Kadir Mısıroğlu

Vikisöz sitesinden
Atla: kullan, ara
Kadir Mısıroğlu
Kadirmisiroglu.jpg
Türk tarih araştırmacısı, yazar, şair ve hukukçu
Doğumu
24 Ocak 1933
Akçaabat, Trabzon, Türkiye
Ölümü


 • Ben Âkif yanlış bir şey söylediyse tenkit edemez miyim? Bu nasıl şey? Böyle anlayış mı olur? Bu taassup, bu taassup! Yunan'la öç için mi dövüştün? Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl diyorsun İstiklâl Marşı'nda. Bunları hiç düşünmemişler. Seksen sene sonra Yunan'ı hâlâ Sakarya'da mı vehmediyorsun da 'korkma' diye başlatıyorsun. Niye korkacağım lan dünya benden korksun desene! Mehmet Âkif... Serserinin teki!
 • Karl Marx bir cinnîdir. Benden duyun. Ben onun doğup yaşadığı yeri gördüm. Trier'de doğmuştur, Almanya'da. Trier, minare boyu kayalıkların olduğu bir yerdir. Trier, onun çocukluğunun geçtiği yerdir. O kayalıkların dibine gider, düşünürmüş. Ona Das Kapital'i yazdıran şeril cinnilerdir.
 • Kemalist demek mantıkla alışverişi kesmiş adam demektir.
 • Mantık muhakeme terk etmiş Türkiye'yi. Türkiye bir açık hava tımarhanesi. 10.000 gencimiz bir futbolcuyu karşılamaya havaalanına gidiyorsa, sosyologlar durup düşünmeliler. Bir hastalık var. Yüz binlerce adam stada para verip giriyor. İzledikleri herifler, futbol oynuyor 10 milyon dolar alıyor, bu enayilerin parasıyla ona para veriyor o kulüp. Kulübe gökten yağmıyor paralar, kulübün darphanesi yok. Futbol seyrine ömrünün en kıymetli zamanını veriyorsun yetmiyor dışarıda da günlerce münakaşasını yapıyorsun. Havanda su dövdün. Falan takım kazandı filan takım kazandı. Yahu onunla onun ne farkı var. Niye Galatasaraylısın da Beşiktaşlı değilsin. Niye Beşiktaşlısın da Fenerbahçeli değilsin. Bunların arasında ne fark var. Hiç. Bir defa onu tuttu. Musallat fikir. Futbol, bu cemiyetin (toplumun) hastalığını en müşahhas (açık) şekilde gösteren bir yaygın. Yahu bu topu biz icat etmedik, elin gavurundan aldık, ondan ileri gitme bari yahu. Boynuz kulağı geçti. (20 Nisan 2013 tarihli konferansından)
 • Türkiye her meselesini şeriat ile halleder. İktisadi kalkınmasını da halleder, Kürt ayrılıkçı düşünceyi de halleder, her şeyi halleder İslam. Huzuru, sükunu, saadeti, refahı sağlar. Bir şeyi halledemez; Aleviliği! Şeriat da gelse bunlar devam eder. Ey Müslümanlar, kıyamete kadar sürecek başınızdaki en büyük bela Alevilik'tir. Asla ve kat'a bunu düzeltemezsiniz. Çünkü cehalet üzerine kuruludur. İşte İran! Arkasında İran desteği vardır. Yavuz, babasıyla niye harbetti, Şahkulu İsyanı yüzünden. Kırdı geçirdi ortalığı on binlerce insan öldü. "Baba, sen bu tehlikeyi görmediğin için bunlar oldu" dedi Yavuz. Ve Yavuz'un babası II. Bayezit, Şahkulu Tekkesi'ne hediye gönderiyordu. On binlerce insan öldü isyan yüzünden. Bakın Şahkulu "Ben falanım" demiyor, "Şah'ın kuluyum" diyor. Bütün Alevi isyanlarının arkasında İran vardır. Tarih ortada. Osmanlı Rum'a karışmamış, Ermeni'ye karışmamış, Şeytan'a tapan Yezidilere bile karışmamış, Allah'a inanmayana bile karışmamış. Din'de zorlama yok. Müslümansan statün bu, değilsen bu. Adaletle muamele görürsün. İnanıp inanmamakta serbestsin. Alevi'yi niye ezmiş, isyan ettiği için ezmiş. Yahu padişah, oğlu isyan ettiği zaman öldürüyorda, Alevi isyan ettiği zaman onu bağışlayacak mıydı? Osmanlı, İsyancı Alevi'yi kesince kusur sayılıyor. O zaman bugünkü hükümet için de PKK ile mücadele etmek kusur sayılır. Böyle bir mantık olamaz. Her meşru idare, kendisine kafa kaldıranın, gücü yetiyorsa kafasını ezer. Yetmiyorsa terki hayat eder. Kendi yerini ona terk eder. Şunu bilin ki en zor işiniz Aleviliktir! Kat'iyyen ve Kat'ibeten bunun kökünü kazıyamazsınız, kanser hücresi gibidir. Çünkü cehalet üzerine kuruludur. Bazıları "Ben Ehli Beyt mezhebindenim" diyor. Böyle bir mezhep mi var? Ehli Beyt'e Ehli Sünnet'ten kim yan bakıyor? Bütün camilerde Hz. Ali'nin ismi yok mu? Allah onlara hidayet versin. Alevilik; Ehli Küfür'den, Haçlılardan daha tehlikelidir, bu bir iç kanamadır. İç kanama tehlikelidir. Dıştaki yara kolay tedavi edilir. Benim yaptıklarımda bir ananın uçuruma giden evladı karşısında çaresizliğinden bir çığlık yükseltmesinden farksızdır.
