Türkçe atasözleri/Y: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzenleme özeti yok
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
*'''Yatsan sabah olur! Ölsen ele kalır!...''' Çoru çocuğu olmayanlar kullanır (Ayşe ŞENER'den naklen Said Dağdaş, Akseki-Kuyucak, 15.01.2005)
* '''Yavşak büyüdü bit oldu, enik büyüdü it oldu!''' Vikisözlüğe bağlantı Daha çok argo ve küfür maksadıyla kullanılan yavşak kelimesine ”sözünde durmayan”, ”güvenilmez” anlamları yüklenmiştir. Türk toplumunda özellikle ergenlik çağının gençleri tarafından oldukça sık kullanılan argo bir kelime olmasına rağmen, gerçek anlamını bilen sayısı oldukça azdır. Söz konusu sözcük argo kullanımı sebebiyle, bitin eniği-yavrusu anlamından ziyade güvenilmez ve sözünün eri olmayanı tanımlamak ve hatta aşağılamak için kullanılır. Türkçemizde küfür yerine geçmese de ağır eleştiri, küçük düşürme ve karşıdaki kişiyi değersiz kılmak için kullanılır (http://nedemek.com.tr/yavsak-ne-demek/ adresinden naklen Said Dağdaş, 9.11.2013). Yeni gelişen bit yavrusu için yöremizde (Denizli-Acıpayam-Dodurga) çoğunlukla "sirke" kelimesi kullanılır (Said Dağdaş). Yavşak kelimesinin üçüncü anlamı ise geveze, yılışık olan birisini tarif etmek için kullanılır.
* Yavşak büyür bit olur, enik büyür it olur.
*'''Yavuz itin yarası eksik olmaz ('''1964'lü, Kırıkkale, Delice-Hacıobası köyünden Hamit Erdal'dan naklen Said Dağdaş, 10.01.2002): Çalışkan, yırtık, şımarık, yerinde duramayan kişide yara bere eksik olmaz anlamında.
*Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü