XVI. Benedictus: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
clean up, değiştirildi: herşey → her şey AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Bot: Migrating 24 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q2494)
k (clean up, değiştirildi: herşey → her şey AWB ile)
*En azından bir yanıyla , köktendinciliğin yükselişi , aşırı laikliğin provokasyonu olarak gerçekleşmiştir. Kutsallık duygusunun ve başkalarına karşı saygının böyle yok oluşu, Arap ve İslam dünyasında bir öz savunma reaksiyonuna yol açtı. Mutlaklaştırılan laiklik, köktendinciliğin korkunç meydan okuyuşuna cevap veremez. Yalnızca mantıkla derin bir uyum içindeki dini duygu bu radikalizmleri ılımlı hale getirebilir ve kültürler diyaloğunda bir denge bulunmasını sağlayabilir.
:Figaro Magazine’de Ağustos 2004’te yayınlanan söyleşisi
*Bulaşıcı hastalık problemini çözmek için prezervatif kullanımını artırmaya çalışmak sadece teknik açıdan yetersiz değil, aynı zamanda ve herşeyinher şeyin üstünde ahlaki açıdan kabul edilemez. Güvenli [[seks]] önerisi hem problemin özünden uzaklaşıyor hem de [[insan]]ların ahlaki temelini çökertiyor.
:Süddeutsche Zeitung’daki bir röportajından, 1988
*[[Karl Marx]] hristiyanlığın adaletsizlik, yoksulluk ve eşitsizlikle baş etme konusunda binbeşyüz yılı olduğunu ama bu zamanın sadece bunu başaramayacağını kanıtladığını söyledi. Buna göre Marx, yeni yöntemler geliştirilmesi gerektiğini savundu ve on yıllar boyu birçokları dayanışma temeline oturtulmuş Marksist sosyalist sistemin yoksulluğu sona erdireceğine ve dünyaya barışı getireceğine inandı. Bugün, [[tanrı]]’yı hiçe sayan politikaların ve böylesi sosyal teorilerin geride nasıl nasıl büyük katliamlar bıraktığını görüyoruz. Hıristiyan inancı etkisinde şekillenen liberal ekonominin [[dünya]]’nın çeşitli bölgelerinde başarıya ulaştığı inkar edilemez ama Afrika gibi güç bloklarının ekonomik çıkarları için [[savaş]]tığı yerlerde sonuç daha üzücü olmuştur. Böyle durumlarda eski sosyal yapılar ve ahlaki değerler yok edilmiş, sonucunda da kulaklarımızdan silinmeyen acılı bağırışlar kalmıştır. Hayır tanrı olmadan hiçbir şey iyi gidemez.
753

düzenleme

Gezinti menüsü