 • Türkiye'nin de, İslam dünyasının da, bütün İslam ümmetinin de İran'dan daha büyük düşmanı yoktur. Daha tehlikeli düşmanı yoktur. Ben bunları yazdım, söyledim ve söylüyorum. Çünkü anlaşılması zor bir düşmandır. Tek gayesi vardır Ehli Sünnet müslümanlığı yok olsun. Ehli Sünnet Müslümanlığını ayakta tutan ülke kimdir, Türkiye. 1 Numaralı düşman. Ne ABD ile işi vardır ne başkasıyla. Bütün hedefi Türkiye'dir. Halk böyle midir, halk zavallıdır. Bu Ahundların işidir, Şia Acem ırkçlığına mâkestir.
 • İslam'dan evvel İran dünyanın büyük devletlerinden biriydi. İslam'dan sonra hiç de önemli bir yere sahip olmadı. Müslüman olan Türklerin atlarının ayakları altında kaldı. İran'da, İslam'a girildikten sonra bir İranlı, ülkede iktidar olamadı. Ne zaman kadar; 1926 yılında Kaçar Hanedanı, petrolü İngilizlerle bölüşmediği için İran ordusunda bir albay olan Rıza Şah Pehlevi'ye ihtilal yaptırıp, Kaçar Hanedanı, yani bir Türk Hanedanı yıkılıncaya kadar, 1926'ya kadar İran, İranlılar tarafından idare edilemedi. Bunun hıncıyla farklı bir mezhebin savunucusu oldular. O'na sarıldılar, bütün Alem-i İslam'ı Alevileştirip, kendileri lider olmak sevdasındadır. Bu batıl dava yüzünden Ümmeti bölmüşlerdir.
 • İran'ı tanımayan, bu zamana kadar İran'ın gerçek hüviyetini tanımayan varsa şimdi gözünü açsın. İran diyor ki dünyaya karşı: "Benim gavurum Ehli Sünnet Müslümanından daha iyidir." Çünkü Caferi Mezhebi'ne yani İran'ın resmi mezhebine göre de Nusayriler kafirdir. Gulat-ı Şia'dır. Hz. Ali'ye Allah demektedirler, inançları bu'dur. Düşmanı Ehli Sünnet Müslümanıdır diye Suriye'de ki gavur idareyi İran'ın desteklemesi, İran için kendi içinden çıkan gavurun, Ehli Sünnet Müslümanından daha makbul olduğunu ispattan başka bir şey değildir. Şu hareketiyle İran'ı anlamayan bir daha anlayamaz.
 • İslam henüz dünyaya egemen olmadı, çünkü Müslümanlar şeriata layık durumda değil. Kuran'dan yüz çevirdiler. Ne zaman İslam'ı yaşayış biçimleri düzelir, iyi bir Müslüman olarak yaşarlarsa o zaman İslam egemen olur.
