Türkçe atasözleri/U: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
*- Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti!.. Aynı türden iki malın fiyatındaki farklılığın gerekçesi olarak kullanılır. “Ucuza satılan mal genellikle kalitesizdir. Bu nedenle satın aldıktan kısa bir süre sonra bozulabilir, kullanılamaz hale gelebilir. Kaliteli mal ise, pahalı da olsa çok uzun süre bozulmadan-kırılmadan kullanılabilir. Kullananı yarı yolda bırakmaz!” anlamında kullanılan ve kaliteye vurgu yapılan bir uyarı atasözüdür (21 Ekim 1974 doğumlu Yozgat'lı Erkan Akbel'den naklen Said Dağdaş, 21 Ekim 2013, Ankara). “Pahalıdan ucuzu yoktur!” atasözü ile benzer anlamda.
*- Ulu sözü dinlemeyen, ulur kalır!.. "Gün görmüş geçirmiş tecrübeli kişilerin tavsiyelerini dikkate almayan zarar görür, pişman olur. Sıkıntı ve dertten kurtulamaz!" anlamında kullanılan bir atasözü (Said Dağdaş, 21.10.2013).
*- Ulumasını bilmeyen köpek, ağıla kurt düşürür! (Kütahya-Simav-Ortaca köyünden 1962’li Mevlüt Bol’dan naklen Said Dağdaş, 10.2.2010). Yerinde konuşmasını bilmeyen kişi, faydadan çok zarar verir anlamında. “Kaş yapayım derken göz çıkarmak„ deyimi de yakın anlamdadır.
*- Umut kalacağına, emek kalsın! (F. Dağdaş'dan naklen Said Dağdaş). (Dağdaş ve ark., 2006). Emek ver, uğraş, sonuca ulaşmaya çalış! Sadece “umut” ile yetinmek boştur anlamında.
*- Unu yok, ünü var! "Adı batasıca. Ünü var, unu yok!" (Elif Erçelik'den naklen Said Dağdaş, Dodurgalı, 26.07.2003). Sadece adı var, ama adına uygun iş görmez anlamında...
*- Urbası yaldırar, karnı gıldırar! (Dodurgalı Ganime Ay'dan naklen Said Dağdaş, 1955’li, Acıpayam-Dodurgalı ve Corum'lu, Eylül 1983). (Dağdaş ve ark., 2006)!
*- Ustamın adı Hıdır! Elimden gelen budur!.. Yapabileceğimi yaptım. Elimden geleni ne ise, onu yaptım anlamında (Ankara-Ayaş’lı Yücel Özder’den naklen Said Dağdaş, 24.06.2013). “Hıdır! Elimden gelen budur!..” (F. Dağdaş’dan naklen oğlu Said Dağdaş, 1980) atasözü ile benzer anlamda.
*- Ustayı konuşturan, malzemesidir! (Meydancık, Şavşat-ARTVİN'li, 1966’lı Yavuz AYDEMİR'den naklen Said Dağdaş,25 Mart 2006). Dilimizde “Alet işler el övünür, talih işler kul övünür“ diye bir söz var. Bu sözün alet bahsinde tuttuğu yer günümüzde alabildiğine genişliyor (Mustafa Kutlu, 3.5.2006, Yeni Şafak, s. 15).
*- Usul usul gezer, yerin damarını büzer! (Fatmana Dağdaş'dan naklen Said Dağdaş, Denizli, Ağustos 1985). “Sine sine gezer, sineği boynundan üzer!” (ezer) (Ordu-Aybastı-Pelitözü Kasabasından, 1945'li Emine Ufuk'dan naklen Said Dağdaş, Leverkusen, 1.11.2008)! atasözü ile eş anlamlı...
*- Usaq, evin guzgusudur! Azerbaycan Türkçesinde kullanılan (Bakü’lü Ebilov Ümid Maksudoğlu’ndan nakleden Burdur’lu Hüseyin Yılmaz'dan naklen Denizli’li Said Dağdaş, 2 Ekim 2012) bir atasözü.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü