Maximilien Robespierre

Vikisöz sitesinden
Atla: kullan, ara
Maximilien François Marie Isidore de Robespierre
Labille-Guiard Robespierre.jpg
Fransız devriminin liderlerinden, Fransız hukukçu ve politikacı.
Doğumu
6 Mayıs 1758
Arras, Fransa
Ölümü
28 Temmuz 1794
Paris, Fransa


  • Bir politikacının kafasında doğabilecek en ölçüsüz düşünce, bir halkın başka bir halka kendi yasalarını ve anayasasını benimsetmek için, elinde silahla onun ülkesine girmenin yeterli olacağına inanmaktır. Kimse silahlı misyonerleri sevmez ve doğanın ve sağduyunun vereceği ilk fikir, bu kişileri düşmanlar olarak geri püskürtmek olacaktır.
(Jakobenler Kulubündeki ilk konuşmasından - 2 Ocak 1789)
  • Yahudiler hakkında sınırsızca abartılmış ve çoğu zaman da tarihe aykırı şeyler söyleniyor. Birçok halkın içinde yaşarken kurbanı oldukları eziyetleri nasıl inkar edebiliriz? Tam tersine biz, onlara hiçbir insani gücün onları mahrum bırakamayacağı insanın zaman aşımına uğramayan haklarını geri vererek ulusal suçlarımızın kefaretini ödemeliyiz. Onların üzerine hala kötülükler, önyargılar, mezhepçilik ruhu ve abartılmış etkiler yüklemeye devam ediyoruz. Ama bizim kendi adaletsizliklerimiz olmasaydı, onlara yükleyecek neyimiz olurdu? Onları bütün onurlardan, hatta genel saygınlık hakkından bile dışladıktan sonra, onlara kazançlı spekülasyon nesnelerinden başka bir şey bırakmadık. Onlara mutluluğu geri verin, insan ve yurttaşlık haysiyetini geri vererek onlara vatanı, erdemi geri verin; şunu iyice anlayalım ki, ne denirse densin, aramızda yaşayan kalabalık bir insan topluluğunu onursuzlaştırmaya ve boyunduruğa mahkum etmek asla politika olamaz.
(Kurucu Meclis'te Yahudilerin oy kullanma hakkı üzerine yaptığı konuşmadan - 23 Aralık 1789)
  • Yasa onlar için yapıldığı insanların büyük çoğunluğu onun yapılışına hiçbir zaman katılamazlarsa, gerçekten genel iradenin ifadesi olabilir mi? Hayır.
(Kurucu Meclis'te yaptığı 25 Ocak 1790 tarihli konuşmadan)
  • Kolonilerinizin [sömürgelerinizin] korunması büyük bir çıkardır; ancak bu çıkar Anayasanıza göre görecelidir ve ulusun ve aynı zamanda kolonilerin yüksek çıkarı sizin özgürlüğünüzü korumanızdır ve bu özgürlüğün temellerini kendi ellerinizle baltalamamanızdır. Öyle değil mi? Onları özgürlüğünüzü kaybetmek pahasına elinizde tutuyorsanız, çürüyüp gitsin kolonileriniz. Evet, kolonilerinizi kaybetmekle, onlara mutluluğunuzu, onurunuzu, özgürlüğünüzü feda etmek arasında tercih söz konusuysa, tekrar ediyorum: çürüyüp gitsin kolonileriniz!
(Kurucu Meclis'te renkli insanların hakları hakkında yaptığı konuşmadan - 13 Mayıs 1791)
  • Özellikle özgürlüğün düşmanları için sızlanan duyarlılık beni kuşkulandırır.
(Ulusal Konvansiyon'da Jean-Baptiste Louvet'ye verdiği cevaptan - 5 Kasım 1792)
  • Yurttaşlar, devrimsiz bir devrim mi isterdiniz?
(Ulusal Konvansiyon'da Jean-Baptiste Louvet'ye verdiği cevaptan - 5 Kasım 1792)
  • Devrim devleti, özgürlüğün tiranlığa karşı despotizmidir.
(Ulusal Konvansiyon'da yaptığı konuşmadan - 5 Şubat 1794)
  • Ayrıcalıkların sadece eşitlikten doğduğu; vatandaşın yönetime, yönetimin halka, halkın da adalete tabi olduğu bir düzen istiyoruz.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'da Maximilien Robespierre ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

Vikipedi'de Maximilien Robespierre ile ilgili ansiklopedik bilgi bulunmaktadır.