 • Teknoloji medeniyet değildir. Medeniyet davranıştır. Avrupalının davranışı a'dan z'ye kadar mel'ûnânedir. Batı kendi kendini sokan bir akrep gibi intihar edecektir. Cehennem'e gitmek için acele ediyorlar. Domuzu aç bırak kendi pisliğini yer, kendi yavrusunu yer, hiçbir hayVan bunu yapmaz, bu hareket sadece domuza mahsustur. Batı Medeniyeti'de aynen bu hayvana benzemektedir. Yahudiler İslam Hilafeti'ni yıktıktan sonra hedefleri Katolik Papalığı'ydı. Bugün o da yıkılmaya başladı.
 • İran'da güneş doğsa şemsiyenin altına saklanın, melanet yuvasıdır İran. İslamiyet içinde İran, mezhebini ırkçılığına maske yapmış bir millettir.
 • Mustafa Kemal Allah'a savaş açtı. O İslam'ın meşalesini söndürmek için uğraştı. O öyle bir ateistti ki, 1930'da Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul edecekti fakat Hıristiyan akidesini inceledi ve beğenmedi. Bakın batıl bir dine bile tahammül edemedi. Kazım Karabekir söylüyor bunu, "Yalan" mı diyelim? (2 Mart 2013 tarihli konferasından)
 • Mustafa Kemal'in ölümünü hatırlarım ben, ablam pencerede ağlıyordu, babaannem köçek atıyordu. Bu sahne hiç zihnimden gitmez.
 • Dikkat edin ben hiçbir zaman Atatürk kelimesini kullanmadım, benimle aynı dönemde yaşamış bir adam nasıl benim atam oluyor, burada bir ahmaklık var, burada bir dalkavukluk var, burada bir manyaklık var, burada itibara doymazlık var.
 • Mustafa Kemal'e "Kamâl" derler. Gidin eski meclise nüfus kağıdına bakın. Adı "Kamâl". Neden "Kamâl" yaptılar biliyor musunuz? Kamâl İbranicede İlah demektir.
 • Hutbe Arabiyyul İbâre olarak okunur. Zaten şimdi ki ilahiyatçılar din münekkidi olmuş. Diyanet'te böyle hıyanet.
 • İslami sosyalizm de ne demek? Haşa ve kella. İslam nevi şahsına münhasırdır. Hiçbir sisteme sıfat olarak telakki edilmesi asla ve kat'a caiz değildir. Bu İslam'ın azametine tecavüzdür.
 • Ben kimsenin alakasına talip değilim, her nimetin bir borcu vardır. Bir bardak su verene bir teşekkür, vicdani borçtur. Allah'ın bunca nimetine karşı da borç, nimetlere nail olmayanlara vermekle ödenir. Zengin, "Ya Rabbi şükür" deyip otursa şükür borcunu ödemiş olmaz, Allah için harcayacak. Alim, ilmini ondan mahrum olanlara vererek o borçtan kurtulur.
 • İmanın ilk meyvası merhamettir, Kuran'da karşınıza çıkan ilk kelime Allah'ın Rahman ve Rahim olduğudur.
 • Kendi kendinize nefretinizi ifade edin, taa ki o tabiileşmesin.
 • Mustafa Kemal, Yunan karşısında yalnız olsaydı ne halt ederdi, zaten onun İslam'a ve topluma verdiği zararları, yaptığı din düşmanlığını Yunan yapmazdı, böyle adamlar için ben de diyorum ki; Bediüzzamanla hamzeban olarak "Yaşasın Cehennem."
 • Karikatürist, artist, ressam, şarkıcı, futbolcu vesair, tanımam bu sınıf adamları. Tanımam ben böyle adamları, ne artistlerin isimlerini bilirim ne futbolcuların isimlerini bilirim, benim dünyamda böyle bir şey yok. Ben 16. Asrın atmosferini teneffüs ediyorum, bir imparatorluk varisi olduğum idraki ile yaşıyorum, Cumhuriyet nüfus kağıdı da taşısam, hiç olmazsa Abdülhamid'in nüfus kağıdı verdiği bir babanı evladıyım diye düşünüyorum, imparatorluk şuuruyla aleme bakıyorum.
 • Bu rejim, solcu veya sağcı, bütün muhaliflerini gevşetti, yumuşattı, bütün sivrilikleri yuvarlaklaştırdı, kendine adapte ettirdi, bugün "Hilafet gelsin" desen Cami imamıyla münakaşa edersiniz. Herkes bu zehirden bir parça almıştır, bu ülkeye Kemalizm Zehirli Gazı, dinsizlik zehirli gazı atıldı, bundan az veya çok nasip almayan yoktur, ama bu küfre kaşı güç şartlarda mücadele etmiş adamlar var. Ben onlara Kardelen çiçekleri diyorum, Said Nursi, Süleyman Efendi ve daha niceleri.
