın işkence devresi bebekliğidir, orada ehlileşir, o yüzden erişkinliğinde kimse asi değildir.
*Hayat acele edilecek yer değildir.
*Hayatta kim kendini en iyi öldürürse bugünün hayatını en iyi o yaşar.
*Hastalığımın arkasında bir suç yoktu, cezamın ardında olmadığı gibi.
*Histeri çok beden kullanır belki ama, aslı bedenden öncedir.
*Kendilik başkalarını dışarıda bırakarak değil, onları da kapsayarak gelişir
*Kendiliğindenlik içsel özgürlüktür
*Kendini suçlayan insan, suçlayıcı toplumun elinden kurtulmak için, kendi suçunu gün evvelinden kendi eline alan insan demektir.
*Metabolizması hızlı olandan düşünce değil, “eylem canlısı” olur; şahin mesela… İnsana yakın olan kurnazlaşır, karga mesela… İnsanın tabiata yetecek metabolizması yoktur, boşluk doldurur, akıl mesela, akıl kurnazlıktır aslında.
*Madde küçüldükçe parçalanmaktan, kütle büyüdükçe çarpışmaktan çıkan enerji büyüyor, iki ucumuz enerji de, ortada bir yerde uyuyor, enerji maddede dinleniyor; biz uykuyuz ona göre, uyandığımızda yeniden enerji oluyoruz, olacağız geleceğe göre.
*Artık yeryüzünde kimyasal bir ahlak, kimyasal bir aşk, kimyasal bir ruh var, insan değil kimya yani, sert şeylerle karşılaşmamız o yüzden.
*Talebeydim ve silgim bir parça araba lastiğiydi, defterleri yırtar kendi eksilmezdi; oradan bilirim, sözü lastikli adam kaybetmeye dayanamayan adamdır.
*Taşın toprağın ezdiği işçi elleri, erkeklerin ezdiği fahişe derileri, yalanların ezdiği düşkün ruh çeperleri kalın olur.
*Tedbirli olmak hafif kontrol gerektiren zayıf dürtülere sahip olmakla, evham kontrolü zor ve tehlikeli istekler taşımakla gelişir
*Tek bir hücre bir canlının yaptığı her şeyi yapar, beslenir, boşalır, sindirir, büyür, ürer, ölür...
111

düzenleme

Gezinti menüsü