Albert Einstein: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
580 bayt kaldırıldı ,  9 yıl önce
k
Çıkarılan sözlerin bazıları kime ait olduğu tartışmalı, bazıları da kesin olarak Einstein'a ait değil. Yeni öğrendim ben de.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
kDeğişiklik özeti yok
k (Çıkarılan sözlerin bazıları kime ait olduğu tartışmalı, bazıları da kesin olarak Einstein'a ait değil. Yeni öğrendim ben de.)
 
 
[[Image:Albert Einstein photo 1921.jpg|thumb|right|'''Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.Einstein''']]
*'''Bugünkü haliyle kapitalist toplumun ekonomik anarşisi bana göre "kötü"nün gerçek kaynağıdır. Önümüzde kocaman bir üretici topluluk var; üyeleri iseüyeleriyse kaba kuvvetle değil de yasal yollarla koyulan kanunlara tam uyum içinde ortak ürettikleri ürünü birbirlerine vermemek için durmaksızın çabalıyorlar... Bu büyük kötülükleri saf dışı edecek tek bir yol olduğuna kaniyim. Bu yol, toplumsal hedeflere yöneltilmiş bir eğitim sisteminin eşlik edeceği sosyalist bir ekonominin kurulmasıdır.'''
]]
*'''Bugünkü haliyle kapitalist toplumun ekonomik anarşisi bana göre "kötü"nün gerçek kaynağıdır. Önümüzde kocaman bir üretici topluluk var; üyeleri ise kaba kuvvetle değil de yasal yollarla koyulan kanunlara tam uyum içinde ortak ürettikleri ürünü birbirlerine vermemek için durmaksızın çabalıyorlar...Bu büyük kötülükleri saf dışı edecek tek bir yol olduğuna kaniyim. Bu yol, toplumsal hedeflere yöneltilmiş bir eğitim sisteminin eşlik edeceği sosyalist bir ekonominin kurulmasıdır.'''
*3. Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı'nda taş ve sopalar olacağını biliyorum.
*'''A'yı hayatta başarı olarak tanımlayalım, o zaman A = X + Y + Z' dir; X çalışmaktır, Y oyundur Z ise çenesini tutmayı bilmektir.'''
*Bana güvenilen bir sırrı kutsal bir emanet gibi saklarım, ama sırları elimden geldiği kadar bilmemeye çalışırım.
*Başarılı bir adam olmak için çalışmayın aksine önemli bir adam olmak için çalışın.
*Bilgisayarlar hızlıdır ama çok aptal insan çok akıllı ama yavaştır.
*'''Bazı erkekler kadınları anlamaya çalışır, diğerleri kendilerini daha basit konulara adarlar, örneğin görelilik kuramına...'''
*'''Ben gelecek için hiç bir endişe duymadım. O yeterince hızlı geliyor.'''
*'''Dehanın 10'da 1'i yetenek 10'da 9'u da çalışmaktır.'''
*'''Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemektir.'''
*'''Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden.'''
*Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur.
*Dünyanın Kainat'taki biricik meskûn yer olduğunu farz etmek bile düpedüz cehalettir. Yetkili kişileri - uçan daireler yoktur – iddiasına sürükleyen tabii bir korku veya beşeri bir kibir ve azamettir.
*Eğer gerçeği açıklamak istiyorsan, zarafeti terziye bırak.
*Eğer ne yaptığımızı biliyor olsaydık, buna araştırma denmezdi öyle değil mi?
*Eğitim, insanın okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kalandır.
*En değerli kişiler alçakgönüllü olanlardır.
*Fiziği görelilik ilkesine sokmak fikrini rastgele bulmama teşekkürler, siz (ve diğerleri) benim bilimsel yeteneklerimi beni rahatsız edecek kadar çok abartıyorsunuz.
*Gençliğimizde düşüncelerimizi oluşturan tüm konular sevgiyle ilgilidir, sonraları ise tüm sevgimiz düşüncelerimiz olur.
*Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.
*'''Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.'''
*Gerçeğin bilgisi deneyle başlar, deneyle biter.
*Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır. Ama sahip olduğumuz en değerli şey odur.
*Günde yüz kez kendime iç ve dış yaşamımın, yaşayan ya da ölü başka insanların emeğine dayandığını hatırlatıyorum; çok derinlere dalmadan günlük yaşamdan biliyoruz ki, bir insan başkaları için vardır.
*Güzel gençler doğanın eseridir, güzel yaşlılar ise sanatın.
*'''Hayat iki şekilde yaşanır: ya hiç mucize yokmuş gibi, ya da herşey birer mucizeymiş gibi.'''
*Hata yapın: "Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir."
*Hayal gücü güç verir: "Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir."
*Propagandayla zehirlenmedikleri sürece kitleler asla savaş düşkünü değildirler.
*Sadece barışçı değil, militan bir barışçıyım. Barış için savaşmaya hazırım.{{Sözçevir|Sadece barışçı değil, militan bir barışçıyım. Barış için savaşmaya hazırım}}
*Sağduyu, onsekizine kadar edindiğimiz önyargılar toplamıdır.
*Savaş insan toplulukları arasındaki çatışmanın en azgın biçimidir; aynı zamanda en trajik.
*'''Sorunlar, onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez.'''

Gezinti menüsü