 • Bir tırtılın hareket kabiliyeti bile Allah'ın varlığına delildir.
 • Benim inancımda yeryüzünde iki millet var, inananlar bir millet, inanmayanlar bir millet.
 • Adam modaya tâbi. Modaya tâbi adam kuru yapraktır. İrade sahibi değildir. Nefes alıp verişi gibidir yaşayışı, otomatik. Bu adamlık değildir. Adam olanın "Evet"i de olur "Hayır"ı da olur. Tercihi olur. "Hayır"ı olmayıp umumi cereyana tâbi olan adam, adam değildir. Taklit zebunudur. Kendi tercihlerine itibar edemeyen adamdır.
 • Ben Kürtlerin baskı gördüğünü, zulüm gördüğünü kabul ederim. Sade Cumhuriyet tarihinde. Osmanlı zamanında öyle bir şey yok. Osmanlı’da böyle bir şey yoktu asla.
 • Çok iş yapmakla bir adam büyük olmaz. Mustafa Kemal de çok iş yaptı. Doğru iş yapmakla takdir edilir adam. Bana göre yaptığı iş hatalı. Devamlı, “Mustafa Kemal deseydi ki, ben bu harbi kazanayım, sizin halifenizi kovacağım, yazısını değiştireceğim, padişahınızı hain ilan edeceğim, devletinizi yıkacağım, şeriatı yasak edeceğim, mecelleyi çöpe atıp is pis yakan işin arkasından gider miydi? Demek ki Milli Mücadele esnasındaki atmosfere kimse karşı olmaz. Taraftar olmak bir suç değildir. Çünkü karşıda Yunan var. Denize düşen yılana sarılır.”
Not: Burada yılana sarılır teşbihiyle Atatürk ve silah arkadaşlarını kastediyor.[1]
 • Kainatta her zerre, kaderin hem memurudur hem mağlubudur. Bazısı mağlubiyeti büyük hadiselerde bilir.
 • Sen imparatorluk varisisin! Nasıl olur da ırkçılık yaparsın?
 • Hal sirayet eder, kimi severseniz, o'nun haliyle hallenirsiniz, bu hallenme de sevginizde ki şiddet nisbetindedir.
 • İslam ile mizan etmek şartıyla, kendi milliyetini hatta kendi ırkını beğenmeye bir mani yoktur. Çünkü insan psikolojisi, halet-i ruhiyesi bunu gerektirir. Hiç kimse kendi çocuğunu sevdiği kadar, komşusunun çocuğunu sevemez. Nitekim, Peygamber Efendimiz bile şefaat hakkını öncelikle kendi kabilesi olan Kureyşliler için kullacağını söylemiştir.
 • İnsanın şerhi Kur'an'dır.
 • Çocukluğumda ne dava ettiysem, bugün de onu dava ediyorum.
 • Kimseyi ırkından dolayı hor görmem. Irk tercihi Allah'ın takdiridir.
 • Sadece bir gözümüzün şükrünü eda etmek için, bir ömür secde etsek yetmez!
 • Müslümanım deyip, gavur gibi yaşayacağım diyemezsin! Bu İslâm'a uymaz!
 • Yunan harbindeki şehitlerimiz nereden bilsin sonradan baştaki adamın Yunan'ın yapamayacağını yapacağını?
 • Yunan ordusu İzmir'e hilafet pazarlığından dolayı çıkmıştır!
 • Askeri mahkemenin ne mal olduğunu ben bilirim! Şahitlerimin hepsini hapsettiler! Şahit hapsedilir mi?
 • En bozuk adama karşı bile sabırla irşada devam etmeliyiz.
 • Düşmanlarımızı dost etmeye çalıştık, ama dostlarımızı düşman ettik. Halk partisinin çırpınışları da buna dönecek!
 • Bir insanın mensup olduğu milleti sevmesi, ırkçılık değildir.
 • Fethullah Gülen'in kalbi gavurdan yanadır. Veleddallin amin.
 • Artık din karşıtı hiçbir hareketin şansı yoktur.
 • Mutekit bir Yahudiye de karşıyız. Sadece Siyonizme değil. Çünkü Yahudilik, Yahudi olmayan herkesi katletmeyi emreder. [kaynak belirtilmeli]
 • Tayyip'te tecelli eden ecdadın ruhudur.
