"Kâzım Karabekir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
+
(+)
[[Dosya:Kiazim Karabekir Pasha with Djemaliye.jpg|thumb|Kâzım Karabekir, Türk orgeneral ve siyasetçi.]]
 
*10 Mart 1918: “AlacaAlaca Köyünde cenazeler, insanın aklını oynatacak bir halde idi. Bütün çocuklar sürgülenmiş, yaşlılar ve kadınlar samanlıklara doldurulup, yakılmış gençler baltalarla parçalanmıştı. Çivilere asılmış ciğerler ve kalpler görünüyordu. Bütün bu acıklı görünüşler, Erzurum'a atılmaya ve oradaki zavallılara yardıma beni mâhkum etmiştir.” <ref>Erzurum-Alaca Köyünde Mart 1918'de Ermeniler tarafından katledilen Şehit Türkler Anıtı</ref>
** 10 Mart 1918
*29 Kasım 1918: “Akşam İsmet geldi. Çiftçi olalım diyor. Tek bile kalsam uğraşacağım dedim.”
 
*1 Ocak 1919: “Mustafa Kemâl Paşa, Harbiye Nezâreti’ne geçmek sûretiyle teşekkül edecek kabinede iş göreceğine kâni... Husûsî yâver-i pâdişahi... Her cuma selâmlığında temasta (...) İsmet, askerlikten çıkalım, köylü olalım diyor. Ben, mesele silâhla hâllolacak. Tek bile kalsam yılmayacağım. Anadolu’da bir millî hükûmet kurmalı... Şarka gidersem bunu yaparım.”
*29 KasımAkşam 1918: “Akşam[[İsmet İnönü|İsmet]] geldi. Çiftçi olalım diyor. Tek bile kalsam uğraşacağım dedim.
*Eylül 1919: “İkna her şeyin başıdır.”
** 29 Kasım 1918
*Temmuz 1922: “Kanunlar dışında hiçbir icraata taraftar değilim. Özellikle şu sıralarda. Bunun için güvenilir arkadaşlardan kurulu bir heyet göndeririz. Yolsuzluk varsa inceler, bulur. Halkın sükûnetini bozmak isteyenler hakkında da gerek görülürse kanunî takibat yapılır.”
 
*27 Ekim 1922: “Kemâlist tâbirinin devâmının sakatlığını Fevzi Paşa’nın yanında Kemâl Paşa’ya bir daha söyledim.”
*1 Ocak[[Mustafa 1919:Kemal “MustafaAtatürk|Mustafa Kemâl Paşa]], Harbiye Nezâreti’ne geçmek sûretiyle teşekkül edecek kabinede iş göreceğine kâni... Husûsî yâver-i pâdişahi... Her cuma selâmlığında temasta (...) İsmet, askerlikten çıkalım, köylü olalım diyor. Ben, mesele silâhla hâllolacak. Tek bile kalsam yılmayacağım. Anadolu’da bir millî hükûmet kurmalı... Şarka gidersem bunu yaparım.
*14 Ocak 1923: “Muhaliflerden Ali Şükrü Ankara’ya makine getirmiş... Tan gazetesini çıkaracakmış... Gâzi yanımda Cevat Abbas’a dedi: Muhalifler matbaa yapıyor da, siz hâlâ uyuyorsunuz. Yakmalı, yıkmalı... Dedim: Paşam, bu tarzda mukâbele doğru mudur?”
** 1 Ocak 1919
*1 Eylül 1923: “Beni ne Erzurum'da vurabilirler, ne de bir Erzurumlu beni başka bir yerde vurur.”
 
*6 Ocak 1924: “İsmet’e mektup yazdım. (...) Bir şeyden haberimiz yok. Enver’in zamânı gibi oluyor dedim.”
*Eylül 1919: “İknaİkna her şeyin başıdır.
*19 Mart 1924: “Paşam, pekala siz de biliyorsunuz ki bütün gençliğini müstedibler ve dikatörlerle mücadele ederek geçirmiş insanlardanım. Bir milleti ancak demokrasi esasları mutlu yaşatır, birlik ve kuvvet yaşatır.”
** Eylül 1919
*Kasım 1924: “Yirminci asırda zan ve vehimle millet idare edilemez.”
 
