Türkçe atasözleri/A: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
* Adamın yere bakanından, suyun sessiz akanından kork.{{VS|Adamın yere bakanından, suyun sessiz akanından kork}}
* Adamın yiğitliği, dayısından belli olur!{{VS|Adamın yiğitliği, dayısından belli olur!}}
* '''Adamın yiğitliği, dayısından belli olur!''' (Ankara-Bala ilçesi Belçarsak köyünden Orhan Vural'dan naklen Said Dağdaş, 19.03.2011). Çocuğun gelişiminde ve ırsi olarak taşıdığı vasıflarda ananın akrabalarının önemli bir ölçüt olduğunu ima için kullanılır. "Tohum, tarlada biter!" atasözü ile benzer anlamda...
* Âdemoğlu hîlebâzdır, kimse bilmez fendini! Her kime rağbet edersen, sakın andan kendini.
* '''Adanalıyık! Allah’ın adamıyık! Kaldırımda yatar, ceketimizi satarık! Bici yer, şalgam içerik! Uçağa kafa atar, trene çelme takarık!..''' Adana’lı delikanlıların kendilerini delikanlıca tarifte kullandıkları yaygın ifade demetinden bir parça. Argo kullanımı olan eklemeleri de vardır (1983 doğumlu Şahin Çabuk’dan (0532.3345859) nakleden Said Dağdaş, Adana, 10.4.2012).
* '''Âdemoğlu hîlebâzdır, kimse bilmez fendini! Her kime rağbet edersen, sakın andan kendini''' (Aksakal, 1998, s. 175)!.. 1930’lu Denizli-Buldan’lı Mevhibe İzgi’den nakledilen “… İnsanoğlu hilebazdır, kimse bilmez fendini! Kime iyilik eder isen, ondan sakın kendini!” söz (1930’lu Denizli-Buldan’lı Mevhibe İzgi’den nakleden kızından naklen Said Dağdaş, 24.8.2010) ile benzer kullanımda.
* Ağaca da çıksa pabucu yerde kalmaz Tarif edilen kişinin hem kurnaz, hem de tedbirli olduğunu ima eder.
* Ağaç düşse de yakınına yaslanır.{{VS|Ağaç düşse de yakınına yaslanır}}
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü