"Kullanıcı:Pinar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
 
* '''Doğru''': Vikisöz doğruluk için çabalamaktadır. We try to cite sources, preferably those in which the quotation first appears, otherwise notable attribution of the quotation. We try to find those quotes which are mistakenly attributed, correctly document them and, if possible, determine cause of misattribution.
* '''Kapsamlı''': Vikisöz, kapsayıcıdır ve bir çok farklı kişiden, edebi eserlerden, filmlerden, anıt eserlerden, kitabelerden ve daha fazlasından özlü sözler istemektedir. Günümüzden ve geçmişten, tüm yerlerden gelen özlü sözleri kabul ediyoruz.
* '''Kapsamlı''': Wikiquote is inclusive, and seeks quotations from many diverse people, literary works, films, memorials, epitaphs and more. We include quotations from the present and the past, and from all places.
* '''Kayda değer''': Biz kendimizi kayda değer olan alıntılara sınırlamaktayız. Bir özlü söz, birçok kişiye kalıcı alâkasından dolayı ün elde ettiği için, kayda değer bir kişiye atfedildiği için ya da kayda değer bir eserde yayımlandığı için kayda değer olabilir.
* '''Kayda değer''': We limit ourselves to quotations which are notable. A quotation can be notable because it has achieved fame due to its enduring relevance to many people, or because it is attributed to a notable individual, or appeared in a notable work.
* '''Özlü sözler''': Vikisöz bir özlü söz derlemesidir. Bütünlüğu sağlamak için her sayfada konu, bağlam veya kaynak hakkında kısa bir tanıtım olmalıdır. Ancak, birincil hedef özlü sözler eklemektir.
* '''Özlü sözler''': Wikiquote is a collection of quotations. For the sake of completeness, articles should have a short introduction about the topic, context or source. However, the primary goal is to include quotations.
446

değişiklik

Gezinti menüsü