*20 Haziran 1926: “Hâkimiyet-i Milliye’de Fâlih Rıfkı, nâmussuzca yine fırkaya taarruzla (...) Nâmussuz herif, Kürt meselesinden, fırka teşekkülünden aylarca evvel hükûmet haberdar iken, isyan mıntıkasındaki vâlilere bile haber vermediği sâbit iken, bunu nasıl hâlâ fırkaya atfediyorsun? (...) Suikastin fırkaya karşı olduğu anlaşılıyor.” <ref name="günlük">Musa Kâzım Karabekir, ''Günlükler 1906-1948'', Kasım 2009, Yapı Kredi Yayınları.</ref>
*Temmuz 1922: “Kanunlar'''Kanunlar dışında hiçbir icraata taraftar değilim.''' Özellikle şu sıralarda. Bunun için güvenilir arkadaşlardan kurulu bir heyet göndeririz. Yolsuzluk varsa inceler, bulur. Halkın sükûnetini bozmak isteyenler hakkında da gerek görülürse kanunî takibat yapılır.
* “Yanlış bilgi felaket kaynağıdır vatandaş. Her işin evvela hakikatını ara ve öğren, sonra münakaşasını istediğin gibi yap.”
** Temmuz 1922
 
*27 Ekim 1922: “KemâlistKemâlist tâbirinin devâmının sakatlığını [[Fevzi Paşa’nınÇakmak|Fevzi Paşa]]’nın yanında [[Mustafa Kemal Atatürk|Kemâl Paşa’yaPaşa]]’ya bir daha söyledim.
** 27 Ekim 1922
 
*14 Ocak 1923: “MuhaliflerdenMuhaliflerden Ali Şükrü Ankara’ya makine getirmiş... Tan gazetesini çıkaracakmış... [[Mustafa Kemal Atatürk|Gâzi]] yanımda Cevat Abbas’a dedi: Muhalifler matbaa yapıyor da, siz hâlâ uyuyorsunuz. Yakmalı, yıkmalı... Dedim: Paşam, bu tarzda mukâbele doğru mudur?
** 14 Ocak 1923
 
*1 Eylül 1923: “BeniBeni ne Erzurum'da vurabilirler, ne de bir Erzurumlu beni başka bir yerde vurur.
** 1 Eylül 1923
 
*6 Ocak[[İsmet 1924: “İsmet’eİnönü|İsmet]]’e mektup yazdım. (...) Bir şeyden haberimiz yok. Enver’in[[İsmail Enver|Enver]]’in zamânı gibi oluyor dedim.
** 6 Ocak 1924
 
*19 Mart 1924: “Paşam'''Paşam, pekala siz de biliyorsunuz ki bütün gençliğini müstedibler ve dikatörlerle mücadele ederek geçirmiş insanlardanım. Bir milleti ancak [[demokrasi]] esasları mutlu yaşatır, birlik ve kuvvet yaşatır.'''
** 19 Mart 1924
 
*Kasım 1924: “YirminciYirminci asırda zan ve vehimle millet idare edilemez.
** Kasım 1924
 
*20 Haziran 1926: “HâkimiyetHâkimiyet-i Milliye’de [[Falih Rıfkı Atay|Fâlih Rıfkı]], nâmussuzca yine fırkaya taarruzla (...) Nâmussuz herif, Kürt meselesinden, fırka teşekkülünden aylarca evvel hükûmet haberdar iken, isyan mıntıkasındaki vâlilere bile haber vermediği sâbit iken, bunu nasıl hâlâ fırkaya atfediyorsun? (...) Suikastin fırkaya karşı olduğu anlaşılıyor.<ref name="günlük">Musa Kâzım Karabekir, ''Günlükler 1906-1948'', Kasım 2009, Yapı Kredi Yayınları.</ref>
** 20 Haziran 1926
 
* “YanlışYanlış [[bilgi]] felaket kaynağıdır vatandaş. Her işin evvela hakikatını ara ve öğren, sonra münakaşasını istediğin gibi yap.
 
* İlk [[eğitim|tedrisat]]ta birlik temin olunmalıdır. Eski usul mektepler, medreseler... bulunmamalıdır. Dilimiz ve kitaplarımız Arap ve Acem dillerinden kurtulmalıdır.<ref name=Karabekir>[https://stratejikoperasyon.files.wordpress.com/2014/05/kazm-karabekir-paalarn-kavgas.pdf Kazım Karabekir, s. 36, s. 14]</ref>
 
* '''Biz [[Mustafa Kemal Atatürk|Atatürk]]'le [[hayat]]ımızı sehpaya koyduk.'''<ref name=Karabekir/>
 
==Kaynak==
3.527

değişiklik

Gezinti menüsü