 • Samimi dinsize saygı duyarım ama tezadlı Müslümana saygı duymam! Müslüman Müslüman gibi olmalı.
 • Lozan, Mustafa Kemal'in hilafeti övmesi üzerine inkîtâya uğramıştır. Çünkü, Mustafa Kemal ile İngilizler hilafeti kaldırmak üzerine anlaşmıştı.
 • Mustafa Kemal olmasa demokrasi olmazmış. Kimse konuşamazmış. Sorarım bunu diyen gafillere: Osmanlının en müstebit olduğu iddia edilen Abdülhamid zamanında Padişaha galiz hakaret edenlere dokunulmuyordu. Bu hürriyeti de mi Mustafa Kemal sağladı?
 • Şöhret afettir. Ben şöhretten daima kaçtım.
 • Olgunluğun en bâriz göstergesi, dedikodu ve iftirâya tahammüldür. Bu olgunlukta birinci basamak; dedikodu ve iftirâya muttalî olunduğu nisbette ve sükûnetle cevap vermekle iktifâdır. İkinci basamak, böyle bir dedikodu ve iftirâya sevinmek, üçüncü basamak ise, kendi nâmına sevinirken, dedikoducu ve iftirâcı hesâbına üzülmektir. Bu üzüntü, sevince gâlip değilse, olgunluk yine de eksik demektir. Bu olgunlukta zirve ise, iftirâya cevap vermeksizin tahammül ve sevinmeden istiğfardır. Zîrâ dedikodu (gıybet) ve iftirâ olmasa günâh yükünü taşıyabilecek olan sırt nâdirdir.
 • İddialı olma!.. Aklın kadar tedbir alabilirsin! Çareler gibi maniler de sonsuzdur.
 • Yarasaların hatırı için, güneş doğmaktan vazgeçmez.
 • Düşmanın senin için asâletsizliği nisbetinde tehlikelidir.
 • İslam bir ibadet ve ahlak nizamından ibaret değil, İslam hayat nizamıdır.
 • Hayatta gerçek dostlar edinememek büyük bir mahrûmiyettir. Lâkin asıl ve ondan daha büyük bir mahrûmiyet, gerçek düşman sâhibi olamamaktır.
 • İnsanların çoğu köpek tıynetlidir: Kaçarsan kovalarlar, kovalarsan kaçarlar.
 • Cesâreti yüreğindeki kadar değil, elde edebileceğin netice kadar kullan.
 • İnsan, insanın kahrına katlanabildiği kadar dostu, lütuf ve ikramından müstağnî kalabildiği kadar düşmandır.
 • Şapka İnkılâbıyla, herkes şapka giymeye mecbur edildi. Başı açık gezilemezdi! Bu gözler, şapka giymedi diye katran sürülen başlar gördü.
 • Dünya'da hiçbir sistem insanı İslâm kadar yüceltmez. İnsan, Allah'ın cc yeryüzündeki halifesidir
 • Osmanlılarda şeytana tapanlar dahi vardı. Osmanlı bunlara dokunmamıştır. Sebebi nizâma baş kaldırmamalarıdır!
 • Dinamik olan hayat, Kemalizmi fırlatıp çöpe atıyor. Sıkıntıları bundandır.
 • Hangi ülkede biri ölünce sokakta insanları 1 dakika durduruyorlar? İnsan hakkına aykırı değil mi bu! Biz aynı fabrikadan çıkmış tuğla mıyız? Ben farklı düşünüyor olamaz mıyım?
 • Sadece bir gözümüzün şükrünü eda etmek için, bir ömür secde etsek yetmez.
 • Dünya'da hiçbir sistem insanı İslâm kadar yüceltmez.
 • Samimi dinsize saygı duyarım ama tezatlı Müslümana saygı duymam! Müslüman Müslüman gibi olmalı.
 • Ben Osmanlı tipi bir münevverim.
 • Anti-Kemalistim, şeriatçıyım; Kemalist olmaya da mecbur değilim!
 • Haram mala el sürmek dinen caiz değildir. Filhâkika, para saydırma makinesinde saydırmak dinen caizdir.
 • Fethullah Gülen bu ümmetin sülüğüdür.
 • Necip Fazıl'ı anlatsam lağım patladı zannedersiniz.

Kaynaklar[düzenle]

Dış bağlantılar[düzenle]

Wikipedia-logo-v2.svg
Kadir Mısıroğlu ile ilgili daha fazla bilgiye Vikipedi'den ulaşabilirsiniz.